Końcowe odliczanie na Bieg Katorżnika

Nadchodzi czas na realizację podjętej w styczniu decyzji. W tym roku cykl biegów Katorżnika przeprowadzony będzie w sobotę po raz… 13!!! 
Jadący od Warszawy, Poznania, Opola nie wjeżdżajcie do centrum Lublińca – kierujcie się obwodnicą na Katowice. Wjazd do dzielnic Kokotek/Posmyk odbywa się z drogi nr 11, drugi zjazd w lewo po minięciu torów kolejowych. Jadąc od Tarnowskich Gór skręcimy w prawo ok. 1 km od witacza Lubliniec. Parkingi i miejsca na namioty jak przed rokiem będą usytuowane zaraz po zjeździe na dawnych boiskach. Busy i autobusy staną na parkingu asfaltowym. Do Przystani Oblackiej (dawna Silesiana) i biura zawodów będziecie mieli do przejścia ok. 200m. Przy hotelu miejsc jest za mało nawet dla gości hotelowych. Nie ustawiajcie się wzdłuż drogi, bo uniemożliwicie wymijanie się, zablokujecie drogę ewakuacji a przede wszystkim dowóz kolejnych kotłów grochówki. Jeżeli jesteśmy już przy grochówce to będzie wydawana od godz 11:00 przy hotelu od strony plaży. Będzie tam też możliwość zakupu innego pożywienia oraz piwa. Mała gastronomia będzie również dostępna na parkingach.
Doszliście do biura zawodów, które jak przed rokiem mieści się w hali sportowej. Zmniejsza to drastycznie ilość miejsc noclegowych na tejże hali i utrudni odpoczynek. Zmiana spowodowana została sprzedażą części ośrodka w tym budynku, który dotychczas pełnił rolę biura. Dynamicznie zmieniająca się sytuacja sprawia że miejsce rozgrywania Katorżnika może być przez stałych bywalców trudno rozpoznawalne, ale to pozytyw. Przechodzimy do odbierania pakietu startowego. Każda godzina startu będzie miała oddzielne stanowisko. Podajemy swój numer startowy, pokazujemy dokument do weryfikacji, podpisujemy oświadczenie, odbieramy pakiet i możemy przygotowywać się do zabawy, startu lub zwiedzać okolicę. Nie ma możliwości odbioru numeru za kogoś (sam pakiet można odebrać przedstawiając ksero dowodu właściciela pakietu). Kapitan może odebrać pakiet za drużynę dostarczając podpisane oświadczenia członków zespołu. Oświadczenie poniżej. Posilić się będzie można w restauracji Przystań Oblacka lub idąc drogą na osiedle natkniemy się na sklep spożywczy. Depozyt będzie można zostawić przed wejściem do biura zawodów. Jeżeli chodzi o numery startowe w tym roku nastąpiła modyfikacja. Odbierzecie po dwie sztuki. Na piersi przyczepiamy numer z chipem, drugi na plecy. Pozwoli to przede wszystkim na łatwiejszą identyfikację osób wychodzących za taśmy.
Każda grupa startujących ma przypisane dla siebie numery, które dodatkowo różnią się od siebie kolorami. One są podstawą do weryfikacji przed wejściem do strefy startu. Start będzie zlokalizowany jak w większości poprzednich edycji na plaży. (dzieci jak zawsze przy bramie na dole po przeciwnej stronie hotelu niż plaża). Trasa jest otaśmowana (na jeziorach tylko jednostronnie od brzegu) ale taśmy to nie poręcze przy schodach i z marasu was nie wyciągną, a jedynym efektem będzie jej zerwanie, a zrywanie taśm, wyjście poza nie, ominięcie i nie pokonanie przeszkody będzie skutkowało dyskwalifikacją. W ubiegłym roku z takiej możliwości „skorzystało” kilkadziesiąt osób i oczywiście wszyscy twierdzili, że są niewinni. Decyzje sędziego są ostateczne i nie będą dokumentowane ukaranym. Rolą sędziego nie jest czyhanie na wasz błąd, tylko wyłapywanie przewinień czynionych z premedytacją. Generalnie taśmy mają wam wskazywać drogę poruszania się, a czy jest ona przyczepiona do konara w wodzie czy do gałęzi pół metra od rowu to jest to spowodowane tylko możliwościami terenu. Nie jest zabronione pomaganie sobie na trasie i na przeszkodach ani ustępowanie miejsca dla ścigaczy z kolejnej godziny.
Po przekroczeniu mety mijając spikera przedstawcie się np. „Jan Nowak z Lublina, było zaje…ście” Następnie ugaście pragnienie, opłuczcie się najpierw w jeziorze później dajcie się odkazić chemikom pod polowymi prysznicami, które w tym roku będą ustawione za budynkiem tam gdzie dotychczas była wydawana grochówka. Jedynie pierwsze trójki proszone są po przekroczeniu mety do udania się bezpośrednio na podium. W takim stanie będziecie bardziej fotogeniczni. Sen z piątku na sobotę mogą zakłócać wam szczególnie nad ranem krzyki uciekających zakładników. Przypominam, że zakładnik, który wycofa się z gry przed ucieczką będzie mógł wystartować indywidualnie po starcie biegu z godz 15. Na taki sposób rywalizacji zdecydowało się 13 par. UWAGA! Nie ma możliwości startu w innej niż przypisana godzina.

Przygotujcie się na to, że przebywając w wodzie będzie was dręczyć pragnienie, debiutanci mogą nie wiedzieć, że na Katorżniku punktów odżywczych nie ma, a jeżeli nawet są to nie te znane Wam z biegów ulicznych. Pozostałe rzeczy będą już tylko śmierdzącą i brudną przyjemnością
Jeżeli chodzi o zmiany to najmłodsze grupy dzieci podzieliliśmy dodatkowo na dwie. Osobno dziewczynki i chłopcy, co pozwoli rozładować tłok po starcie, szczególnie mikrusom, które biegną przecież z rodzicami. Natomiast żeby podkreślić liczbę, to 13 edycję wydłużono do 13 km i dzięki temu poznacie dziewicze dotąd dla katorżników rejony (trzecie jezioro).
O 17 w sobotę wszystkie drużyny Galernika będą proszone po odbiór trofeów.
Ps. W przypadku kontuzji są trzy miejsca na trasie skupione w jej drugiej części, z których możecie być ewakuowani. Bądźcie ostrożni i pamiętajcie że ze względu na ukształtowanie terenu ewentualna pomoc może nadejść dopiero po kilkudziesięciu minutach. Sprawdźcie czy wasze szczepienia przeciwko tężcowi są ważne.
PIĄTEK
15:00 – 21:00 – Biuro Zawodów
SOBOTA
Rano – Finisz Ucieczki Zakładników
07:30 – 15:00 – Biuro Zawodów
09:50 – Dekoracja Ucieczki Zakładników
10:00 – Bieg Mężczyzn
10:07 i 10:15 – Mikro Katorżnik
10:25 i 10:35 – Mini Katorżnik
10:45 – Mały Katorżnik oraz Bieg Babci i Dziadka
11:00 – Bieg Mężczyzn
11:30 – Bieg VIP i Dziennikarzy
12:00 – Bieg Kobiet
13:00 – Galernik Team
14:00 – Bieg Mężczyzn
15:00 – Bieg Mężczyzn
Dekoracje indywidualne bezpośrednio po biegu
17:00 – Dekoracja wszystkich drużyn Galernik Team