SEB Tallinn Marathon z rekordowym wynikiem

Start SEB Tallin Marathon 2017 

Ponad 18 tysięcy biegaczy z rekordowej liczby 65 krajów z całego świata wzięło udział w największym maratonie w Estonii, który w miniony weekend odbył się w Tallinnie. Zwycięstwo w biegu przypadło w udziale Kenijczykowi Kiprotichowi Kirui. Jego wynik – 2:09:22 to najlepszy czas uzyskany w biegu maratońskim w krajach bałtyckich i nordyckich. Dość powiedzieć, że w tym roku w Europie szybciej biegano tylko w 10 innych miastach takich jak Londyn, Paryż, Rzym, Mediolan, Hamburg, Wiedeń, Praga, Rotterdam oraz Linz. Kirui w Tallinnie wygrał z wielką przewagą, kolejny zawodnik stracił do niego aż ponad 8 minut, a trzeci prawie 12. 

W Tallinnie pobiegło 3 tysiące zagranicznych biegaczy, którzy znaleźli się wśród innych 18 tysięcy uczestników maratonu. Poza tym w wydarzeniu wzięli udział zarówno prezydent Kersti Kaljulaid, który pokonał półmaraton jak i premier Estonii Jüri Ratas – finiszer na dystansie 10 kilometrów. Co ciekawe polityk wystartował z piłką do koszykówki w ręce – może to jakiś nowatorski pomysł na urozmaicenie biegania?

Ten maraton w ogóle obfitował w więcej takich akcentów. Estończyk Marti Medar pokonał dystans 42,195 kozłując dwoma piłkami i uzyskał czas 3:54:16 – jego wyczyn znalazł się w Księdze Rekordów Guinessa.


W wydarzeniu wziął udział ponadto Frank Baillie, przedstawiciel AIMS (Association of International Marathons and Distance Races), który docenił sprawność organizacyjną Estończyków. 
„Jestem bardzo zadowolony, że mogę być w Estonii podczas roku prezydencji tego kraju w Unii Europejskiej. Estończycy wyróżniają się jako znakomici organizatorzy biegów ulicznych. Już dzisiaj jestem ciekawy przyszłorocznego kongresu AIMS, który odbędzie się właśnie w Estonii. Warto wspomnieć, że prawo do organizacji tej imprezy Tallinn uzyskał pokonując bardzo poważnych konkurentów.”
22. Kongres AIMS odbędzie się w Tallinnie w dniach 6-9 września 2018. Natomiast kolejny maraton stolicy Estonii zaplanowano w dniach 7-9 września. Będzie to świetna okazja do świętowania 100-lecia Estonii.

Wyniki:

Mężczyźni

  1. Kiprotich KIRUI (KEN) 02:09:22
  2. Dickson TERER (KEN) 02:17:30 
  3. Robert K. MAGUT (KEN) 02:21:20 

Kobiety

  1. Olga ANDREJEVA (EST) 02:51:06
  2. Moonika PILLI (EST) 02:53:21
  3. Ulla HUOPANIEMI (FIN) 03:02:18 
Olga Andrejeva

Kiprotich Kirui