Hilary Maiyo Kimaiyo zwycięża w rekordowym 4. PZU Cracovia Półmaratonie

Podobnie jak w ubiegłorocznej edycji imprezy, jako pierwszy na mecie 4. PZU Cracovia Półmaratonu Królewskiego w Tauron Arenie Kraków zameldował się Hilary Kiptum Maiyo Kimaiyo. Mający na koncie również zwycięstwo w zorganizowanym dwa tygodnie temu 11. PZU Biegu Trzech Kopców Kenijczyk uzyskał czas 1:03:41. Wśród kobiet najlepsza okazała się Melat Kejeta z Etiopii, z wynikiem 1:12:04. Zgodnie z oczekiwaniami, po raz kolejny poprawiony został rekord frekwencji imprezy – w biegu wystartowało 8420 osób, a ukończyło go 8332 z nich.
Niespełna dwa tygodnie przed biegiem organizatorzy poinformowali o zamknięciu zgłoszeń do 4. PZU Cracovia Półmaratonu z powodu wypełnienia limitu 10.000 zgłoszeń. Ostatecznie na starcie biegu pojawiło się 8.420 zawodników, co i tak oznaczało spory wzrost frekwencji w porównaniu z ubiegłoroczną edycją. Trasa krakowskiego półmaratonu biegła spod Tauron Areny Kraków, przez Park Lotników, aleją Pokoju i bulwarami Wisły pod Wawel i z powrotem nad Wisłą przez Dąbie, do mety zlokalizowanej na płycie Tauron Areny Kraków.
Najszybciej na mecie zameldował się Hilary Kiptum Maiyo Kimaiyo. Kenijczyk, który zwyciężył krakowski półmaraton także przed rokiem, tym razem osiągnął czas 1:03:41. Drugie miejsce zajął trzykrotny triumfator krakowskiego maratonu Cosmas Mutuku Kyeva (1:03:54), a trzecie Mengistu Zelalem z Etiopii (1:04:06). Tuż za podium uplasował się pierwszy z Polaków – Tomasz Grycko, ubiegłoroczny mistrz Polski w biegu na 10 000 m.
Jestem zadowolony ze startu, uzyskałem bardzo dobry czas, o minutę poprawiłem rekord życiowy. Biegam od trzynastu lat, moje wyniki są coraz lepsze. W tym roku zostałem mistrzem Polski w biegach przełajowych i ulicznym biegu na pięć kilometrów w Siedlcach.” – powiedział na mecie Tomasz Grycko.
Najszybszą zawodniczką 4. PZU Cracovia Półmaratonu została Melat Kejeta z Etiopii, na mecie osiągając czas 1:12:04. Osiągnięcia sprzed roku powtórzyły też druga w klasyfikacji kobiet – Julia Szmatenko z Ukrainy (1:12:42) i trzecia Stellah Jepngetich Barsosio z Kenii (1:13:54). Barsosio to zwyciężczyni wcześniejszych tegorocznych biegów wchodzących w skład Królewskiej Triady Biegowej 2017 – 16. PZU Cracovia Maraton i 11. PZU Biegu Trzech Kopców. Piąta lokata przypadła najlepszej z Polek – Michalinie Mendeckiej (1:20:09), a szósta była doskonale znana w Krakowie Agnieszka Cader z Zabierzowa (1:23:16).
MCH/ZIS; Filip Radwański
Wspólnie z półmaratończykami wystartowali uczestnicy „Piątki dla Kościuszki” – biegu na 5 km, organizowanego dokładnie w dwusetną rocznicę śmierci Tadeusza Kościuszki i będącego zwieńczeniem finału obchodów Roku Kościuszkowskiego w Krakowie. Na linii startu stanęło 807 osób, a 803 z nich zameldowały się na mecie. Zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet najlepsi okazali się reprezentanci Ukrainy.
Z czasem 14 minut i 48 sekund zwyciężył Rusłan Sawczyk z Ukrainy, wyprzedzając swojego rodaka Dmytro Didowodiuka (14:50) i stałego bywalca krakowskich imprez biegowych Adama Czerwińskiego (14:56). Polak na mecie był jednak mocno niepocieszony, prowadził bowiem z przewagą kilkudziesięciu metrów, lecz na kilkaset metrów przed metą został źle pokierowany i pobiegł w złym kierunku. W efekcie został wyprzedzony przez dwóch zawodników z Ukrainy.
W rywalizacji kobiet triumfowała również reprezentantka Ukrainy – Oksana Raita, która na mecie osiągnęła czas 17:15. Druga była jej krajanka Walerija Zinenko (17:20), a trzecia Maria Sławik z AZS AWF Kraków Masters (17:45), która dwa tygodnie temu stała na drugim stopniu podium 11. PZU Biegu Trzech Kopców.
4. PZU Cracovia Półmaraton Królewski zakończył Królewską Triadę Biegową organizowaną w stolicy Małopolski. Biegacze, którzy w trakcie sezonu biegowego ukończyli prestiżowe wydarzenia biegowe: PZU Cracovia Maraton, PZU Cracovia Półmaraton Królewski i PZU Bieg Trzech Kopców, uhonorowani zostali specjalnymi nagrodami – statuetkami i dyplomami.