Kiptum ustanawia nowy rekord świata w półmaratonie!

Rok po rekordowym biegu Joyciline Jepkosgei, która w Walencji pobiła rekord świata kobiet, Kenijczyk Abraham Kiptum ustanowił nowy rekord świata w półmaratonie, pokonując dystans 21,097 km w czasie 58:18, o pięć sekund szybciej niż w 2010 roku zrobił to w Lizbonie Zersenay Tadese z Erytrei.

Na wczorajszej konferencji prasowej przed biegiem mówiono, że pacemarkerzy mają za zadanie osiągnąć 10 kilometr w czasie 27:50, aby na mecie celować w wynik poniżej 59 minut. Nikt jednak nie wspominał o ataku na rekord świata…

To był idealny dzień w Walencji na szybkie bieganie. Zawody rozpoczęły się zgodnie z planem, a lekki wiaterek i 11 stopni nie przeszkadzały biegaczom. Pierwsze 5 kilometrów czołowa grupa pokonała w 13:56. Na 10 kilometrze zameldowali się nieznacznie później niż zakładali, po 28:02. Od tego momentu niesamowicie mocno przyspieszył Abraham Kiptum, który kolejne kilometry pokonywał w tempie 2:44/km!

Pomiar czasu na 15 kilometrze pokazał zaledwie 7 sekund straty do rekordowego biegu Erytrejczyka w 2010 roku. Kiptum biegł zdecydowanie szybciej od swojego najlepszego biegu w Kopenhadze, gdzie sześć tygodni temu ustanowił swój rekord życiowy 59:09. Tuż za Kenijczykiem ze stratą 2-3 sekund biegł Jemal Yimer z Etiopii, na trzeciej pozycji podążał jego rodak Abadi Hadi.

Kiptum nie zwalniał tempa. Na pomiarze czasu zlokalizowanym na 20 kilometrze Kenijczyk uzyskał wynik 55:18, co oznaczało, że miał już tylko 3 sekundy straty do międzyczasu Tadese, który ustanawiając w 2010 roku w Lizbonie rekord świata 58:23, na 20 kilometrze osiągnął czas 55:21. Drugie 10 kilometrów Abraham Kiptum pokonał w czasie 27:16, by na mecie zameldować się z wynikiem 58:18 i zostać nowym rekordzistą świata w półmaratonie!

Na drugiej pozycji bieg ukończył Jemal Yimer (58:33) a na trzeciej finiszował Abadi Hadi (58:44) poprawiając swój najlepszy wynik na tym dystansie o prawie dwie minuty.

W rywalizacji kobiet triumfowała Etiopka Gelete Burka, która na mecie uzyskała czas 1:06:11. Na drugim miejscu niespodziewanie finiszowała Alia Mohammed Saeed za Zjednoczonych Emiratów Arabskich (1:06:13), a na trzecim główna faworytka biegu kobiet – Kenijka Edith Chelimo (1:06:18). Pierwszą dziesiątkę zamknęła Karolina Nadolska, która półmaraton w Walencji pokonała w czasie 1:10:43, a 17 miejsce z wynikiem 1:15:05 zajęła Monika Stefanowicz.