Debiut na medal! Aleksandra Brzezińska mistrzynią Polski w maratonie

Podczas 46. Maratonu Dębno przeprowadzono 39. PZLA Mistrzostwa Polski w Maratonie Kobiet. Tytuł mistrzowski wywalczyła Aleksandra Brzezińska (MKL Toruń), która w swoim debiucie na królewskim dystansie uzyskała czas 2:34:51. Srebrną medalistką została Monika Andrzejczak (MKL Szczecin), a brązowy medal zdobyła Andżelika Dzięgiel-Poślada (MKL Toruń). Najszybszym zawodnikiem w Dębnie został Kenijczyk Boniface Wambua Nduva uzyskując na mecie czas 2:16.47.

Debiuty roku

Wśród faworytek do złotego medalu mistrzostw Polski w maratonie wymieniano przede wszystkim dwie debiutantki, Aleksandrę Brzezińską oraz Monikę Andrzejczak. Jak się okazało, były to trafne typy, a obie zawodniczki podczas biegu wystąpiły w głównych rolach. Polki od startu trzymały tempo prowadzących zawodniczek z Afryki, Kenijki Hellen Kimutai Jepkosgei i Etiopki Boku Zefre Worku. W czołowej grupie znajdowała się także kolejna faworytka do medalu MP, Andżelika Dzięgiel-Poślada.

Wszystkie cztery zawodniczki zameldowały się w połowie dystansu z czasem 1:17:33. Przetasowania zaczęły się w okolicach 25 kilometra, gdy jako pierwsza z czołówki odpadła Kenijka Kimutai Jepkosgei.  Na 27 km tempa Polek zaczęła nie wytrzymywać także Etiopka, co oznaczało, że walka toczyła się zarówno o medale mistrzostw Polski jak i o wygranie całego maratonu.

Skuteczny atak Aleksandry Brzezińskiej przed 30 kilometrem przyniósł powodzenie w postaci minuty przewagi nad Moniką Andrzejczak. Od tego momentu zawodniczka MKL Toruń zwiększała dystans dzielący ją od rywalki i samotnie biegła po zwycięstwo oraz złoty medal mistrzostw Polski w maratonie.

Sytuacja nie uległa zmianie już do samej mety, na której Brzezińska zameldowała się z wynikiem 2:34:51, w swoim debiucie wygrywając najstarszy Polski maraton oraz zdobywając tytuł mistrzyni Polski! Na drugim miejscu finiszowała kolejna debiutantka, Monika Andrzejczak z wynikiem 2:38:27 została srebrną medalistką MP. Trzecie miejsce na mecie zajęła ostatecznie Etiopka Boku Zefre Worku (2:39:49), a na czwartej pozycji przybiegła Andżelika Dzięgiel-Poślada z wynikiem 2:42:15 zdobywając brązowy medal mistrzostw Polski.

Nduva po raz drugi

Bieg mężczyzn podczas 46. Maratonu Dębno zdominowali zawodnicy z Afryki, którzy między sobą rozstrzygnęli sprawę zwycięstwa. Bardzo długo wydawało się, że wygraną w kieszeni ma już Etiopczyk Dadi Fikru Abera, który jeszcze na 38 kilometrze biegł z przewagą 48 sekund nad Kenijczykiem Bonifacym Wambua Nduva. Ten jednak nie zamierzał się poddawać i w końcówce mocno przyspieszył.

Dadi Fikru Abera z kolei wyraźnie opadł z sił, nic więc dziwnego, że przewaga malała w ekspresowym tempie. Na 40 kilometrze obydwu zawodników dzieliło już tylko 18 sekund, a chwilę później rozpędzony Kenijczyk minął swojego rywala. Nduva na mecie zameldował się jako pierwszy, uzyskując czas 2:16:47 i notując swoje drugie zwycięstwo w Maratonie Dębno. Poprzednio tej sztuki dokonał w 2017 roku.

Na drugim miejscu finiszował Etiopczyk Tarekegn Zewdu Bekele (2:17:05), który przed metą zdołał wyprzedzić swojego wyczerpanego rodaka. Dadi Fikru Abera ostatecznie ukończył bieg jako trzeci z wynikiem 2:17:27.