Tallinna Marathon 2018 – świętuj 100-lecie Estonii na biegowo!

SEB Tallin Marathon

Planując przyszłoroczne biegi warto zainteresować się maratonem w Tallinnie. Estonia w 2018 roku będzie obchodzić setną rocznicę powstania, a częścią oficjalnych obchodów tego niecodziennego święta będą właśnie zawody biegowe! Impreza odbędzie się 7-9 września, a oprócz królewskiego dystansu (42, 195 km) będzie można wziąć udział w biegach na 21,097 km, 10 km lub 5 km. Nie zabraknie również biegów dla dzieci oraz marszu nordic walking. Zróżnicowanie zaplanowanych atrakcji sprawia, że każdy – niezależnie od wieku i stopnia wytrenowania – będzie mógł aktywnie uczestniczyć w urodzinach Estonii. 
Już tegoroczna edycja była pod wieloma względami rekordowa. We wszystkich biegach w ramach Tallinna Maraton wzięło udział ponad 18 000 biegaczy z 56 krajów. Była to największa impreza biegowa w krajach bałtyckich i nordyckich! Wygrał Kenijczyk Kiprotich Kirui z czasem 02:09:22, a był to jedenasty najszybszy maraton w Europie. Ponadto udział w imprezie (i to aktywny!) wzięli prezydent i premier Estonii (co pokazuje rangę tego wydarzenia w skali kraju)! Interesujące jest także dokonanie Estończyka Martiego Medara – pokonał królewski dystans kozłując dwoma piłkami i uzyskując czas 3:54:16 zapisał się w Księdze Rekordów Guinessa. 
Organizatorzy zachwalają ten kierunek: „Tallinn to kierunek atrakcyjny zarówno dla biegaczy, jak i ich rodzin, szczególnie ze względu na starówkę, należącą do dziedzictwa UNESCO oraz status najlepiej zachowanego średniowiecznego miasta Północnej Europy. Tallinna Maraton biegnie wokół starówki, trasa jest płaska, a temperatura podczas biegu oscyluje w granicach lubianych 10-15°C, wierzymy zatem, że z tych powodów to pożądany maraton.” Można więc stwierdzić, że to bieg atrakcyjny ze względu na warunki na trasie, ale okolica obfituje również w walory turystyczne. Zresztą, biorąc pod uwagę wymienione zalety – stosunkowa bliskość Estonii powinna zachęcić wielu Polaków do udziału w tej imprezie.
Organizatorzy chcą w przyszłym roku w związku z obchodami zorganizować absolutnie wyjątkową imprezę. Organizatorzy uchylają rąbka tajemnicy: „Planujemy zorganizować największe do tej pory wydarzenie, w którym uczestniczyć będzie ponad 20 000 osób! Chcemy dodać do programu kilka nowości – planujemy wzbogacić wydarzenie o zwyczaje i symbole charakterystyczne dla Estonii. Pozostawiliśmy także nazwę w oryginalnym brzmieniu – Tallinna Maraton, czyli dokładnie tak, jak mówią Estończycy. Mogę zdradzić mały sekret – w 2018 każdy z uczestników Tallinna Maratonu otrzyma wyjątkowy, symboliczny medal, zaprojektowany specjalnie na 100. urodziny Estonii!
Ceny pakietów startowych nie są zaporowe (od 12 do 40 euro). Odległość także nie powinna nikogo odstraszyć – z Warszawy jedynie ok. 900 km samochodem, z Suwałk – 700 km! Można również (o dziwo całkiem niedrogo) polecieć rodzimymi liniami lotniczymi LOT, a cena oscyluje w granicach kilkuset złotych. Ponieważ Estonia należy do Unii Europejskiej, także dokumenty nie przysporzą nam problemu: wystarczy nam dowód osobisty, nie ma potrzeby posiadania paszportu. 
Jeśli planujesz już maraton na jesień 2018, zdecydowanie warto wziąć pod uwagę Tallinna Maraton! Oczywiście, biegów maratońskich jest wiele; takich, które równocześnie są częścią oficjalnych obchodów stulecia państwa i dają okazję do „dotknięcia” jego folkloru ze świecą szukać – a to na pewno dodatkowa i niezapomniana atrakcja.
Szczegółowe informacje na temat zawodów można znaleźć na stronie: www.tallinnmarathon.ee

Autor: Piotr Szałaśny (www.testyoutdoorowe.pl)