17. Półmaraton Wtórpol ze zmianami i MP małżeństw

Niespełna półtora miesiąca zostało do półmaratonu w Skarżysku-Kamiennej. Po raz pierwszy uczestnicy będą mieli do wyboru dwa dystanse. To także ostatnia szansa na punkty w ramach Ligi Festiwalu Biegowego.
Zawody rozgrywane są od 2001 roku. Debiutowały pod nazwą Półmaratonu Skarżyńskiego. Szybko nazwę zmieniono na Półmaraton Rejów – nawiązującą do jednego z miejscowych osiedli. W 2012 roku pozyskano sponsora tytularnego wydarzenia.
W tym roku czas na kolejne zmiany. Do programu włączono bieg na 10 km, by dać możliwość sprawdzenia się osobom, które jeszcze nie są gotowe na dłuższy dystans. Zmienia się też dzień rozgrywania zawodów z soboty na niedzielę. Start będzie też wcześniej o dwie godziny. Wszystko dla większego komfortu uczestników.
Na razie te zmiany nie przyniosły wzrostu zainteresowania imprezą. Musimy pamiętać, że są wakacje. Często jest tak, że wiele osób zapisuje się w ostatnim momencie. Kiedyś w sierpniu zgłosiło się tylko 300 osób. Teraz zapisało się ponad 360 biegaczy z czego zapłaciło 260, w tym 50 na 10 km. Nie chcemy jednak zmieniać terminu, bo wiele osób się przyzwyczaiło – uważa Tomasz Wąsowski, dyrektor półmaratonu.
Impreza rozgrywana jest w Górach Świętokrzyskich. Start zlokalizowany jest przy Ośrodku Wypoczynkowym „Rejów”. Atestowana trasa prowadzi nad Zalewem Rejów, starą drogą E7, przez Górę Baranowską, aż do Suchedniowa i z powrotem. Meta znajduje się przy ul Wioślarskiej. Jedna runda liczy 10 km.
Zapisy trwają do 15 sierpnia. Rejestrować będzie można się też w dniu zawodów. Obecnie opłata wynosi 55 zł za półmaraton i 50 zł za bieg na 10 km. Osoby powyżej 65 roku życia mają 50 procent zniżki. Na uczestników czeka strefa regeneracji, dwudaniowy obiad przygotowany przez lokalną restaurację, a także zimne piwo.
Zawody odbędą kilka dni po zakończeniu lekkoatletycznych mistrzostw świata w Londynie. Spodziewać się można, że do Skarżyska- Kamiennej przyjadą uczestnicy tego sportowego święta. Rok temu po Igrzyskach w Rio de Janeiro zawody odwiedziły brązowe medalistki w wioślarstwie.
Jeśli będzie taka możliwość, to postaram się zaprosić kogoś z naszych lekkoatletów. Często bywali u nas byli zawodnicy z dawnych lat jak Jacek Wszoła. Mam nadzieję, że wysoki będzie też poziom sportowy i uda nam się zaprosić dobrych polskich zawodników – dodał Tomasz Wąsowski.
17. Półmaraton Wtórpol odbędzie się 20 sierpnia (start godz. 10). Biuro zawodów (sobota w godz. 15-18, niedziela 730-9.30). Na najlepszych czekają nagrody finansowe.
Rok temu półmaraton ukończyło 309 osób. Zwyciężyli Kenijczycy Abel Kibet Rop (1:05.44) i Muringi Margaret Wamahiga (1:17.29). Najlepszymi z Polaków byli Rafał Czarnecki (1:14.31) był piąty, a Ewa Mitka (1:35.04) zajęła czwarte miejsce wśród kobiet 
W ramach imprezy zostaną rozegrane mistrzostwa Polski Małżeństw w półmaratonie. Rok temu zwyciężyli Ilona i Rafał Czarneccy z łącznym wynikiem 2:50.57. Sklasyfikowano 14 par.