Bieg Barbórkowy o „Lampkę Górniczą”

1620 biegaczy ukończyło XXXII Bieg Barbórkowym o Lampkę Górniczą na dystansie 10 kilometrów, który odbył się 22 października w Lubinie. Barbórkowy Bieg o „Lampkę Górniczą” jest imprezą sportową z wieloletnimi tradycjami. Początkowo organizowana była tylko dla biegających górników, obecnie przyciąga wielu zawodników z kraju, a także z zagranicy. W stawce zawodników pobiegli m.in Paweł Ochal, Olga Kalendarova-Ochal i Monika Stefanowicz.
Niedzielny poranek rozpoczął się ulewnym deszczem co nie odstraszyło zawodników, którzy licznie przybyli zarówno na start biegu głównego, jak również biegów dodatkowych. Nie zabrakło także kibiców i mnóstwa dzieci. Na szczęście pogoda sprzyjała zawodnikom w trakcie ich biegów, a pod koniec wyjrzało słońce.
Biegowi głównemu towarzyszyło szereg imprez dodatkowych takich jak Bieg Sztygarski na 1 Milę, Sztafeta Dyrektorska, Sztafeta Międzyzakładowa, czy loteria fantowa dla uczniów lubińskich szkół. W bieżącym roku wprowadzono dodatkową kategorię dla kobiet zatrudnionych w Oddziałach i Spółkach KGHM Polska Miedź S.A. Zawodnicy pobiegli w sumie w 13 kategoriach.
Sportową rywalizację całkowicie zdominowali biegacze z Afryki. Zwycięzcą XXXII Biegu Barbórkowego o Lampkę Górniczą został Cherutich Nelson Kipkogei, który bieg ukończył z czasem 29:03. Jako drugi na mecie z czasem 29:15 zjawił się Benard Kitur, a trzecie miejsce zajął Biwot Wycliffe Kipkorir z wynikiem 29:18. Najlepszym Polakiem na mecie okazał się Paweł Ochal, który z czasem 31:25 ostatecznie zajął siódme miejsce.
Cherutich Nelson Kipkogei   Fot. RSC Lubin
Paweł Ochal    Fot. RSC Lubin
Także wśród kobiet ton rywalizacji nadawały Kenijki. Najszybszą zawodniczką okazała się Barsosio Stellah Jepngetti z czasem 33:30, druga na podium wśród pań była Oigo Christine Moraa z czasem 33:49. Trzecią zawodniczką na mecie z wynikiem 34:03 była Iryna Somava z Białorusi. Na czwartym miejscu z rezultatem 34:32 przybiegła najszybsza Polka, którą okazała się Olga Kalendarova-Ochal.
Stellah Jepngetti Barsosio     Fot. RSC Lubin
Poza biegaczami z Kenii i oczywiście z Polski w biegu wzięli udział zawodnicy z Białorusi, Ukrainy czy Japonii. Wiele biegaczy „zrobiło” swoje życiówki, inni pobiegli rekreacyjnie, często z wózkami.
Nowością podczas XXXII Biegu Barbórkowego o Lampkę Górniczą względem lat ubiegłych byli pacemakerzy, którzy prowadzili innych zawodników.