Johaug odpięła narty i…została mistrzynią Norwegii w biegu na 10 000m. Świetny czas w debiucie!

Norweżka Therese Johaug wygrała dzisiaj bieg na 10 000 metrów w Hamar na lekkoatletycznych mistrzostwach kraju. Mistrzyni olimpijska i dziesięciokrotna mistrzyni świata w biegach narciarskich biegła pierwszy raz na tym dystansie na bieżni i w butach z kolcami. Jej wynik 32:20,86 to piąty najlepszy czas w historii rozgrywania tej dyscypliny w Norwegii wśród kobiet.

Jak powiedziała Johaug portalowi nrk.no decyzja o starcie w lekkoatletycznych mistrzostwach Norwegii zapadła dwa tygodnie temu w Aspen.

Początkowo narciarka planowała start na 5 000 i 10 000 metrów, ale ostatecznie została dopuszczona tylko do biegu na dłuższym dystansie. Aby wystartować na krótszym musiałaby wcześniej wypełnić minimum.

Podczas zawodów w Hamar Johaug wyprzedziła kolejną biegaczkę na mecie prawie dwie minuty. Srebro z czasem 34:47,35 wywalczyła Maria Sagnes Wågan, a brąz Runa Skrove Falch (35:26,25).

– Nie mam żadnej rutyny, ani nie znam się na taktyce w tego typu biegu, ani też nie umiem biegać w tych dziwnych butach, więc po prostu starałam się osiągnąć jak najlepszy czas. Jestem pewna, że nie był to ostatni mój start na arenie lekkoatletycznej – powiedziała Therese Johaug cytowana w komunikacie PAP.

– Może spróbuję też w przyszłym roku? Czas minął zaskakująco szybko, mimo że do pokonania było 25 okrążeń – powiedziała w rozmowie z dziennikarzem portalu nrk.no.

Piąty najlepszy czas Johaug

Wynik Johaug 32:20,86 to piąty najlepszy czas na norweskiej liście wszech czasów uzyskanych przez kobiety na dystansie 10 000m. Rekordzistką jest legendarna Ingrid Kristiansen, która rezultat 30:13,74 uzyskała w 1986 roku.

Autorką drugiego wyniku na liście 30:32,36 jest Susanne Wigene. Taki rezultat osiągnęła w Goeteborgu w lipcu 2006 roku. Listę trzech najszybszych norweskich biegaczek na dystansie 10 000 metrów zamyka Karoline Bjerkeli Grøvdal z wynikiem 31.23,45

Warto odnotować, że wśród mężczyzn na dystansie 10 000 metrów mistrzem Norwegii został Sondre Nordstad Moen, który uzyskał czas 28.13.14 i o ponad minutę wyprzedził drugiego na mecie Narve Gilje Nordåsa (29.19.23).

Nie tylko Johaug szybko biega

Johaug to nie pierwsza norweska narciarka, która ma na swoim koncie sukcesy w bieganiu na lekkoatletycznej bieżni.

Idzie w ślady Kristin Stoermer Steiry, która w 2008 roku zdobyła mistrzostwo Norwegii w biegu przełajowym, a rok później wywalczyła złoty medal w biegu na 5 000 metrów z czasem 16:01,76. Pięć lat temu w debiutanckim biegu na dystansie 10 000 metrów zdobyła mistrzostwo kraju z wynikiem 33:40,75.

Steira planowała start w lekkoatletycznych mistrzostwach Europy w 2010 roku, ale szyki pokrzyżowała jej kontuzja pięty.

W 2011 roku biegaczka otrzymała nagrodę Egebergs Ærespris przyznawaną norweskim sportowcom, którzy wyróżniają się w więcej niż jednej uprawianej przez siebie konkurencji.