17. Bieg Ulicą Piotrkowską z rekordami. Dobry występ Polaków

Najszybszym zawodnikiem 17. Biegu Ulicą Piotrkowską w Łodzi okazał się Etiopczyk Gelaw Getaye, który dystans 10 km pokonał w czasie 29:27. O drugim miejscu na mecie decydował emocjonujący finisz, po którym Białorusin Artsiom Lohish wyprzedził Henryka Szosta, choć obaj zawodnicy uzyskali taki sam wynik 29:30. Wśród pań całe podium zdobyły zawodniczki z Kenii, a jako pierwsza na mecie pojawiła się Caroline Jebet Korir (33:08).  Sobotni bieg w Łodzi ukończyło 4 968 zawodników.

17. edycja Biegu Ulicą Piotrkowską przyciągnęła do Łodzi prawie 5 tysięcy biegaczy z całej Polski. W odróżnieniu od lat ubiegłych,  tym roku zawodnicy przebiegli główną ulicą miasta z północy na południe, czyli od Placu Wolności do Białej Fabryki.

Start i metę zlokalizowano w pobliżu Zatoki Sportu. Odwrócenie trasy miało spowodować uzyskanie lepszych wyników na mecie i jak pokazała rywalizacja, zabieg ten spełnił swoje zadanie.

Szost i Kozłowski kontra reszta świata

W połowie dystansu, na pomiarze czasu jako pierwsi z wynikiem 15:08 pojawili się Abel Kibet Rop z Kenii, Etiopczyk Gelaw Getaye oraz Henryk Szost. Za prowadząca trójką zawodników ze startą dwóch sekund biegli Kenijczyk Hillary Kiptum Kimaiyo oraz Artsiom Lohish z Białorusi.

Druga część dystansu przyniosła kolejne przetasowania, ale żaden z zawodników nie wypracował sobie dużej przewagi nad rywalami. Pomiar czasu na 7,2 km jako pierwszy minął Henryk Szost (21:20). Za Polakiem przemknęli Gelaw Getaye (21:22) oraz Artsiom Lohish (21:25). Walkę o podium próbował jeszcze nawiązać Artur Kozłowski, który w tym momencie tracił 8 sekund do Szosta i 3 sekundy do Białorusina.

Ostatecznie na mecie jako pierwszy zameldował się Etiopczyk. Gelaw Getaye uzyskał czas 29:27 i ustanowił nowy rekord trasy łódzkiej imprezy. Do samego końca trwała walka o drugie miejsce.

Na metę ramię w ramię wpadli Henryk Szost i Białorusin Lohish. Obaj zawodnicy uzyskali identyczny czas 29:30, ale to zawodnik zza wschodniej granicy okazał się górą w tym pojedynku. Na czwartej pozycji bieg ukończył Artur Kozłowski (29:32) tracąc zaledwie 5 sekund do zwycięzcy.

Kenijskie podium

Zupełnie inny przebieg miała rywalizacja wśród kobiet. Już po pierwszej części dystansu sporą przewagę nad rywalkami uzyskała Caroline Jebet Korir. Kenijka pierwsze 5 km pokonała w czasie 16:58, biegnąca na drugiej pozycji Ruth Nundu Mbatha w 17:17, a trzecią na półmetku była Christine Moraa Oigo – 17:18. Dokładnie w takiej kolejności zawodniczki z Kenii zameldowały się na mecie.

Caroline Jebet Korir wygrała z wynikiem 33:08, na drugim miejscu finiszowała Ruth Nundu Mbatha – 33:38, a na trzecim Christine Moraa Oigo – 33:47. Na czwartej pozycji bieg ukończyła Irina Somava z Białorusi (33:53), za którą pojawiła się pierwsza Polka – Monika Kaczmarek (34:52).

17. Bieg Ulicą Piotrkowską ukończyło 4 968 zawodników z 5 004 biegaczy, którzy wyruszyli na trasę. To oznacza nowy frekwencyjny rekord łódzkiej imprezy.