13-latka druga na mecie półmaratonu w Błoniu. Czas imponuje!

Dzisiejszy 9. Półmaraton im. Janusza Kusocińskiego wygrali Ukraińcy – Andrzej Starzyński i Valentyna Kiliarska. Największą sensację sprawiła jednak zaledwie 13-letnia Eliza Galińska, która na mecie zameldowała się jako druga, tuż za zwyciężczynią. Czas młodej zawodniczki z Konstancina Jeziorny to 1:29:15!

Galińska na trasę półmaratonu z Błonia do Borzęcina ruszyła bez respektu dla rywalek. Na półmetku zameldowała się z czasem 44:02 biegnąc tuż za plecami 16 lat starszej liderki z Ukrainy.

W drugiej części dystansu trochę opadła z sił, na co wpływ mógł mieć również upał, który mocno dawał się we znaki uczestnikom biegu. Wynik 1:29:15, który uzyskała należy uznać jednak za imponujący, zwłaszcza biorąc pod uwagę wiek zawodniczki UKS Filipides Teresin.

Galińska straciła do zwyciężczyni 2 minuty i 14 sekund, ale o prawie 4 minuty wyprzedziła trzecią na mecie Ukrainkę Svietłanę Iveruk (1:33:04), starszą od Polki o…33 lata!

Organizatorzy dopuścili do startu młodą biegaczkę, mimo że zgodnie z regulaminem prawo to przysługuje osobom, które „najpóźniej do dnia 18 sierpnia 2019 ukończyli 18 lat.”

Zawodniczka miała pisemną zgodę na start rodziców oraz asystę trenera na rowerze – poinformował nas Radosław Karpiński, dyrektor biegu.

Bardzo młoda i bardzo szybka

Eliza Galińska to biegaczka, która w tym roku stawała już na podium biegów ulicznych. W styczniu zajęła trzecie miejsce w biegu o Puchar Bielan, gdzie uzyskała wynik 18:07.

Niewiele wolniej pobiegła również w maju podczas Biegu Konstytucji 3 Maja otwierającym cykl Warszawskiej Triady Biegowej. Zameldowała się wówczas na mecie z czasem 18:15, co pozwoliło jej uplasować się na czwartym miejscu.

Poza tym młoda zawodniczka z Konstancina Jeziorny ma na koncie liczne zwycięstwa w biegach Parkrun na dystansie 5 km, w których startuje od…2014 roku. Oznacza to, że zaczynała startować w biegach spod tego szyldu już jako 8-latka.

Już wtedy uzyskiwała rezultaty w granicach 22-23 minut. Z czasem jednak mocno przyspieszyła. 7 lipca Parkrun Praga ukończyła z wynikiem 17:40.

Dodajmy, że do mety 9. Półmaratonu Powiatu Zachodniego dotarło 444 zawodników, w tym 70 kobiet. Wygrał Ukrainiec Andrzej Starzyński z czasem 1:10:42, przed swoim rodakiem Pavlo Veretskim (1:12:24) i Danielem Mikielskim (1:16:06).