Łemkowyna Ultra-Trail 2017 z rekordem trasy!

Łemkowyna Ultra-Trail

Rekordowa liczba prawie 2000 biegaczy z 16 krajów wystartowała w tegorocznych zawodach Łemkowyna Ultra-Trail® 2017, zmagając się z błotnistymi trasami po Beskidzie Niskim, na dystansach od 30 do 150 km. Łemkowyna Ultra-Trail to jedna z największych tego typu imprez w Polsce. Najdłuższy, królewski dystans ŁUT150 km wygrał Czech Vít Otevřel, ustanawiając nowy rekord trasy – 16 godzin 39 minut i 48 sekund. Najszybszą zawodniczką ŁUT150 z czasem 23:47:33 została Ewelina Matuła.

Łemkowyna Ultra-Trail® odbywa się w Beskidzie Niskim, na terenach zamieszkiwanych niegdyś przez Łemków. Beskid Niski to dla biegaczy piękny, ale i wymagający teren. Wśród stałych bywalców impreza nazywana jest Błotowyną, bo biegacze muszą się często zmagać z błotem na szlaku oraz kilkoma rzekami. Najdłuższy odcinek, z którym zmierzyli się biegacze liczył 150 km i prowadził z Krynicy do Komańczy.
Pozostałe trasy to:
80 km – z Krynicy do Chyrowej
70 km – z Chyrowej do Komańczy
48 km – z Iwonicza do Komańczy
30 km – z Puław do Komańczy

Trasy są piekielnie trudne, uczestnicy zmagają się z zimnem, ciemnościami i wszechobecnym błotem. Trudy zawodów mocno dają się we znaki zawodnikom, ale ponieważ trasy wiodą przez urokliwe tereny Beskidu Niskiego, wszystkie cierpienia wynagradzają wspaniałymi widokami.

Zawodnicy muszą być dobrze przygotowani do tak trudnego biegu. Ci, którzy biegli nocą musieli mieć w obowiązkowym wyposażeniu m.in.: telefon komórkowy, folie ocieplające NRC, kurtkę z kapturem, pojemniki na wodę, zapas jedzenia, latarki czołowe oraz tylne oświetlenie czerwone. Część zawodników miała nadajniki GPS – każdy mógł ich śledzić przez Internet – gdzie są, w jakim tempie się poruszają. Co około 20 kilometrów mogli odpocząć i pożywić się na specjalnych punktach.

W imprezie wzięło udział blisko 2 000 osób. To zawodnicy nie tylko z Polski, ale i zagranicy. Reprezentowali 16 krajów, w tym Norwegię, Francję czy Hiszpanię. Najwięcej zagranicznych zawodników pochodziło z Węgier – 25 osób i Wielkiej Brytanii – 12 osób.

To już czwarta edycja Łemkowyna Ultra-Trail® a impreza zyskała sobie markę w świecie. Jest biegiem kwalifikacyjnym do dwóch biegów: Western States 100 (to najstarszy bieg stumilowy w USA) oraz Ultra Trail Du Mont Blanc (Francja). Dosłownie kilkanaście dni temu potwierdzono też, że przyszłoroczna edycja będzie częścią swoistego pucharu świata w biegach ultra, czyli cyklu Ultra-Trail® World Tour.
W tym roku Głównym Partnerem Technicznym wydarzenia Łemkowyna Ultra-Trail® została amerykańska firma Columbia-Sportswear. Columbia to marka, którą zna niemal każdy bywalec górskich szlaków. Od obecnego sezonu do oferty produktów marki weszła linia Columbia-Montrail przeznaczona dla biegaczy górskich. Technologie przydatne w turystyce i alpinizmie pomogą teraz biegaczom jeszcze bezpieczniej i sprawniej pokonywać góry w niezwykłym tempie.
Łemkowyna to duże wyzwanie organizacyjne. Blisko 2 000 osób obsłużyło 150 dobrze zorganizowanych wolontariuszy. Organizatorzy mieli do dyspozycji samochody terenowe i dostawcze marki FIAT. Do zaopatrzenia punktów żywnościowych potrzebne było kilka ciężarówek – np. zostało zużyte ok. 15 ton wody. Całe wydarzenie obsługiwali ratownicy medyczni , m.in. Maltańska Służba Medyczna z Krosna oraz dwie grupy GOPR – Bieszczadzka i Krynicka.
Kulisy z przygotowań Łemkowyny Ultra-Trail® możecie obejrzeć na filmie:
W tym roku po raz drugi w historii zawodów w organizację zaangażowało sie miasto Krosno. W Krośnie było umiejscowione główne biuro zawodów, które stanęło na płycie Rynku. Z Krosna zawodnicy byli transportowani do miejsc startów, dlatego miasto na dwa dni stało się główną bazą noclegową i gastronomiczną dla biegaczy. Część restauracji przygotowała specjalną ofertę dla uczestników.
Rywalizację na najdłuższym dystansie ŁUT150 z Krynicy do Komańczy, o przewyższeniu +5860m/-5970m wygrał Vít Otevřel. Czech ustanowił nowy rekord trasy – 16 godzin 39 minut i 48 sekund, poprzedni rekord wynosił 17:19:53. Drugie miejsce zajął Robert Faron uzyskując czas 17:54:04. Na trzecim miejscu z wynikiem 18:01:04 zameldował się Sebastian Sikora. Najszybszą zawodniczką ŁUT150 z czasem 23:47:33 została Ewelina Matuła, która wyprzedziła Annę Sławską – 23:51:12. Trzecią zawodniczką na mecie była Anna Witkowska – 25:21:48.
Trasę ŁUT80 z Krynicy do Chyrowej, o przewyższeniu +3350m/-3450m najszybciej pokonał Mirosław Kuczok – 8:49:14. Drugie miejsce z wynikiem 9:25:47 zajął Paweł Sarnowski, a na trzecim miejscu przybiegł Andrzej Miedziejewski – 9:27:59. Wśród kobiet triumfowała Katarzyna Winiarska – 9:57:08. Drugą zawodniczką z wynikiem 11:10:26 była Kristýna Chmelková. Na trzecim miejscu zawody ukończyła Agata Obidowicz – 12:48:42.
ŁUT70 z Chyrowej do Komańczy, z przewyższeniem +2520m/-2520m wygrał Piotr Skwarek – 6:46:32, na drugim miejscu zameldował się Maciej Wilk – 7:05:48 a na trzecim miejscu Sebastian Krosny – 7:11:24. Najszybszą kobietą okazała się Lucyna Walaszczyk – 7:58:27, wyprzedzając Kamilę Głodowską – 8:32:34 i Annę Stępniewską – 8:46:31.
Łemko Maraton na dystansie 48 kilometrów z Iwonicza do Komańczy, z przewyższeniem  +1400m/-1310m wygrał Maurycy Oleksiewicz notując na mecie czas 4:15:49. Drugie miejsce zajął Michał Frankowski – 4:29:08 a trzecie miejsce Przemek Mormul – 4:31:32. Wśród kobiet najszybsza była Katarzyna Solińska – 4:34:22 przed Anną Kapelan – 5:01:43 i Natalią Mierzlikin – 5:19:41.
Zwycięzcą Łemko Trail 30 z Puław do Komańczy, o przewyższeniu +740m/-735m, z czasem 2:18:55 został Kacper Kwiecień. Na drugim miejscu zawody ukończył Robert Gleń – 2:23:23, a na trzecim miejscu Maciej Trznadel – 2:24:55. Wśród kobiet triumfowała Kinga Gomołysek – 2:49:57, przed Weroniką Kozioł – 2:55:24 i Anną Szymanek – 3:02:38.