Niewiarygodna! Jepkosgei poprawiła własny rekord świata w półmaratonie!

Kenijka Joyciline Jepkosgei podczas Valencia Trinidad Alfonso EDP Half-Marathon uzyskała czas 1:04.51 poprawiając tym samym o jedną sekundę własny rekord świata w półmaratonie. Wśród mężczyzn triumfował reprezentant Bahrajnu Abraham Cheroben – 59.11.

Trwa świetny sezon w wykonaniu Joyiciline Jepskogei. 23-letnia Kenijka w kwietniu br. podczas półmaratonu w Pradze ustanowiła najlepsze wyniki na świecie na dystansach 10km (30:04), 15km (45:37), 20km (1:01:25) oraz półmaratonu (1:04:52). Na początku września podczas Birell Prague Grand Prix Jepkosgei została pierwszą kobietą na świecie, która pokonała dystans 10 km poniżej 30 minut, na mecie osiągając niesamowity wynik 29:43. Dziś w Walencji uzyskała kolejny rekord świata, poprawiając o jedną sekundę swoje własne osiągnięcie z kwietniowego półmaratonu w Pradze.

Dla Joyiciline Jepkosgei bieg w tempie 3.05 na kilometr prowadził Ezekiel Kmboi – dwukrotny mistrz olimpijski w biegu na 3000 m z przeszkodami. Pierwsze 10 kilometrów pokonali w tempie porównywalnym do rekordowego biegu w Pradze, potem jednak Jepkosgei zwolniła. Pomiar czasu na 15 kilometrze wskazywał nawet 22-sekundowa stratę do rekordu świata, jednak od tego momentu Kenijka ponownie przyspieszyła. Przekraczając pomiar czasu na 20 kilometrze strata wynosiła już jedynie 5 sekund. Kwestia nowego rekordu świata rozstrzygała się do ostatnich metrów a ostatecznie na mecie Jepkosgei zameldowała się z wynikiem 1:04:51, o sekundę poprawiając swój własny rekord!

Po raz pierwszy miałam okazję startować w Walencji. Bardzo mi się podobało. Pogoda jest znakomita, trasa przyjemna. To był perfekcyjny bieg – skomentowała Joyiciline Jepskogei

Valencia Trinidad Alfonso EDP Half-Marathon wygrał Abraham Cheroben z Bahrajnu, osiągając czas 59:11. Na drugim miejscu z wynikiem 59:18 finiszował Leul Gebresilase z Etiopii, a trzecim zawodnikiem półmaratonu został jego rodak Fikadu Haftu, osiągając czas 59:22

Półmaraton w Walencji ukończyło w sumie 12 281 osób.