Mo Farah i Callum Hawkins, zmierzą się w „Wielkiej Połówce”

Dwóch najszybszych brytyjskich biegaczy wszechczasów na dystansie półmaratońskim, Sir Mo Farah i Callum Hawkins, zmierzy się ze sobą w The Big Half, nowym półmaratonie londyńskim, który odbędzie się w niedzielę 4 marca 2018 r. Organizatorzy szacują, że w wydarzeniu może wziąć udział nawet 20 000 uczestników.
Mo Farah – złoty medalista olimpijski i mistrzostw świata na dystansach 5 000 i 10 000 metrów – rozpocznie nowy rozdział w swojej karierze, po tym jak w sierpniu br. wystartował ostatni raz na bieżni podczas zawodów Diamentowej Ligi IAAF. Tym samym rozpoczął nowy etap czyli występy na biegach ulicznych. Udział w The Big Half, ma mu pomóc w przygotowaniach do kwietniowego maratonu londyńskiego – Virgin Money.
34-letni Farah po ogłoszeniu nowego półmaratonu, powiedział: „Jestem podekscytowany byciem częścią „wielkiej połówki”. To będzie dla mnie idealny start przygotowawczy przed londyńskim maratonem sześć tygodni później. Wszyscy wiedzą, że uwielbiam biegać po ulicach Londynu i cieszę się na to nowe wydarzenie.

Dla brytyjskiej lekkoatletyki jest fantastycznie, że mamy teraz nową generację biegaczy, takich jak Callum, którzy mogą rywalizować w czołówce światowych biegów. Mam nadzieję, że moje osiągnięcia na przestrzeni lat pokazały im, że jest to możliwe.” – dodał Mo Farah.
Callum Hawkins, który z czasem 2:10:17 był czwartym zawodnikiem tegorocznych Mistrzostw Świata w maratonie rozegranych właśnie w Londynie, będzie szukał dalszych sukcesów na ulicach angielskiej stolicy. 25-letni maratończyk nie ukrywa zadowolenia, że podczas zaplanowanego półmaratonu w marcu, będzie miał szansę zmierzyć się z czołówką światowej elity. „Naprawdę nie mogę się już doczekać The Big Half, zwłaszcza teraz, gdy dowiedziałem się, że będę miał szansę ponownie wystartować przeciwko Mo. Nie ukrywam, że uwielbiam sprawdzać się w rywalizacji z najlepszymi na świecie a Mo jest jednym z najlepszych.” – powiedział Hawkins.

Biegi w Londynie są dla mnie zawsze wyjątkowe. Kibice są niesamowici a w przeszłości notowałem tu świetne wyniki. Zakwalifikowałem się na Igrzyska Olimpijskie w Rio 2016 właśnie na Maratonie Londyńskim, który był dla mnie przełomowym biegiem. Następnie tutaj zająłem czwarte miejsce w Mistrzostwach Świata w maratonie w 2017 roku. Starty w stolicy dodają mi pewności i mam nadzieję, że będę mógł cieszyć się kolejnym sukcesem w marcu.” – dodał Callum Hawkins.
Europejski rekord na dystansie półmaratonu należy do Mo Faraha, który w 2015 roku osiągnął wynik 59:32. Callum Hawkins zbliżył się do tego wyniku w lutym tego roku, podczas zawodów w japońskiej Marugame. Czas 60:00 dał mu drugie miejsce z pośród dotychczasowych wyników na listach brytyjskich i czwarte wśród Europejczyków. Czas pokaże, czy trasa The Big Half pozwoli na pobicie tych rekordów. Big Half zaczyna się od Tower Bridge i kończy się przed Cutty Sark w Greenwich.

Chociaż organizatorzy skupiają się na dystansie półmaratonu, The Big Half to jednodniowy festiwal z wieloma wydarzeniami (mini półmaraton (Little Half) dla wszystkich chętnych, zmagania sztafet oraz festiwal ze strefami aktywności i muzyką), którego ideą jest połączenie różnorodności kulturowej wielkiego miasta, jakim jest Londyn. Ma być „prawdziwie globalny i wyjątkowo lokalny”. Farah i Hawkins to pierwsze światowej klasy i „prawdziwie globalne” nazwiska, które zostały zarejestrowane na liście startowej. Z kolei aspekt „wyjątkowo lokalny” odzwierciedla zaangażowanie tego wydarzenia, w pracę z grupami społeczności z czterech dzielnic: Lewisham, Southwark, Tower Hamlets i Greenwich oraz zachęcanie mieszkańców do wzięcia udziału w masowym wydarzeniu biegowym.
Organizatorzy chcą stworzyć wydarzenie o imponujących rozmiarach, które ma być inspiracją dla różnych grup społeczno-ekonomicznych, wyznań, grup wiekowych, grup etnicznych do wspólnej rywalizacji. The Big Half ma być pierwszą imprezą sportową, której uczestnicy zaprezentują zróżnicowaną populację Londynu.

The Big Half ma potencjał, aby stać się jednym z najbardziej niezwykłych imprez w naszym kalendarzu. Uprawianie sportu pozwala zmieniać swoje życie na lepsze, w niezwykły sposób łączy ludzi ze sobą i doprowadza do integracji społeczności. Mamy nadzieję, że The Big Half stanie się corocznym wydarzeniem, które zainspiruje Londyńczyków do zaangażowania się w sport w ich lokalnych społecznościach.” – powiedział Sadiq Khan, Burmistrz Londynu.
Organizatorzy liczą, że w imprezie weźmie udział nawet 20 000 uczestników. 7.500 miejsc startowych jest zastrzeżona dla grup społecznych z czterech dzielnic, przez które będzie prowadziła trasa The Big Half – Tower Hamlets, Southwark, Lewisham i Greenwich. Pakiety można nabywać za pośrednictwem lokalnych szkół, instytucji wyznaniowych, grup sportowych oraz innych lokalnych grup społecznych. Pozostała część miejsc będzie ogólnodostępna.
Kolejne nazwiska światowej Elity, która wystartuje w The Big Half zostaną ogłoszone w nadchodzących miesiącach.