AmberExpo Półmaraton Gdańsk z rekordem frekwencji

AmberExpo Półmaraton Gdańsk rośnie w siłę! Czwartą edycję tej imprezy ukończyło 3 674 startujących, co oznacza nowy rekord frekwencji gdańskiej połówki. Pierwszym zawodnikiem na mecie był Mykola Yuhumczuk z Ukrainy, który dystans 21,0975 km pokonał w czasie 1:06:11. Najszybszą zawodniczką okazała się Oksana Raita, która na mecie osiągnęła wynik 1:16:37. W towarzyszącym „Biegu na Piątkę” triumfowali Mateusz Niemczyk (15:12) i Mariola Sudzińska (18:13). Bieg ukończyło 799 zawodników.
Z roku na rok coraz więcej uczestników decyduje się na udział w AmberExpo Półmaratonie Gdańskim i imprezach towarzyszących. W tym roku ponad 6 tysięcy zgłoszonych biegaczy mogło rywalizować w półmaratonie oraz w towarzyszącym „Biegu na Piątkę”. Najmłodsi sprawdzali swoje siły na trzech dystansach biegów Amber Kids. Tegoroczna, czwarta już edycja gdańskiej „połówki” przyniosła więc frekwencyjny rekord – 3 674 biegaczy zameldowało się na mecie. W roku ubiegłym zawody ukończyło 3 218 osób, a w roku 2015 – 3 259.
Start i meta zlokalizowane były w centrum wystawienniczo-kongresowym AmberExpo. Na trasę biegu równocześnie wyruszyli zawodnicy biorący udział w półmaratonie, jak i ci startujący w „Biegu na Piątkę”. Na początku wszyscy biegacze biegli wspólnie ulicą Żaglową, by później się rozdzielić. Rywalizujący na dystansie 5 km ruszyli w kierunku Nowego Portu, zawodnicy uczestniczący w półmaratonie natomiast pobiegli w stronę centrum miasta. Limit czasu na pokonanie 5 kilometrowego dystansu organizatorzy ustawili na 60 minut. Najszybciej z tym zadaniem poradził sobie Mateusz Niemczyk, który jako pierwszy, z czasem 00:15:12 zameldował się na mecie zlokalizowanej w hali C AmberExpo. Drugim zawodnikiem „Biegu na Piątkę” okazał się Michał Czapiński – 00:15:22, a na trzecim miejscu finiszował Zbigniew Jost – 00:15:35. Najszybszą kobietą została Mariola Sudzińska, uzyskując wynik 00:18:13. Druga na mecie była Natalia Kahs (00:18:21) a trzecia Aleksandra Baranowska-Trzasko (00:18:33).

AmberExpo Półmaraton Gdańsk zwyciężył Mykola Yuhumczuk z Ukrainy, który na mecie osiągnął wynik 1:06:11, a drugi był jego rodak – Dmytro Didovodiuk – 1:07:37. Jako trzeci na mecie, z wynikiem 1:08:28 zameldował się Łukasz Oskierko. Rywalizację wśród pań także wygrała zawodniczka z Ukrainy. Oksana Raita pokonała trasę w czasie 1:16:36. Drugie miejsce zajęła Ewelina Paprocka (1:17:21) a trzecia była Dominika Nowakowska (1:17:57).

Tegoroczna edycja AmberExpo Półmaraton Gdańsk okazała się największym biegiem ulicznym w historii Gdańska. Na starcie poza zawodowymi biegaczkami i biegaczami pojawiły się także całe rodziny, a odrębne klasyfikacje prowadzono dla biegnących z wózkami oraz rywalizujących firmowych drużyn – „Firmowa Piątka”. Kibicie zgromadzeni w hali Międzynarodowych Targów Gdańskich na wielkim telebimie mogli przyglądać się zmaganiom biegaczy, a dla maluchów przygotowana została specjalna strefa zabaw.