Jemima Sumgong – mistrzyni olimpijska w maratonie zdyskwalifikowana na 4 lata

Mistrzyni olimpijska z Rio de Janeiro 2016 w biegu maratońskim Kenijka Jemima Sumgong została zdyskwalifikowana na cztery lata. Wcześniej w jej organizmie znaleziono doping – erytropoetynę (EPO). Badanie przeprowadzono w lutym w jej kraju podczas treningu.
Test był wykonany w ramach „rozszerzonego programu kontroli poza zawodami czołowych biegaczy maratońskich na świecie” wspieranego przez organizatorów cyklu biegowego Abbott World Marathon Majors (AWMM), grupującego najbardziej prestiżowe maratony świata. Sumgong miała już wpadkę dopingową, w 2012 roku. Brała prednizolon – środek m.in. podnoszący poziom hemoglobiny oraz liczbę erytrocytów. Dwuletnia dyskwalifikacja została wówczas cofnięta z przyczyn proceduralnych.
Kara będzie obowiązywać od 3 kwietnia – poinformowała Kenijska Agencja Antydopingowa. Sumgong tłumaczyła, że EPO zostało jej podane w szpitalu, kiedy musiała poddać się leczeniu. Powiedziała, że musiano zrobić jej transfuzję krwi i podano nieznane jej lekarstwa. Ponieważ jednak nie miała żadnych dokumentów, które potwierdzałyby jej słowa, nie zostały one wzięte pod uwagę.
Sumgong to pierwsza Kenijka, która wywalczyła olimpijskie złoto na dystansie 42 km 195 m. W Rio 2016 uzyskała czas 2:24.04, a w kwietniu w Londynie 2:22.58. Wcześniej była druga w Chicago w 2013 roku (2:20:48) i w Nowym Jorku w 2014 (2:25.10). W mistrzostwach świata w Pekinie 2015 zajęła czwarte miejsce.
W październiku minionego roku została zdyskwalifikowana na cztery lata za stosowanie EPO inna kenijska gwiazda maratonów – Rita Jeptoo, partnerka treningowa… Sumgong.

źródło: PAP