PGE VIII Bieg Siedleckiego Jacka i Mistrzostwa Polski na 5 km

W niedzielę, 27 sierpnia odbył się PGE VIII Bieg Siedleckiego Jacka. Zawody odbyły się na dwóch dystansach, półmaratonu oraz biegu na 5 km, podczas którego rywalizowano o Mistrzostwo Polski Mężczyzn na tym dystansie. W sumie w ósmej edycji siedleckiego biegu wystartowało około półtora tysiąca uczestników – to frekwencyjny rekord imprezy.

Jako pierwsi na starcie stanęli uczestnicy półmaratonu. Zawodnicy wystartowali już o godz. 8.30 i mieli do pokonania trasę wiodącą ulicami miasta. Najszybciej 21 km i 97 m pokonał zawodnik pochodzący z Ukrainy – Andrzej Starżyński (01:09:37) , drugi był Przemysław Dąbrowski (01:11:33) a trzeci Bogusław Andrzejuk (01:11:59). Wśród pań z wynikiem 01:21:43 wygrała Izabela Parszczyńska, drugie miejsce zajęła Beata Lupa (01:25:13), a na trzecim miejscu zameldowała się Justyna Śliwiak (01:25:33).
Najwięcej emocji wzbudził start do drugiego biegu, rozgrywanego na dystansie 5 km. Podczas tej rywalizacji rozegrano Mistrzostwa Polski w Biegu Ulicznym na 5 km mężczyzn, a na starcie stanęło wielu zawodników z krajowej czołówki.

Walka była zacięta, ostatecznie najszybszy okazała się Tomasz Grycko z Władysławowa, który z czasem 14:27 został Mistrzem Polski na dystansie 5 km. Drugie miejsce i srebrny medal zdobył Mateusz Demczyszak (14:31), a na najniższym stopniu podium MP zameldował się Robert Głowala (14:41).
Wśród pań rywalizację wygrała Aleksandra Lisowska (17:07) przed Katarzyną Pobłocką (17:53) i Pauliną Pawłowską (17:58).
Uczestnicy Nordic Walking – po raz pierwszy w historii Biegu Jacka – wyruszyli na trasę wiodącą przez siedleckie Błonia oraz tereny rezerwatu Stawy Siedleckie. Podobnie jak biegacze mieli do pokonania 5 km. W Siedlcach rozegrano Mistrzostwa Wschodu w Nordic Walking z podziałem na kategorie wiekowe. Na starcie stanęło wielu utytułowanych zawodników, z medalistami mistrzostw Polski i Europy na czele. Najlepszy czas, spośród wszystkich zawodników startujących w Siedlcach, uzyskał Sebastian Rajewski z Piły (0:28:24).