Pyrzycka Szybka Dycha rozwija skrzydła

W zeszłym roku Pyrzyce dołączyły do zachodniopomorskich miast, w których organizowane są imprezy biegowe. Tegoroczna druga edycja Pyrzyckiej Szybkiej Dychy Backer OBR, która odbyła się w minioną niedzielę była mocnym otwarciem sezonu. Biegacze wzięli udział w biegu głównym na 10 km oraz w biegu towarzyszącym na 5 km.  Na listach startowych obu dystansów zanotowano ponad 1000 osób, co czyni pyrzycką imprezę jednym z największych biegów na 10 km w regionie.

Pyrzycka Szybka Dycha Backer OBR wyróżnia się bardzo szybką trasą i organizacją na najwyższym poziomie. W 2017 roku, zwycięzca Adam Nowicki pokonał trasę 10 km w rewelacyjnym czasie 30 minut i 14 sekund. W pierwszej edycji bieg ukończyło 734 uczestników. Tegoroczna edycja, choć rozgrywana w mroźnej aurze, na starcie zgromadziła blisko 900 uczestników. Śmiało można więc powiedzieć, że impreza z roku na rok rozwija skrzydła, a decyzja o organizacji biegu była strzałem w dziesiątkę.

Warunki do szybkiego biegania w niedzielę 18 marca były optymalne – piękne słońce, temperatura w granicach 2 stopni C i szybka atestowana trasa. Nie jest więc zaskoczeniem, że biegacze chcąc sprawdzić swoją formę po zimowych przygotowaniach tłumnie stawili się na starcie biegu w Pyrzycach k/Szczecina, aby zmierzyć się z dystansem 10 km, czy w równolegle rozgrywanym  biegu na 5 km.

Pyrzycka Szybka Dycha Backer OBR

W biegu głównym na dystansie 10 km triumfował Wojciech Piwowarczyk, który na mecie uzyskał czas 34:10. Na drugim miejscu z wynikiem 34:43 finiszował Arkadiusz Minko. Na najniższym stopniu podium stanął Grzegorz Braun, który rywalizację ukończył z czasem 34:49.

Wśród kobiet rywalizację na 10 km wygrała Sylwia Racinowska, która na mecie zameldowała się z wynikiem 41:01, wyprzedzając Bożenę Szubert (41:33) oraz Wiolettę Murawską (42:24).

Dziś dla biegaczy największą przeszkodą jest wiatr, mróz i słońce to fajna pogoda do biegania, ale wiatr może uczestnikom dać się trochę we znaki. Po wynikach widzę jednak, że jest dobrze. Szybka dycha cały czas jest szybka – mówił Marcin Paprocki, organizator Pyrzyckiej Szybkiej Dychy.

Zwycięzcą biegu na dystansie 5 km został Paweł Pawlisiak, który do mety dobiegł z wynikiem 17:25. Drugie miejsce zajął Andrzej Łuc (17:37) a na trzecim stopniu podium stanął Andrzej Pańko (17:40).

Najszybszą zawodniczką rywalizacji na 5 km okazała się Ewelina Kowalik, która bieg ukończyła z czasem 19:19. Na drugim miejscu finiszowała Paulina Kaczmarek (20:59) a na trzecim miejscu Katarzyna Szymańska (22:37).

Z okazji roku obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości organizatorzy na czerwony kolor koszulek dla zawodników, natomiast Pani Burmistrz Marzena Podzińska ufundowała nagrody za najpiękniejsze stylizacje patriotyczne stroju startowego. Na mecie na każdego czekał przepiękny medal z czerwonym, pyrzyckim gryfem.

Podczas biegu odbyła się zbiórka charytatywna na zakup wózka dla Kuby Chmielewskiego z Pyrzyc, którego mógł wesprzeć każdy z biegaczy oraz kibiców. W pomoc czynnie włączyła się również Burmistrz Pyrzyc Pani Marzena Podzińska, która przekazała na licytację swój nr startowy na 5 km. Cała kwota ze sprzedaży numeru Pani Burmistrz zostanie przekazana na pomoc Jakubowi.

Sponsor biegu – Restauracja Park oraz Ośrodek Zielone Wzgórze – przygotowali specjalnie dla uczestników Pyrzyckiej Szybkiej Dychy Backer OBR kiełbaski z grilla oraz gorącą herbatę o aromacie grzanego wina. Można było się również orzeźwić zimnym Lechem Free. Dodatkowo dzięki firmie Mlekovita po zawodach uczestnicy mogli uzupełnić białko wysoko proteinowym napojem Super Body Active.

Organizatorem wykonawczym Pyrzyckiej Szybkiej Dychy Backer OBR na zlecenie Gminy Pyrzyce było Stowarzyszenia K2 Partners (organizator m.in. 39 PKO Półmaraton Szczecin). Niemniej w przygotowania włączyły się również: Ośrodek Sportu i Rekreacji w Pyrzycach, Pyrzycki Dom Kultury, Straż Miejska w Pyrzycach, Komenda Powiatowa Policji, Ochotnicze Straże Pożarne z terenu gminy oraz Stowarzyszenie Ratownictwo Powiatu Pyrzyckiego. Docenić należy także 80 wolontariuszy ze Szczecina i Pyrzyc, którym należą się brawa za ich zaangażowanie wsparcie i sumiennie wykonaną pracę.

Sponsorem Tytularnym imprezy była firma Backer OBR Sp. z o.o. Wśród sponsorów i partnerów wymienić należy natomiast firmę Europa Systems Sp. z o.o. – fundatora nagrody za pobicie rekordu trasy, Skoda Auto PEHAMOT (partner motoryzacyjny), Termo Organikę, Restaurację Park w Pyrzycach, Ośrodek Zielone Wzgórze, Kancelarię Prawną Skotarczak Dąbrowski Olech i Partnerzy, Mlekovitę, PBS Mrówka w Pyrzycach, Kompanię Piwowarską S.A. oraz sklep dla biegaczy RUN EXPERT ze Szczecina. Zakup medali dla zawodników wsparło finansowo Pomorze Zachodnie. Proces rekrutacji wolontariuszy wsparła technologicznie platforma HR Link.pl

Patronat Honorowy nad Pyrzycką Szybką Dychą Backer OBR objęła Burmistrz Pyrzyc – Marzena Podzińska oraz Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego – Olgierd Geblewicz.