14. PZU Półmaraton Warszawski dla Kenijczyków. Zwycięzcami Gilbert Masai oraz Gladys Jeptepken

14. PZU Półmaraton Warszawski przebiegał pod dyktando reprezentantów Kenii, którzy zajęli zdecydowaną większość miejsc na podium. Zwycięzcą został Gilbert Masai, który dystans 21 km i 97,5 m pokonał w czasie 1:01:43. Na podium stanęli także: Peter Kirui Cheruiyot oraz Sila Kiptoo. Najszybszym Polakiem został Kamil Karbowiak. Wśród pań triumfowała Gladys Jeptepken, która na mecie uzyskała wynik 1:10:19. Podium uzupełniły Oichia Tabitha Wamubi oraz Muluget Gela Abebech z Etiopii. Najszybszą Polką na mecie była Natalia Mierzlikin.

Biegowa wiosna wystartowała wraz z 14. PZU Półmaratonem Warszawskim. Wspaniała słoneczna pogoda, idealna do biegania, towarzyszyła blisko 13 tysiącom uczestników od samego startu, gdy punktualnie o godz. 10:00 wyruszyli na trasę biegu. Od początku mocne tempo biegu narzuciła grupa zawodników z Afryki, meldując się na piątym kilometrze z czasem 14:27.

W tym momencie na czele biegu znajdowała się siedmioosobowa grupa zawodników, 5 Kenijczyków, Etiopczyk oraz reprezentant Hiszpanii. Pomiar czasu na 10 kilometrze jako pierwsza minęła już tylko czwórka zawodników. Liderzy Gilbert Masai oraz Sila Kiptoo zanotowali międzyczas 28:42. Jeszcze przed 15 kilometrem nieznaczną przewagę wypracował sobie Masai, którą utrzymał już do samej mety. Kenijczyk finiszował z czasem 1:01:43, na drugim miejscu z czternastosekundową stratą zameldował się Peter Kirui Cheruiyot (1:01:57). Trzecie miejsce zajął słabnący w końcówce Sila Kiptoo (1:02:03).

Na 10. miejscu przybiegł najszybszy z Polaków – Kamil Karbowiak. Zawodnik Kotwicy Brzeg na mecie uzyskał wynik 1:06:51, z którego nie był zbytnio zadowolony. – Zacząłem za mocno, koło czwartego kilometra odłączyłem się od grupy, potem było ciężko i mnie odcięło. Chciałem poprawić życiówkę, bo warunki były w miarę dobre, a kibiców wielu – mówił na mecie brązowy medalista MP w półmaratonie.

Półmaraton Warszawski

W biegu kobiet od razu po starcie na prowadzenie wyszła trójka zawodniczek. Kenijki Gladys Jeptepken, Oichia Tabitha Wamubi oraz Muluget Gela Abebech z Etiopii bardzo szybko uzyskały wyraźną przewagę nad rywalkami. Na piątym kilometrze zameldowały się w czasie 15:50, a biegnąca na czwartej pozycji Christine Moraa Oigo 16:27. W okolicach 10 kilometra na prowadzeniu pozostały już tylko Kenijki, między sobą rozstrzygając sprawę końcowego zwycięstwa.

Jako pierwsza na metę 14. Półmaratonu Warszawskiego zlokalizowaną u podnóża Starówki przybiegła Gladys Jeptepken uzyskując wynik 1:10:19, zaledwie o 6 sekund gorszy od jej rekordu życiowego. Druga była Oichia Wambui Tabitha (1:11:07), a za nią uplasowała się Muluget Abebech Gela (1:12:20). Na ósmym miejscu przybiegła najszybsza Polka Natalia Mierzlikin, z czasem 1:18:35 ustanawiając swój nowy rekord życiowy.

Łącznie w 14. PZU Półmaratonie Warszawskim wystartowało 12 842 osób, w tym 57 zrobiło to 14. raz, czyli zaliczyli każdą z dotychczasowych edycji biegu. Do mety dobiegło 12 762 zawodników, to druga najlepsza frekwencja w historii warszawskiego półmaratonu. Najwięcej finiszerów na mecie odnotowano w 2015 roku, gdy bieg ukończyło 12 958 uczestników.