MŚ 2020 – Toruń i Gdynia wśród kandydatów

Arena Toruń
Już za niespełna 2 miesiące Rada IAAF (Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych) podejmie decyzję dot. gospodarzy mistrzostw świata w roku 2020. Wśród kandydujących miast są Gdynia oraz Toruń.
Toruń i jego nowoczesna hala chcą za nieco ponad 3 lata ugościć halowe mistrzostwa świata. Służąca lekkoatletom od 2015 roku Arena Toruń w krótkim czasie zdążyła wpisać się na karty historii Królowej Sportu. Copernicus Cup, zaliczany do elitarnego cyklu IAAF World Indoor Tour, czy rekordy świata U20 Ewy Swobody, Klaudii Siciarz i Konrada Bukowieckiego to sportowe wizytówki toruńskiego hali. Rywalami Torunia w walce o imprezę są stolica Serbii Belgrad oraz Nankin w Chińskiej Republice Ludowej.
Trzeba jasno powiedzieć, że stawka jest bardzo wyrównana, ale przecież trzeba stawiać sobie ambitne cele. Przewagą Torunia jest doskonała znajomość atutów obiektu przez przedstawicieli IAAF ze względu na obecność halowego mityngu Copernicus Cup w prestiżowym cyklu IAAF World Indoor Tour. Arena Toruń to świetny obiekt i ubiegamy się również o organizację Halowych Mistrzostw Europy 2021. Kilka dni temu złożyliśmy oficjalną aplikację do European Athletics. – opowiada Piotr Długosielski, dyrektor ds. międzynarodowych PZLA.
Gospodarzem Mistrzostw Świata w Półmaratonie 2020 chce być natomiast Gdynia. Tutaj Polska także ma dwóch rywali – stolice Ukrainy oraz Kolumbii, czyli Kijów i Bogotę. Interesująco wygląda oferta z Ameryki Południowej – Bogota leży na wysokości ponad 2500 metrów nad poziomem morza. To zdecydowanie może wpłynąć na przebieg rywalizacji, na co zwraca uwagę ceniony dziennikarz biegowy Łukasz Panfil.
Nie od dziś wiadomo, że poziom konkurencji o charakterze wytrzymałościowym rozgrywanych na tak znacznych wysokościach jest znacznie niższy. W związku z tym ucierpi ranga mistrzostw i cierpieć będą sami zawodnicy. Wystarczy wspomnieć Igrzyska Olimpijskie w Meksyku sprzed blisko pół wieku. Pozom biegów długich był co najmniej klasę niższy niż na igrzyskach tokijskich. A warto zauważyć, że w czteroleciu dzielącym obydwie imprezy dokonał się niebywały postęp. Rekordy świata zostały poprawione o 19, 36s i 4min odpowiednio w biegach na 5000, 10000m i w maratonie. – zauważa Łukasz Panfil.
Gdyńscy organizatorzy przygotowują obecnie bardzo ciekawą prezentację, która ma przekonać władze światowej lekkoatletyki do powierzenia im organizacji mistrzostw. Swoje poparcie dla inicjatywy przeprowadzenia nad Bałtykiem czempionatu wyrazili już m.in. znany dziennikarz i miłośnik biegania Maciej Kurzajewski, czy brązowa medalistka olimpijska w skoku o tyczce Anna Rogowska.
Rada IAAF organizatorów imprez wybierze podczas swojego posiedzenia 25 i 26 listopada w Monako. Zdecyduje wówczas także kto przygotuje za 3 lata mistrzostwa świata U20 oraz drużynowe mistrzostwa świata w chodzie sportowym.