Triumf RunCzech Racing Team w 8 edycji Mattoni Ołomuniec Półmaraton

Dwa pierwsze miejsca na podium w kategorii mężczyzn i zwycięstwo wśród najlepszych reprezentantek Czech, to dorobek członków zespołu RunCzech Racing Team. Zawodnicy RunCzech podczas tegorocznej edycji półmaratonu w Ołomuńcu osiągnęli dobre rezultaty. Triumfatorem okazał się Kenijczyk Josphat Kiprop Kiptis, który udowodnił, że warunki pogodowe nie mają dla niego znaczenia i potrafi biegać nawet w wysokich temperaturach. Na drugim stopniu podium stanął Kenneth Keter, również z teamu RunCzech.
W gronie pań triumfowała Worknesh Degefa z Etiopii. Najlepsza Czeszka, Eva Vrabcova uzyskała najlepszy w historii startów swoich rodaczek wynik w Ołomuńcu. Przyzwoicie zaprezentował się Jiri Homolac, zamykając pierwszą dziesiątkę i plasując się na najwyższej pozycji spośród zawodników z Republiki Czeskiej.
Mattoni Ołomuniec Półmaraton gościł w szeregach startujących aż 49 przedstawicieli różnych krajów.
W ciągu minionego weekendu Ołomuniec stał się na chwilę światową stolicą biegaczy. Cieszy fakt, że poprzez imprezę biegową mogliśmy zaprezentować to piękne miasto, ale również zgromadzić na starcie tak doskonałych zawodników. Szczególną radość sprawiło również zwycięstwo członków RunCzech Racing Team” – powiedział Carlo Capalbo, Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego.
W pierwszej połowie rywalizacji na czele podążała grupa sześciu zawodników wraz z prowadzącą dwójką pacemakerów. Po 10km tempo wzrosło za sprawą Kennetha Ketera, który wyraźnie przyspieszył. Towarzyszył mu Josphat Kiprop Kiptis co zwiększało szansę na triumf zawodnika z grupy RunCzech. Po 15 kilometrach zawodnicy przebiegali przez Smetana Gardens. Tam Kiptis zdecydował się na ostateczny atak, który finalnie przyniósł mu zwycięstwo.
Chciałbym podziękować zespołowi RunCzech, Bez ich wsparcia to zwycięstwo nie byłoby możliwe. Z Kennethem rozegraliśmy rywalizację bardzo dobrze taktycznie. Dla mnie ryzyko po 15km opłaciło się, wygrałem i jestem bardzo zadowolony z wyniku.” – powiedział Josphat Kiptis.
Zwycięzca uzyskał rezultat 61:50, Keter minął linię mety 24 sekundy później. Na trzecim stopniu podium stanął Amos Kibiwott Kurgat z czasem 63:21. Festus Talam z RunCzech Racing Team zameldował się na czwartej pozycji.
Zgodnie z przewidywaniami w gronie pań ton rywalizacji nadawały Etiopki – Worknesh Degefa i Netsanet Gudeta. Biegły razem do 16km, po czym doświadczona Degefa ruszyła mocniej i zgubiła rywalkę. Metę przekroczyła po 69 minutach i 19 sekundach.
Jeszcze wczoraj mój start stał pod znakiem zapytania. Miałam problem z pachwiną co spędzało mi sen z powiek. Cieszę się, że mogłam pobiec, a szczęście jest podwójne ze względu na zwycięstwo.” – powiedziała Worknesh Degefa po biegu.
Warto dodać, że na 12km Degefa miał problem ze skarpetką, która utrudniała jej rywalizację. Na drugiej pozycji zameldowała się wspomniana Gudeta (70:03), a na trzecim Rose Chelimo (70:33). Eva Vrabcova zajęła wysokie 5 miejsce z czasem 72:01, lepszym od jej najlepszego wyniku na tej trasie o 3 minuty.