Biegowy festiwal w Grazu

TERMIN
Start Kleine Zeitung Graz Marathon zaplanowano na godzinę 10:00 8 października 2017 roku. Półmaraton oraz sztafety wystartują 15 minut później a Ćwierćmaraton o 10:30.

POGODA
Średnia temperatura na początku października wynosi tutaj około 10 stopni. Może jednak być sporo chłodniej. Maksymalne odnotowane o tej porze roku temperatury to 14 stopni, nie należy się więc spodziewać gorąca. Październik jest jednym z miesięcy o mniejszej sumie opadów. Z dużym prawdopodobieństwem można więc typować pogodę odpowiednią do biegania długich dystansów.
TRASA
Trasa rozpoczyna się i kończy na starówce, wpisanej na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Dokładniej, start i metę umieszczono na placu przy Operze.
Składa się z dwóch pętli, które pokrywają się tylko częściowo. Jest niemal płaska, ale nie brakuje też długich łagodnych podbiegów. Maksymalne różnice wysokości wynoszą kilkanaście metrów. Po drodze można zobaczyć historyczne centrum miasta, oraz jego bardziej peryferyjne dzielnice. Sześciokrotnie przekracza się rzekę Mur.
Organizatorzy przewidzieli trzynaście stacji odżywczych. Na trzech z nich można zostawić własne odżywki (pełna lista punktów na stronie). Pacemakerzy poprowadzą na czasy od 3:00 do 4:30 (co 15 minut).
Limit czasu na pokonanie królewskiego dystansu to 6 godzin. Dla półmaratonu limit wynosi 3 godziny i 45 minut.
IMPREZY TOWARZYSZĄCE
Expo czynne w piątek i sobotę (samo biuro zawodów będzie czynne już od środy).
City Run i marsz Nordic Walking w piątek 6.10.2017, biegi dla dzieci w sobotę 7.10.2017.
ZAPISY
Otwarte, na TEJ stronie. Obecnie opłata startowa wynosi 63 euro za maraton, 43 za półmaraton, 104 euro za sztafetę (cztery osoby) i 29 za ćwierćmaraton. Ceny wzrosną od 9.08.2017, średnio o 4-5 euro. Koniec zapisów elektronicznych zaplanowano na 26.09.2017. Później możliwość zapisu będzie jeszcze w biurze zawodów, za dodatkową opłatą.

WYMAGANE DOKUMENTY
Dowód osobisty lub paszport.
WYJAZD
Przejazd do stolicy Styrii samochodem to od 6 do 12 godzin podróży, zależnie od tego, z której części Polski planujemy wyruszyć. I będzie to najlepsza opcja. Owszem, można się tam dostać pociągiem, autobusem albo samolotem, ale żadna z opcji nie oferuje połączenia bezpośredniego i wszystkie wymagają odrobiny umiejętności logistycznych.
Samolot będzie opcją zdecydowanie najszybszą, ale też najdroższą (zwłaszcza, jeśli przyjmiemy, że koszt podróży samochodem dzielimy na kilka osób). Wymaga przesiadki, na przykład w Wiedniu i kosztuje co najmniej tysiąc złotych.
Przejazd autobusami, zwłaszcza tanich przewoźników (Flixbus), będzie opcją najlepszą ekonomicznie, ale też najbardziej czasochłonną. Całą podróż wymaga od jednej do kilku przesiadek i może rozciągnąć się w czasie do kilkunastu godzin. Podobnie będzie w przypadku wyboru opcji kolejowej lub łączenia dwóch ostatnich.
KOSZTY POBYTU
Nocleg w Graz nie należy do tanich. Wynajęcie łóżka w pokoju wieloosobowym w hotelu to koszt co najmniej 100 zł. Dwuosobowy prywatny pokój to dwukrotnie większy wydatek, przy założeniu, że nocują w nim dwie osoby. Jak widać, wyjazd w grupie bardziej się opłaca.
Tanie nie są też posiłki. Za obiad w lokalu zapłacimy od 10 do kilkudziesięciu euro, w niższej cenie znajdziemy raczej tylko fast-foody.
INNE BIEGI
Bieg Kobiet w maju (więcej informacji) (http://www.ladiesrun.at/graz/) oraz wiele mniejszych imprez biegowych w ciągu roku.