Najbardziej bajkowe biegi na świecie. Walt Disney World Marathon

 

Od 3 stycznia w parku Walt Disney World Resort na Florydzie trwają wielkie obchody 25-lecia Walt Disney World Marathon, jednej z największych imprez biegowych w Stanach Zjednoczonych. Punktem kulminacyjnym będzie rozegrany w niedzielę 7 stycznia bieg na dystansie maratonu. Imprezy organizowane w bajkowym świecie Disneya uważane są za najbardziej magiczne imprezy biegowe na świecie. Organizatorzy stworzyli cykl biegów na różnych dystansach, których trasy przebiegają przez parki tematyczne Walta Disneya. W bajkowych biegach corocznie udział bierze około 150 tysięcy biegaczy.

Od 25 lat na początku stycznia odbywa się najbardziej bajkowy festiwal biegowy na świecie – Walt Disney World Marathon Weekend, który ze względu na swoją magiczną wyjątkowość i niesamowite miejsce rozgrywania biegów, do Disneylandu przyciąga biegaczy z całego świata. Chętni by pobiegać w towarzystwie Myszki Miki, Goofy’ego czy innych bohaterów Disneya po ich bajkowej krainie, do wyboru mają kilka biegów na dystansach od 5 kilometrów do maratonu.Wszyscy uczestnicy bajkowych biegów otrzymują specjalne, nowe pamiątkowe z okazji rocznicy medale z postaciami z Disneyowskich bajek, koszulki, mogą też korzystać z bogatej oferty rozrywkowej Disneylandu, a dla najlepszych zawodników nagrodą są wakacje marzeń, organizowane oczywiście przez Disneya.

Za organizację imprez biegowych w parkach Walta Disneya odpowiada specjalnie do tego celu założona sekcja – Run Disney. Sezon zaczyna od razu najważniejszy event w ofercie Run Disney – organizowany w Walt Disney World w Lake Buena Vista na FLorydzie styczniowy Walt Disney World Marathon Weekend.W lutym można pobiec podczas Disney Princess Half Marathon Weekend, w kwietniu dla fanów Gwiezdnych Wojen organizowany jest Star Wars Half Marathon. We wrześniu biegacze mają okazję zwiedzać Disneyland w Paryżu, podczas Disneyland Paris Half Marathon Weekend. Cykl biegów kończy listopadowy Disney Wine & Dine Half Marathon Weekend na Florydzie. Podczas wszystkich imprez, biegacze mają do dyspozycji wiele biegów na różnych dystansach.

W trwającym właśnie evencie, uczestnicy mogą wziąć udział w takich biegach jak: 25th Anniversary Walt Disney World Marathon, Half Marathon, Goofy’s Race and a Half Challenge, 5K, 5th Anniversary Dopey Challenge, 10K, runDisney Kids Races and Disney Castaway Cay Challenge. Entuzjaści biegania mają też do wyboru kilka opcji startów. Można pobiec w jednym biegu, można też pokonać maraton i półmaraton (wtedy otrzymuje się inny, specjalny medal). Specjalnością zakładu jest Dopey Challenge, podczas którego trzeba ukończyć cztery biegi aby otrzymać wyjątkowy medal z wizerunkiem bohatera Disneyowskiej bajki o Królewnie i siedmiu krasnoludkach.

Bajkowe są biegi oraz miejsce, ale bajkowe z pewnością nie są godziny startów. Biegi ruszają bowiem o godzinie 5:30 rano, co może być niezłym wyzwaniem dla niejednego biegacza, zwłaszcza gdy ktoś porwał się właśnie na ukończenie Dopey Challenge.Za to bajeczne/bajońskie są…. sumy za jakie możemy pobiegać po magicznej krainie Disneya. Średnia cena za maraton i półmaraton waha się w okolicach 200 dolarów, czyli przeliczając, ponad 600 złotych. Przyjemność pokonania 5 kilometrów to wydatek 80 dolarów (ok. 275 złotych), a za 10 kilometrów po Disneylandzie trzeba zapłacić 120 dolarów (ok. 400 złotych). Najdroższą imprezą będzie ukończenie wspomnianego Dopey Challenge za jedyne 560 dolarów (ok. 1900 złotych). Słone ceny, jak na polskie warunki, jednak nie odstraszają chętnych. Na jubileuszową 25. edycję miejsc nie ma już od dawna. W całości wykupiona jest już też lutowa impreza Disney Princess Half Marathon Weekend.

Jest też dobra wiadomość. Biegacze, którzy chcieliby mieć w swojej kolekcji unikalny medal Disneya, nie muszą lecieć do USA czy Francji. Mogą zarejestrować się do specjalnie dla nich utworzonego wirtualnego biegu. Organizowany w kwietniu Star Wars Half Marathon ma również swoją wirtualną odmianę, która umożliwia przebiegnięcie półmaratonu w swojej okolicy lub nawet w domu na bieżni. Rejestracja do Star Wars Virtual Half Marathon właśnie trwa, i zakończy się 28 lutego. Czas na zgłoszenie pokonania półmaratonu biegacze mają do 31 marca, a pamiątkowy medal Star Wars Finiszer zostanie dostarczony pocztą. Biegacze mają też możliwość pobrania i wydrukowania specjalnego dyplomu oraz Race Bib. Wszystko to za 59 dolarów, czyli ok. 200 złotych.

Ubiegłoroczną edycję disneyowskiego maratonu ukończyło 17 755 biegaczy. Ciekawostką jest, że na trasie więcej było kobiet (9 355) niż mężczyzn (8 400). Najszybszym zawodnikiem maratonu z czasem 2:23:15 był wielokrotny zwycięzca tej imprezy, Fredison Costa. Wśród kobiet wygrała Brazylijka Giovanna Martins, która na mecie osiągnęła wynik 2:48:05. Na mecie biegu na 10 kilometrów pojawiło się 11 290 finiszerów, a Dopey Challenge składający się z czterech biegów ukończyło ponad 6 500 biegaczy.
Zapisy do biegów przyjmowane są na stronie www.rundisney.com

Fot. facebook/rundisney