Emocjonujący 12. PKO Poznań Półmaraton. Nie dopisała jedynie pogoda

12. PKO Poznań Półmaraton po pasjonującej walce na ostatnich metrach zakończył się wygraną Etiopczyka Abate Misganowa z wynikiem 1:02:29. Sekundę za zwycięzcą linię mety minął Kenijczyk Moses Koech (1:02:30), a na trzecim miejscu z czasem 1:02:58 finiszował Krystian Zalewski. Wśród pań najszybsza okazała się Kenijka Lilian Jelagat (1:11:12), druga na mecie była Etiopka Addisalem Tegegan (1:12:14), a trzecia Ukrainka Daria Michałowa (1:12:17). Bieg w stolicy Wielkopolski ukończyło 10 265 zawodników.

Duży wpływ na wyniki tegorocznego 12. PKO Poznań Półmaratonu miała wietrzna pogoda, a szkoda bo w pewnym momencie wydawało się, że na mecie może paść rekord trasy, a biegnący w czołówce Krystian Zalewski może osiągnąć wynik w okolicach rekordu Polski.

Od startu prowadzenie w biegu objęli zawodnicy z Etiopii, Kenii oraz Maroka i dyktowali dość mocne tempo, pierwszą „piątkę” pokonując w czasie 14:31. Z zawodnikami z Afryki konkurować próbował startujący dopiero w swoim drugim w karierze półmaratonie, Krystian Zalewski. Polak długo trzymał się czołowej grupy, momentami nawet prowadząc bieg. Jeszcze na półmetku kontakt z liderami utrzymywał Szymon Kulka, natomiast Artur Kozłowski w tym momencie notował już dwuminutową stratę.

W okolicach 18 kilometra siły zaczął tracić Zalewski i jasne się stało, że o wygraną walczyć będą między sobą Etiopczyk Abate Misganow oraz Kenijczyk Moses Koech. Obydwaj zawodnicy ramię w ramię wpadli na ostatnią prostą, a o zwycięstwie decydował sprinterski finisz. Ostatecznie szybszy okazał się Misganow, który na mecie uzyskał czas 1:02:29. Do rekordu trasy poznańskiej imprezy zabrakło więc 31 sekund. Drugie miejsce, sekundę za zwycięzcą, zajął Moses Koech (1:02:30) a trzecie Krystian Zalewski (1:02:58).

Poznań Półmaraton

Trochę szkoda, że nie udało się poprawić rekordu Polski. Dziś niestety przegrałem z pogodą, z silnym wiatrem. Ale wiem, że jestem gotowy na szybkie bieganie zarówno w półmaratonie, jak i maratonie. Na pewno jeszcze nie powiedziałem ostatniego słowa jeśli chodzi o bieganie na stadionie. Sercem wciąż jestem przy biegu z przeszkodami, ale powoli szykuję się na osiągnięcie dobrych wyników na długich dystansach. Być może jeszcze w tym roku zadebiutuję na królewskim dystansie, czyli w maratonie – powiedział Krystian Zalewski.

Zdecydowanie mniej emocji było w biegu pań, w którym od startu do mety dominowały zawodniczki z Afryki. Pierwszą część dystansu przebiegły jeszcze w kilkuosobowej grupie, ale po minięciu 10 kilometrów od rywalek oderwała się Kenijka Lilian Jelagat i samotnie pomknęła do mety. Wygrała niezagrożenie uzyskując wynik 1:11:12. Ponad minutę później finiszowała druga zawodniczka, Etiopka Addisalem Tegegan (1:12:14), a podium dopełniła Ukrainka Daria Michałowa (1:12:17). Najszybszą z Polek była Anna Łapińska, która uplasowała się na dziewiątym miejscu.

Wynik nie do końca cieszy, ale biorąc pod uwagę kłopoty, z jakimi się zmagam od początku sezonu, to się cieszę. Tym bardziej, że byłam najlepsza wśród Polek, a rywalki miałam mocne. Trasa super, bardzo szybka. Kto jeszcze nie startował w Poznaniu, to zapraszam – podsumowała swój bieg Łapińska.

Tegoroczny ślad na poznańskich ulicach pozostawiło 10 265 biegaczy. Kolejne biegowe święto w stolicy Wielkopolski już 20 października podczas jubileuszowego 20. PKO Poznań Maratonu. Rejestracja trwa na stronie www.marathon.poznan.pl