38. PKO Półmaraton Szczecin za nami

Trzy tysiące uczestników na ulicach Szczecina rywalizowało podczas 38. PKO Półmaratonu Szczecin i biegu na 10 km. Sygnał do startu wystrzałem z pistoletu dała ambasadorka biegu – Sofia Ennaoui. Najszybszym zawodnikiem na dystansie 21 km i 97,5 m został Paweł Związek (01:13:35), a wśród pań triumfowała Sylwia Telatyńska (01:24:09). W biegu na 10 km zwyciężyli Artur Olejarz (32:17) i Monika Jackiewicz (39:03). W Biegu Pirata na dystansie 100 metrów wzięła udział rekordowa liczba, 600 dzieci.

W tegorocznej, 38 edycji PKO Półmaratonu Szczecin udział wzięła rekordowa liczba – 3 000 uczestników. Organizatorzy biegu podkreślają, że w odróżnieniu od innych tego typu imprez, mocno stawiają na amatorów biegania rezygnując z zapraszania do Szczecina zawodników profesjonalnych. Pewnie dlatego na liście startowej nie znajdziemy Kenijczyków.
Frekwencja jest rekordowa, ale nie chcemy, żeby to była zawodowa impreza. Nie zależy nam na przyjeździe profesjonalistów i bardzo szybkich biegaczy. To nie jest cel, na który chcemy wydawać nasze środki. Od tego są inne imprezy. Nasz półmaraton ma być wydarzeniem popularnym, masowym. Wszyscy mają przybiec na metę uśmiechnięci, zadowoleni i z endorfinami. Zaliczając przy okazji wymagający, jak na sport amatorski, dystans 10 albo 21 km.” – mówił dyrektor półmaratonu, Marcin Paprocki.
38. PKO Półmaraton Szczecin   Fot. Jarek Dulny
Zawodnicy wyruszyli z Jasnych Błoni na sygnał wystrzału dany przez reprezentantkę Polski i zawodniczkę MKL Szczecin – Sofię Ennaoui. Trasa półmaratonu prowadziła przez najpiękniejsze zakątki Szczecina, m.in. Jasne Błonia, Wały Chrobrego i Pogodno.
Mamy zwiedzanie miasta na biegowo. Najpierw Wały Chrobrego, a potem nowoczesna część Szczecina. Uczestnicy półmaratonu zaliczyli też willową część Pogodna. Trasa jest bardzo chwalona. Niektórzy mówią, że nie wiedzieli, że są takie miejsca w Szczecinie, a dla przyjezdnych to świetna okazja na zobaczenie ładnego oblicza naszego miasta.” – podkreślali organizatorzy PKO Półmaraton Szczecin.
Pierwszy na mecie 38. PKO Półmaratonu Szczecin z wynikiem 01:13:35 zameldował się Paweł Związek. Jako drugi linię mety minął Patryk Dacka, osiągając czas 01:16:56, a na trzecim miejscu finiszował Dawid Nowaczyk – 01:18:14. Wśród kobiet najszybszą zawodniczką półmaratonu okazała się Sylwia Telatyńska, która z wynikiem 01:24:09 obroniła tytuł sprzed roku, poprawiając równocześnie swój ubiegłoroczny rezultat (01:30:03). Drugą kobietą na mecie była Ewa Huryń (01:24:30), a trzecie miejsce zajęła Ursina Badilatti z Niemiec (01:30:56).
Równolegle do półmaratonu toczyła się rywalizacja na dystansie 10 km. Zwyciężył Artur Olejarz, który na mecie osiągnął czas 32:17. Drugi na mecie z wynikiem 33:33 był Bartosz Nowicki, a na najniższym stopniu podium stanął Daniel Mikielski (34:28). Najszybszą zawodniczką na dystansie 10 km została Monika Jackiewicz (39:03) przed Eweliną Kowalik (41:27) i Karoliną Żak (46:31).
Rekordowa liczba 600 dzieci wzięła udział w Biegu Pirata. „To symboliczna odległość, a dzieci przede wszystkim mają się dobrze bawić i uczyć rywalizacji.” – tłumaczyli organizatorzy 38. PKO Półmaratonu Szczecin.