Udana inauguracja Hardcorowej Kumowy

W sobotę, 9 marca na mapie biegów przełajowych zadebiutowała impreza biegowa „Hardcorowa Kumowa”. Wydarzenie zostało zorganizowane przez nieformalną grupę entuzjastów biegania zrzeszonych po nazwą Chełm Biega, która już od sześciu lat regularnie organizuje imprezy biegowe na terenie swojego miasta. Hardcorowa Kumowa składała się z biegów na dwóch dystansach, 30 km oraz 8 km, trasami prowadzącymi po leśnych terenach Kumowej Doliny pod Chełmem.

Grupa biegowa Chełm Biega ma na swoim koncie organizację takich imprez jak Półmaraton Chełmski czy Chełmski Bieg Niepodległości. Tym razem pokazali, że również świetnie radzą sobie z organizacją biegów terenowych.

Zwycięzcą pierwszej edycji biegu „Hardcorowa Kumowa” na dystansie 30 km z czasem 2:24:46 został Artur Jendrych, wyprzedzając drugiego na mecie Rafała Pajdosza (2:29:02) i trzeciego Kamila Borowskiego (2:32:33).

Trasa z początku mocno pokręcona i jeszcze bardziej pofałdowana. Było sporo długich spokojnych podbiegów jak i kilka ścian do wspinania, co na 12-tu kilometrach trasy dało prawie 400 metrów przewyższenia. Ta część mocno weszła w nogi i pokazała, że naprawdę jest gdzie się zmęczyć. Druga część trasy czysto biegowa z lekkimi podbiegami pozwoliła na rozwijanie naprawdę fajnych prędkości. Organizację biegu oceniam wręcz wzorowo, przede wszystkim warto pochwalić organizatorów za oznaczenie trasy – bardzo dużo strzałek, taśm i wolontariuszy na trasie pozwoliło łatwo odnajdywać się w tym gąszczu zakrętów. Na wyróżnienie zasługuje także biesiada po biegu – jedzenia i picia w opór, czyli to co Ultrasi lubią najbardziej – swoimi wrażeniami z imprezy dzielił się Artur Jendrych.

Hardcorowa Kumowa

Wśród kobiet najszybsza na dystansie 30 km była Magdalena Gajek, która na pokonanie tej dosyć wymagającej trasy potrzebowała 2:51:57. Drugie miejsce  z czasem 3:06:36 zajęła Izabela Malinowska, a trzecie miejsce Anna Brzozowska (3:10:07).

Zaciętą do ostatnich metrów rywalizację oglądaliśmy podczas zmagań na krótszym dystansie. Zwycięzcą biegu ostatecznie został Rafał Ogrodowczyk, który 8-kilometrową trasę pokonał w czasie 47:49 i o zaledwie jedną sekundę wyprzedził Krzysztofa Gołębiowskiego (47:50). Na trzecim miejscu z wynikiem 48:12 finiszował Marek Reszka. Wśród pań najszybszą zawodniczką okazała się Justyna Jagiełło, która na mecie uzyskała wynik 49:01 i zajęła wysokie, 5 miejsce w klasyfikacji open. Druga na mecie była Monika Kosz (56:27) a na trzecim miejscu zameldowała się Ewelina Sosińska (57:05).

Uczestnicy Hardcorowej Kumowy podkreślali ciekawe trasy, efektowny medal na mecie oraz bogatą biesiadę po biegu. – Cieszymy się, że mogliśmy Wam pokazać uroki biegania po Janowskich Pagórach i mamy nadzieję, że zachęciliśmy Was do biegania w terenie – odpowiadali organizatorzy z Chełm Biega i obiecywali, że Hardcorowa Kumowa wejdzie na stałe do kalendarza organizowanych przez nich imprez. Obecnie pracują nad organizacją szóstej edycji Półmaratonu Chełmskiego, który odbędzie się 26 maja 2019 r.