Bieg Nocny na 10 km z rekordami i klimatyczną atmosferą

Zorganizowany po raz szósty w ramach PZU Cracovia Maraton Bieg Nocny na 10 km okazał się być rekordowym pod każdym względem. Na mecie odnotowano największą w historii imprezy frekwencję, a najszybsi biegacze ustanowili nowe rekordy trasy. Jako pierwszy z wynikiem 29:45 przybiegł Arkadiusz Gardzielewski, wśród kobiet z czasem 33:07 triumfowała Kenijka Caroline Mjebet Korir. Triumfem zawodników z Afryki zakończył się również 14. Mini Cracovia Maraton im. Piotra Gładkiego.

Bieg Nocny na 10 km to najatrakcyjniejsza rywalizacja towarzysząca 18. edycji Cracovia Maraton. Po raz kolejny organizatorzy przed biegiem przygotowali spektakularny pokaz laserowy, a duże wrażenie na biegaczach robiły pięknie iluminowane krakowskie zabytki mijane na trasie biegu. Ta wiodła m.in. przez ul. Grodzką, Zwierzyniecką, Kościuszki, Bulwary Wiślane, gdzie na wysokości kościoła na Skałce biegacze zawrócili, minęli Wawel, po czym obiegając całe Planty, finiszowali na Rynku.

Bieg Nocny na 10 km z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością, efektem czego podczas tegorocznej edycji ustanowiono nowy rekord frekwencji. Do mety zlokalizowanej na Rynku Głównym dotarło 3 967 biegaczy, względem 3 053 finiszerów w roku ubiegłym. Odnotowano także najlepsze wyniki w historii imprezy.

Jako pierwszy na mecie zameldował się Arkadiusz Gardzielewski. Wielokrotny medalista mistrzostw Polski, wojskowy mistrz świata w maratonie oraz reprezentant Polski, z wynikiem 29:45 ustanowił nowy rekord trasy. Gardzielewski o 20 sekund wyprzedził drugiego na mecie Kenijczyka Hilary’ego Kiptuma Maiyo Kimaiyo (30:05), a podium dopełnił Mathew Kosgei (30:36).

Wśród pań najszybszą zawodniczką okazała się Caroline Mjebet Korir, która dystans 10 km pokonała w czasie 33:07 i podobnie jak Arkadiusz Gardzielewski, ustanowiła najlepszy wynik w historii krakowskiego biegu. Kenijka na mecie wyprzedziła dwie zawodniczki z Białorusi – Swietłanę Kudelich (33:55) i Tatianę Stefanenko (34:57). Na czwartej pozycji finiszowała Monika Kaczmarek. Pierwsza na mecie Polka uzyskała wynik 35:19.

Zawodnicy z Afryki główne role odegrali także w rozegranym kilka godzin wcześniej 14. Mini Cracovia Maratonie im. Piotra Gładkiego o Puchar RMF MAXXX. Reprezentanci Kenii zarówno wśród mężczyzn, jak i wśród kobiet zajęli dwie pierwsze lokaty. W biegu rozgrywanym na dystansie 4,2 km zwyciężył Hillary Kiptum Maiyo Kimaiyo (12:02), drugie miejsce zajął Mathew Kosgei (12:04), a trzecie Adam Czerwiński (12:30).

Hillary Kiptum Maiyo Kimaiyo

Najszybszą zawodniczką okazała się Caroline Mjebet Korir (13:39), a na drugim stopniu podium stanęła jej rodaczka Christine Moraa Oigo (13:57). Na trzeciej pozycji z wynikiem 14:12 uplasowała się Katarzyna Broniatowska.

W 14. Mini Cracovia Maraton im. Piotra Gładkiego o Puchar RMF MAXXX wystartowało 633 biegaczy, od 13-latków po seniorów.

6. Bieg Nocny na 10 km – pełne wyniki
14. Mini Cracovia Maraton  – pełne wyniki