Berga Birhanu Bekele zwycięzcą 17. PZU Cracovia Maraton! 8 sekund od rekordu

5848 biegaczy z krakowskiego Rynku Głównego wyruszyło w niedzielny poranek na trasę 17. PZU Cracovia Maraton. Najszybszym zawodnikiem okazał się Berga Birhanu Bekele z Etiopii, który na mecie zameldował się z czasem 2:11:34. Zaledwie 8 sekund zabrakło do nowego rekordu trasy krakowskiego maratonu. Wśród kobiet triumfowała świetnie znana pod Wawelem olimpijka z Rio de Janeiro, Lilia Fisikovici. Reprezentująca Mołdawię zawodniczka rywalizację ukończyła z wynikiem 2:31:27.

Przez 13 minut 5848 startujących w 17. PZU Cracovia Maraton biegaczy przekraczało linię startu zlokalizowaną na krakowskim Rynku Głównym. Zawodnicy pobiegli trasą prowadzącą przez Błonia, bulwarami wzdłuż Wisły, obok Wawelu, Tauron Areny aż do Nowej Huty gdzie nastąpił nawrót i powrót na Stare Miasto, by zakończyć bieg na mecie na Rynku Głównym. Maratończycy na trasie zmagali się nie tylko z dystansem ponad 42 kilometrów, ale także z upałem.

Ton rywalizacji nadawali zawodnicy z Afryki w pierwszej dziesiątce zajmując osiem miejsc. Pierwszy na mecie zameldował się Etiopczyk Berga Birhanu Bekele, uzyskując wynik 2:11:34. Do rekordu trasy (2:11:26) ustanowionego przez Kenijczyka Juliusa Kipkorira Kilimo w 2009 roku zabrakło raptem osiem sekund. Na drugim miejscu zawody ukończył kolejny z Etiopczyków – Aredo Tamru (2:12:56). Startujący z numerem pierwszym trzykrotny triumfator krakowskiego maratonu (2011, 2016, 2017) Kenijczyk Cosmas Mutuku Kyeva, tym razem stanął na najniższym stopniu podium, uzyskując czas 2:14:14. Najszybszym Polakiem na mecie 17. PZU Cracovia Maraton był Andrzej Rogiewicz z Grudziądza. Debiutujący w maratonie zawodnik uzyskał czas 2:21:27 zajmując ósme miejsce w klasyfikacji generalnej.

PZU Cracovia Maraton

W rywalizacji kobiet najlepszą maratonką okazała się Lilia Fisikovici z Mołdawi, której pokonanie dystansu ponad 42 kilometrów zajęło 2:31:27. Czas osiągnięty przez Fisikovici jest jej nowym rekordem życiowym, dotychczasowy (2:34:05) reprezentantka Mołdawii  uzyskała podczas IO w Rio de Janeiro w 2016 roku. Rezultat osiągnięty w Krakowie zapewnił jej kwalifikację na tegoroczne mistrzostwa Europy w Berlinie. Drugą zawodniczką 17. PZU Cracovia Maraton została Kenijka Naomi Maiyo Jopkosgei (2:34:08) a na trzecim miejscu na mecie zameldowała się Nina Savina z Białorusi (2:37:09). Pierwsza Polką finiszującą na Rynku Głównym była Ewa Jagielska z Ostrowi Mazowieckiej (2:50:42).

Do mety 17. PZU Cracovia Maraton dotarło 5630 osób z 5848, które wystartowały. Po raz kolejny ustanowione zostały więc rekordy frekwencji. Jednak swoistą zagadką pozostaje fakt, co się stało z blisko 2 tysiącami biegaczy, którzy zarejestrowali się do krakowskiego maratonu a nie wzięli w nim udziału? Do biegu zgłosiło się 7868 uczestników, 6293 odebrało pakiety startowe, 5848 stanęło na starcie…