Strażak zwycięzcą PKO Silesia Marathon

Trasa tegorocznej edycji PKO Silesia Marathon wiodła przez cztery miasta: Katowice, Mysłowice, Siemianowice Śląskie i Chorzów, z metą na bieżni lekkoatletycznej nowo oddanego Stadionu Śląskiego. Historyczny bieg z czasem 2:23:36 wygrał Damian Pieterczyk, strażak z Olsztyna, który wyprzedził Kenijczyków Korira Willly’ego Kimutaia (2:24.22) i Kipkorira Benarda Talama (2:24.54). Wśród pań triumfowała Patrycja Włodarczyk, która trasę 42 km i 195 m przebiegła w czasie 2:49.02. Drugie miejsce zajęła Jepkosgei Hellen Kimutai z Kenii (3:00:14) a na trzecim miejscu przybiegła Małgorzata Rencz (3:17:46).

PKO Silesia Marathon był pierwszą imprezą, zorganizowaną na zmodernizowanym Stadionie Śląskim w Chorzowie. Zarówno trasa maratonu, jak i organizowanego równolegle PKO Silesia Półmaratonu, kończyła się finiszem na bieżni lekkoatletycznej słynnego „Kotła Czarownic”. Rekordowa frekwencja maratonu potwierdziła, że decyzja o mecie na Stadionie Śląskim, była przysłowiowym strzałem w dziesiątkę. Tegoroczną edycję PKO Silesia Marathon ukończyło 1807 finiszerów, przed rokiem było ich 1451. Największy wzrost frekwencji odnotowano jednak na dystansie półmaratonu, gdzie na mecie zameldowało się w tym roku 2894 biegaczy, rok temu było ich 1750. Wszystkich wbiegających na metę uczestników, dopingowało kilka tysięcy osób zgromadzonych na trybunach chorzowskiego obiektu, którzy przyszli podziwiać odnowiony Stadion Ślaski w ramach Dnia Otwartego.

PKO Silesia Marathon zwyciężył Damian Pieterczyk, który na mecie zameldował się w czasie 2:23:36. Strażak z Olsztyna wyprzedził dwóch Kenijczyków, Korira Willly’ego Kimutaia (2:24.22) i Kipkorira Benarda Talama (2:24.54).

Jestem bardzo zadowolony ze swojego biegu, bardzo chciałem to dziś wygrać. To dopiero mój czwarty maraton w życiu, a na tej imprezie wystartowałem po raz pierwszy. Trasa była dość trudna, bo sporo było na niej podbiegów, ale na szczęście dobrze rozłożyłem siły i na ostatnich kilometrach wyprzedziłem dwóch Kenijczyków. Finisz na stadionie był niesamowity! Stadion Śląski prezentuje się super i mam nadzieję, że jakaś mega impreza będzie tu wkrótce zorganizowana.” – powiedział na mecie Damian Pieterczyk.

Najszybszą zawodniczką PKO Silesia Marathon okazała się Patrycja Włodarczyk z Jaworzna, która na mecie zameldowała się w czasie 2:49:02. Na drugim miejscu, z czasem 3:00:14 finiszowała Jepkosgei Hellen Kimutai z Kenii,  a jako trzecia linię mety minęła Małgorzata Rencz z Orzesza (3:17:46).

W rozgrywanym równolegle PKO Silesia Półmaratonie najszybszym zawodnikiem okazał się Jarosław Kożdoń, który na metę przybiegł w czasie 1:13:58. Drugim zawodnikiem był Mateusz Wolnik (1:14:31) a na trzecim miejscu bieg ukończył Grzegorz Kozłowski (1:15:20). Wśród kobiet z czasem 1:20:32 triumfowała Agnieszka Gortel-Maciuk, przed Pauliną Lipską-Mazurek (1:22:36) i Pauliną Wywłoką (1:24:41).