XIII Międzynarodowy Półmaraton Kościański pod dyktando Kenijczyków

Blisko 1300 biegaczy ukończyło XIII Międzynarodowy Kościański Półmaraton im. dra H. Florkowskiego. Na mecie biegu towarzyszącego na dystansie 6,5 kilometra zameldowało się natomiast ponad 200 zawodników. Imprezę zdominowali kenijscy biegacze z grupy Benedek Team.

W klasyfikacji generalnej półmaratonu najszybszym zawodnikiem okazał się Hillary Kiptum Maiyo Kimaiyo z Kenii, który uzyskał czas 1:05:11. Zwycięstwo to było trzecią z rzędu wygraną Kimaiyo w Kościanie. Jako drugi, z czasem 1:06:15 na mecie zameldował się Kipkogei Cherutich Nelson. Trzeci czas (1:06:48) uzyskał Benerd Kitur.

Najszybszą kobietą tegorocznej edycji półmaratonu była Stellah Jeprhetich Barsosio z Kenii, która na przebiegnięcie ponad 21 kilometrów potrzebowała 1:13:32. Drugi czas (1:14:58) uzyskała Christine Oiga Moraa. Trzecią zawodniczką na mecie okazała się Aleksandra Brzezińska z Bydgoszczy, która na mecie osiągnęła wynik 1:16:30, ustanawiając swój nowy rekord życiowy na tym dystansie. Reprezentująca grupę ASICS FrontRunner Polska zawodniczka w Kościanie startowała po raz pierwszy i bardzo chwaliła sobie trasę oraz organizację imprezy.

Wśród mieszkańców powiatu kościańskiego najszybszy w półmaratonie – podobnie jak w ubiegłym roku – był Krzysztof Szymanowski z Kościana, który na pokonanie trasy potrzebował 1:09:57. Najszybszą mieszkanką powiatu kościańskiego okazała się – także ubiegłoroczna triumfatorka tej kategorii – Milena Tomaszyk z Wonieścia, która uzyskała czas 1:29:34.

Zwycięzcą Biegu Coccodrillo został Szymon Bytniewski z Gowarzewa, który pokonał trasę o długości 6,5 kilometra w czasie 00:18:57. Drugi na mecie zameldował się Grzegorz Michalak z Łubinicy z czasem 00:19:31. Trzeci wynik (00:19:55) uzyskał Tomasz Musiał z Dąbcza.

Wśród kobiet pierwsza na mecie po przebiegnięciu 6,5 kilometra – z czasem 00:23:01 – zjawiła się Wiktoria Mazur z Puszczykowa. Chwilę później linię mety przebiegła Marysia Lisiak z Zalasewa, która uzyskała czas 00:24:16. Trzeci wynik (00:25:38) tegorocznej edycji biegu uzyskała Agata Otto.

XIII Międzynarodowy Półmaraton Kościański ukończyło 1276 biegaczy, natomiast towarzyszący Bieg Coccodrillo na dystansie 6,5 km ukończyło 207 zawodników.