17 sekund od rekordu świata na Copenhagen Half Marathon 2017

Kopenhaga jest bardzo dobrym miastem do szybkiego biegania. Zdecydowanie udowodnił to niedzielny Copenhagen Half Marathon, w którym trzech pierwszych biegaczy osiągnęło czasy poniżej 59 minut.
Ostatni raz Abraham Cheroben pobiegł poniżej 59 minut w Walencji w 2014 roku. W niedzielę ten szybki biegacz reprezentujący Bahrajn, były Kenijczyk przekroczył linię mety w niesamowitym czasie 58:40. Jedynie tacy zawodnicy jak Zersenay Tadese (58:23) i Samuel Wanjiru (58:33) pobiegli półmaraton szybciej od niego. Dzięki świetnym biegom Joruma Okombo i Alexa Olotiptipa z Kenii, którzy osiągnęli czasy odpowiednio 58:48 i 58:51 tegoroczna edycji półmaratonu w stolicy Danii przeszła do historii jako drugi w którym trzech zawodników pokonało barierę 59 minut.
Niezależnie od tego, że są to znakomite wyniki nie należy traktować ich w kategorii niespodzianki. Poprzednie dwie edycji CPH Half Marathon zakończyły się zwycięskimi wynikami na poziomie 59:15 w 2015 i 59:07 w ubiegłym roku. Oba te rezultaty zostały uzyskane m.in. dzięki silnym podmuchom wiatru. W niedzielę w duńskiej stolicy było praktycznie bezwietrznie. Temperatura oscylowała w granicach 15 stopni Celsjusza, świeciło słońce, które zachęciło do kibicowania 21 tysiącom biegaczy którzy stanęli na starcie imprezy.
Pacemaker poprowadził czołówkę na czas 13:48 na znaczniku 5 kilometrów, o 3 sekundy wolniej niż zakładał plan. Jeszcze przed 10 kilometrem pacemaker musiał zejść z trasy zostawiając grupę 10 biegaczy. Tempo biegu nieco spadło, a pierwsze 10 kilometrów biegacze pokonali w 27:50. Wtedy ubiegłoroczny zwycięzca James Nwangi Wangari nie był w stanie utrzymać tempa i odpadł od prowadzącej grupy i na 15 kilometrze z czasem 41:53 zameldowała się grupa pięciu biegaczy wśród których znajdował się m.in. debiutant Leonard Barsoton, srebrny medalista marcowych World Cross Championships. Niedługo później on i jego rodak Albert Kangogo przestali liczyć się w rozgrywce o pierwsze miejsce i nagrodę w wysokości 10 000 dolarów. W końcówce na polu walki zostało już tylko 2 biegaczy – Cheroben i Jorum Okombo, którego postawa była bardzo dużą niespodzianką. Urodzony w 1997 roku w Kenii biegacz debiutował w Holandii w pierwszej połowie roku zajmując 2. miejsce w Venloop Half Marathon. Po występie w Kopenhadze ten 20 latek awansował na wysokie 6. miejsce na liście wszechczasów. Półmaraton w Kopenhadze przechodzi do historii jako ten, w którym siedmiu biegaczy uzyskało czas poniżej 60 minut – drugi rok z rzędu.
Rekord trasy pobity przez pięć biegaczek
Rywalizacja kobiet również przeszła do historii. Podobnie jak w przypadku mężczyzn, tutaj również do znacznika 10 kilometrów zawodniczki dotarły w licznej grupie. Na tym etapie międzyczas wynosił 31:43 i wszystko wskazywało na to, że padnie rekord trasy. Pod koniec biegu na czoło wysunęła się Eunice Chumba z Bahrajnu, która dotarła do mety z czasem 66:11. To wynik, który plasuje ją na 9. miejscu na liście wszechczasów. Zwyciężczyni biegu była bliska tryumfu w Kopenhadze już rok temu. Wtedy zabrakło jej zaledwie 4 sekund. Teraz wygrywając w stolicy Danii nie ukrywała radości. „To wspaniała trasa oraz atmosfera. Zdecydowanie polecam każdemu ten bieg i już wiem, że za rok wystartuję tutaj ponownie.
Dzięki dwóm innym biegaczkom, które przekroczyły metę w czasie poniżej 67 minut CPH Half Marathon 2017 okazał się absolutnie rekordowy, jeśli chodzi o rywalizację elity kobiet.
Warto pamiętać, że fundamenty pod tak szybkie bieganie w Kopenhadze zostały położone w 2014 roku. „IAAF World Half Marathon Championships, które odbyły się wówczas w stolicy Danii pokazały, że Kopenhaga ma potencjał, aby dołączyć do najważniejszych miast na biegowej mapie świata. Każdego roku udoskonalamy organizację i trasę biegu, aby umożliwić biegaczom z całego świata przeżycie niesamowitego doświadczenia, jakim jest bieganie na ekstremalnie szybkiej trasie.” – powiedział Jakob Larsen, CEO w Duńskiej Federacji Lekkiej Atletyki.
Mężczyźni
1. Abraham Cheroben BRN 58:40 min. NR & World Lead
2. Jorum Lumbasi Okombo KEN 58:48 PB
3. Alex Oloitiptip Korio KEN 58:51 PB
4. Albert Kipkosgei Kangogo KEN 59:25 PB
5. Leonard Barsoton KEN 59:28 PB
6. Moses Martin Kurong UGA 59:50 NR
7. Geoffrey Kimutai Koech KEN 59:50 PB
Kobiety
1. Eunice Chumba BRN 66.11 PB
2. Joan Chelimo Melly KEN 66:25 PB
3. Brigid Jepchirchir Kosgei KEN 66.35 PB
4. Roza Dereje ETH 67:23 PB
5. Meskerem Assefa ETH 67:42 PB