Polacy z medalami na Wojskowych Mistrzostwach Świata w przełajach

World Military Cross Country Championship
Z trzema medalami wraca reprezentacja Polski z węgierskiego Balatonakarattya, gdzie w ostatni weekend rozegrano 57th World Military Cross Country Championship czyli Wojskowe Mistrzostwa Świata w biegach przełajowych. Rywalizacja odbywała się na dwóch dystansach, krótkim – 4,6 km oraz długim – 11,5 km. Polacy zdobyli srebrny i brązowy medal w klasyfikacji drużynowej oraz srebro Katarzyny Kowalskiej indywidualnie.
Od piątku w węgierskiej miejscowości Balatonakarattya, położonej w regionie Veszprem, odbywały się zawody 57th World Military Cross Country Championship – Wojskowych Mistrzostw Świata w biegach przełajowych. Reprezentanci Wojska Polskiego na Węgry pojechali w składzie: Błażej Brzeziński, Arkadiusz Gardzielewski, Adam Nowicki, Mariusz Giżyński, Andrzej Rogiewicz, Henryk Szost, Mateusz Demczyszak, Krzysztof Gosiewski, Tomasz Grycko, Łukasz Kujawski, Olga Kalendarova-Ochal, Aleksandra Lisowska, Katarzyna Kowalska, Dominika Napieraj oraz Izabela Trzaskalska.
Panie wystartowały na krótkim dystansie 4,6 km i ostatecznie z sumą czasów (trzech najlepszych zawodniczek) 48:33 zajęły drugie miejsce zdobywając srebrny medal Mistrzostw Świata. Mistrzyniami Świata zostały Francuzki (48:31), do których nasza ekipa straciła zaledwie 2 sekundy! Trzecie miejsce i brązowy medal zdobyła drużyna Włoch (48:39).

Srebrny medal indywidualnie na krótkim dystansie zdobyła także Katarzyna Kowalska, która na niespełna 5 kilometrowej przełajowej trasie uzyskała wynik 15:44 i na podium rozdzieliła dwie reprezentantki Rumunii. Pierwsza na mecie była Roxana Birca (15:29) a trzecie miejsce zajęła Cristina Simion (15:47).

Na dłuższym, 11,5 kilometrowym dystansie rywalizowała męska drużyna, zdobywając trzecie miejsce i brązowy medal. W tej konkurencji liczyły się cztery najlepsze czasy. Wojskowymi Mistrzami Świata została drużyna Algierii (2:21:37), na drugim miejscu zawody ukończyła reprezentacja Francji (2:23:23). Polacy uzyskali wynik 2:25:15.

Występ męskiej drużyny na krótkim dystansie 4,6 km zakończył się czwartym miejscem. Pierwsze miejsce w tej rywalizacji zajęła drużyna Algierii (40:53), drugie miejsce dla Francji (41:25), a trzecie miejsce zajęła reprezentacja Włoch (41:27). Polacy uzyskali wynik 41:49.

Medale prezentują: Olga Kalendarova-Ochal, Adam Nowicki i Aleksandra Lisowska