Szymon Kulka zwycięzcą 11. PKO Poznań Półmaratonu!

11 020 zawodników stanęło dziś na starcie 11. PKO Poznań Półmaratonu. Na trasie biegu trwała polsko-kenijska rywalizacja o końcowe zwycięstwo, zakończona ostatecznie remisem. Zwycięzcą został Szymon Kulka, który półmaratoński dystans pokonał w czasie 1:04:33, z kolei wśród kobiet z wynikiem 1:15:50 triumfowała Kenijka Ruth Mattebo.

Punktualnie o godzinie 10:00 na ulice stolicy Wielkopolski wyruszyło 11 020 uczestników 11. PKO Poznań Półmaratonu. Od razu po starcie biegu, na czele uformowała się grupa siedmiu zawodników, stawianych w roli faworytów do końcowego zwycięstwa. W tej stawce biegli: Błażej Brzeziński, Marcin Chabowski, Tomasz Grycko i Szymon Kulka, oraz trójka Kenijczyków: Abel Kibet Rop, Daniel Chebolei i Joseph Mumo. Już w okolicach czwartego kilometra dystans do prowadzących tracić zaczął Błażej Brzeziński, notując na pierwszym pomiarze czasu zlokalizowanym na 5 kilometrze stratę 11 sekund. Na prowadzeniu znajdował się Chebolei, który pierwszą „piątkę” pokonał w czasie 15:05. Wśród pań tempo biegu nadawała Kenijka Ruth Matebo, na drugim miejscu biegła z 10-sekundową stratą jej rodaczka, Kimutai Jepkosgei. Za nimi ramię w ramię biegły Dominika Nowakowska i Dominika Stelmach, które traciły 13 sekund do prowadzącej Matebo.

Na 10 kilometrze z czasem 30:26 liderem biegu był Daniel Chebolei, za którym ze stratą 8 sekund podążała reszta grupy. Coraz bardziej z tyłu zostawał Błażej Brzeziński, który na tym etapie biegu tracił już 1 minutę i 42 sekundy do prowadzącego Kenijczyka.  W dalszej części dystansu zaczęły się przetasowania i polsko-kenijska rywalizacja o wygraną w 11. PKO Poznań Półmaratonie. Chebolei został dogoniony przez Szymona Kulkę i Tomasza Grycko, a z trasy zszedł Marcin Chabowski. Również wśród kobiet prowadząca Ruth Matebo została doścignięta przez Dominikę Nowakowską i Dominikę Stelmach.

Szymon Kulka nie tylko dogonił Daniela Chebolei, ale zaczął też budować swoją przewagę. Za Kulką przez jakiś czas biegł Grycko, jednak również systematycznie tracił dystans do pochodzącego z Ropy koło Gorlic zawodnika. Pomiar czasu na 20 kilometrze Kulka minął z przewagą 36 sekund nad Danielem Chebolei i 45 sekund nad Tomaszem Grycko. Wśród kobiet znów na prowadzenie wyszła Ruth Matebo, na drugim miejscu biegła z 13-sekundową stratą Dominika Nowakowska, a na trzeciej pozycji Dominika Stelmach. Kolejność już się nie zmieniła i jako pierwszy linię mety minął Szymon Kulka, przed rokiem czwarty a dziś zostając zwycięzcą 11. PKO Poznań Półmaratonu z czasem 1:04:33. Na drugim miejscu z wynikiem 1:05:17 finiszował Daniel Chebolei, a na trzecim miejscu zawody ukończył Tomasz Grycko (1:05:31).

Mimo tego, że dwa tygodnie temu dopadła mnie choroba, która trochę namieszała w moich przygotowaniach, wiedziałem że jest dobrze. Do 12 kilometra biegło mi się bardzo swobodnie, kontrolowałem bieg. Tempo nie sprawiało mi żadnego problemu, w końcówce miałem jeszcze zapas sił by odeprzeć ewentualny atak na podbiegu. Myślę, że jak na warunki jakie dziś panowały na trasie, osiągnięty wynik jest bardzo fajny. Optymistycznie patrzę w przyszłość. – mówił na mecie Szymon Kulka, który na co dzień jest pełniącym normalną służbę patrolową policjantem. – Codziennie wykonuję zawód policjanta, nie jest łatwo pogodzić zawodowe obowiązki z bieganiem, czasu starcza niekiedy na jeden trening dziennie, do tego dochodzą też służby nocne. Jestem jednak upartym człowiekiem i uważam, że im więcej włożę siły i energii w przygotowania, tym większa radość i satysfakcja z sukcesów. – dodał zwycięzca 11. PKO Poznań Półmaratonu.

Wśród kobiet ostatecznie triumfowała Ruth Matebo, która na mecie uzyskała rezultat 1:15:50. Pozostałe miejsca na podium zajęły nasze zawodniczki. Na drugim miejscu z wynikiem 1:16:11 zawody ukończyła Dominika Nowakowska, a trzecią zawodniczką poznańskiego półmaratonu z czasem 1:16:59 została Dominika Stelmach.

Półmaraton w Poznaniu mogę polecić każdemu, jest to bieg na europejskim poziomie. Cudowna atmosfera, było ciepło, ale trasa jest szybka i myślę, że pozwala bić rekordy życiowe. Ja dopiero weszłam w trening tempowy, miesiąc temu zanotowałam czas 1 godzina i 18 minut z ogonkiem, dziś było o dwie minuty szybciej więc jest progres. Jestem bardzo z siebie zadowolona i zmotywowana do jeszcze większej pracy. – mówiła na mecie Dominika Nowakowska.

Zwycięstwo Szymona Kulki jest trzecią wygraną polskiego zawodnika w historii PKO Poznań Półmaratonu. Przed rokiem zwycięzcą został Marcin Chabowski (1:03:16),  a w roku 2015 triumfował Paweł Ochal (1:08:06). 11. PKO Poznań Półmaraton ukończyło 10 974 zawodników.