32. Bieg Zaślubin w Kołobrzegu z oszustami na starcie

Ponad 600 zawodników stanęło na starcie 32. Biegu Zaślubin w Kołobrzegu, będącego częścią obchodów 73. Rocznicy Zakończenia Walk o Kołobrzeg i Zaślubin z Morzem.  Wśród startujących niestety była też dwójka oszustów z fałszywymi numerami startowymi. Panowie chcąc zaoszczędzić kilkadziesiąt złotych pobiegli z wydrukowanymi numerami, z poprzedniego roku oraz z numerem z całkowicie innego biegu. Rywalizację na dystansie 15 kilometrów wygrali Paweł Związek ze Szczecina oraz Katarzyna Pobłocka z Lęborka.

Organizatorzy 32. Biegu Zaślubin zmuszeni byli do zmiany trasy tegorocznej edycji biegu. Ze względu na trwający remont promenady w okolicach Pomnika Sanitariuszki w Parku Nadmorskim imprezę przeniesiono na drugą stronę rzeki. Dzięki temu bieg odbył się w lokalizacji, w której odbywa się kołobrzeski Bieg Niepodległości.

Bieg Zaślubin od 32 lat organizowany jest dla uczczenia zaślubin Polski z morzem oraz zakończenie walk o Kołobrzeg w marcu 1945 roku. Na starcie biegu stanęło ponad 600 uczestników, którzy do pokonania mieli dystans 15 kilometrów.

Wśród startujących znalazło się niestety także dwóch cwaniaczków, którzy postanowili wziąć udział w biegu oszczędzając kilkadziesiąt złotych opłaty startowej. W dniu biegu można było jeszcze zakupić pakiet w cenie 70 zł, panowie jednak zadali sami sobie sprawili numery startowe. Jeden pobiegł z numerem z ubiegłorocznej edycji, drugi z wydrukowanym numerem startowym z całkowicie innego biegu…

Oszuści skontaktowali się z organizatorami Biegu Zaślubin w Kołobrzegu, próbując wyjaśnić sytuację i przeprosić. Czy jakiekolwiek argumenty usprawiedliwiają jednak takie zachowanie?

Do takich sytuacji na polskich biegach dochodzi na szczęście sporadycznie, a przynajmniej taką posiadamy wiedzę. Poprzedni taki przypadek ujawniono podczas ubiegłorocznej edycji Siebiega Półmaratonu Kieleckiego, gdzie organizatorzy również bardzo szybko zareagowali publikując zdjęcie z biegu. I w taki sposób chyba powinniśmy piętnować opisywane zachowania.

Wracając do biegu…. Sportową rywalizację wygrał Paweł Związek. Biegacz ze Szczecina na dystansie 15 kilometrów osiągnął czas 54:12. Na drugim miejscu na mecie zameldował się Piotr Pawliński z wynikiem 54:47, a trzecim zawodnikiem kołobrzeskiego biegu został Grzegorz Braun, który osiągnął czas 55:15.

Wśród kobiet z czasem 1:01:49 triumfowała Katarzyna Pobłocka z Lęborka. Na drugim miejscu zawody ukończyła Magda Witkiewicz (1:02:34) a trzecią zawodniczką okazała się Joanna Rutkowska (1:02:53).