Artur Kozłowski i Izabela Trzaskalska zwycięzcami 7. Biegu Fabrykanta

Wielokrotny medalista Mistrzostw Polski i olimpijczyk z Rio de Janeiro, a także faworyt imprezy Artur Kozłowski wygrał 7. Bieg Fabrykanta w Łodzi. Podczas zawodów rozegrano Mistrzostwa Polski Kobiet na 10 km. Mistrzowski tytuł wywalczyła Izabela Trzaskalska. W łódzkiej imprezie wzięło udział blisko 1500 zawodników.

W sobotę 26 sierpnia już po raz siódmy rozegrano Bieg Fabrykanta. Jak co roku zawodnicy biegli na terenie Księżego Młyna, trasą prowadzącą wśród zabytków pamiętających włókienniczą świetność Łodzi. “Trasa jest bardzo malownicza a zawodnicy mijają wiele kompleksów pofabrycznych, tych zrewitalizowanych, i tych które czekają na rewitalizację. Mijają wille fabrykantów, łódzką szkolę filmową. Na tych 10 kilometrach można poznać historię Łodzi.” – mówi Bartłomiej Sobecki, organizator Biegu Fabrykanta.
Po raz pierwszy w historii łódzkiej imprezy odbył się Bieg Grohmana, trochę krótsze bieganie na dystansie 1 mili czyli 1609 metrów. Pomysłodawcą tej rywalizacji była obchodząca swoje dwudziestolecie, Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna. “Jubileusz to dobry moment, aby ulepszać tradycyjne działania, dlatego zaproponowaliśmy bieg na krótszym dystansie, zarówno dla wytrawnych biegaczy, jak i tych, którzy nie byliby w stanie pokonać dystansu 10 km.” – mówił Marek Michalik, Prezes ŁSSE. Rywalizacja na tym dystansie była bardzo zacięta, a o kolejności na mecie decydowały sekundy. Ostatecznie najszybszym zawodnikiem Biegu Grohmana okazał się Adam Włodarczyk (00:04:31), drugie miejsce zajął Artur Kern (00:04:32) a trzeci był Wojciech Sowik (00:04:33). Wśród kobiet zwyciężyła Sara Dominiak (00:05:47) przed Natalią Kowalską (00:05:59) i Karoliną Matusiak (00:06:16).
Bezpośrednio przed Biegiem Fabrykanta, w czterech kategoriach wiekowych odbył się także Bieg Małego Fabrykanta. Potem na 10 kilometrową trasę wyruszyli zawodnicy biegu głównego. Ton rywalizacji od samego początku nadawał Artur Kozłowski – wielokrotny medalista Mistrzostw Polski i olimpijczyk z Rio de Janeiro. Kozłowski ostatecznie zwyciężył z wynikiem 30:12, wyprzedzając o blisko dwie minuty drugiego na mecie Mykhailo Bohdanova (32:10). Na trzecim miejscu zameldował się Pawel Olijnyk (32:57). “Nie było za gorąco, nie było za zimno, było w sam raz, dlatego biegło się bardzo fajnie, a trasa była bardzo szybka. I ten tłum kibiców na mecie – niepowtarzalne. Jak tłum tak kibicuje, to biegnie się jeszcze szybciej. Każdemu polecam tutaj przyjechać.” – mówił Artur Kozłowski, zwycięzca Biegu Fabrykanta.
Rywalizacja pań podczas 7. Biegu Fabrykanta toczyła się o medale Mistrzostw Polski Kobiet na 10 km. Zdecydowaną faworytką biegu była Izabela Trzaskalska – reprezentantka Polski podczas Mistrzostw Świata w Londynie. Zawodniczka AZS UMCS Lublin prowadziła od startu do mety i z wynikiem 34:31 zdobyła złoty medal oraz tytuł Mistrzyni Polski. Srebrny medal przypadł Ewie Jagielskiej (34:45) z LKS Ostrowianka Ostrów Mazowiecka, a brązową medalistką Mistrzostw Polski została Aleksandra Brzezińska (34:54) z MKL Toruń.