Virgin Money London Marathon ujawnia Elitę

Organizatorzy Virgin Money London Marathon w ramach specjalnej akcji Elite Week toczącej się w mediach społecznościowych, krok po kroku ogłaszają kolejne nazwiska biegaczy Elity, którzy 22 kwietnia wystartują w londyńskim maratonie. Wiemy już, że na starcie staną m.in. Eliud Kipchoge, Mo Farah, Kenenisa Bekele, Stanley Biwott, Guye Adola i Tirunesh Dibaba.

Zapowiada się kapitalne widowisko podczas kwietniowego Virgin Money London Marathon. Wszystko za sprawą prawdziwej konstelacji gwiazd światowego biegania, które staną na starcie londyńskiego maratonu. Organizatorzy budują napięcie, przez tydzień codziennie podając do wiadomości jedno nazwisko zawodnika z listy Elity, która 22 kwietnia rywalizować będzie na londyńskich ulicach. Do ogłoszonej wcześniej trójki najbardziej utytułowanych biegaczy dystansowych ostatnich lat, Bekele, Faraha oraz Kipchoge dołączyli właśnie Stanley Biwott, Guye Adola i Tirunesh Dibaba. A to chyba jeszcze nie koniec niespodzianek…

Stanley Biwott, zwycięzca nowojorskiego maratonu z 2015 roku, ścigał się już z Eliudem Kipchoge podczas londyńskiego maratonu w 2016 roku. Wtedy, w końcówce biegu lepszy okazał się Kipchoge, któremu do rekordu świata zabrakło zaledwie 8 sekund, na mecie zameldował się bowiem z wynikiem 2:03:05. Biwott ukończył bieg z wynikiem 2:03:51, co czyni go szóstym najszybszym maratończykiem w historii.

W pamięci wciąż mamy także niedawną rywalizację Kipchoga z kolejnym biegaczem, który 22 kwietnia stanie na starcie londyńskiego maratonu. Podczas zeszłorocznego maratonu w Berlinie Eliud Kipchoge musiał włożyć sporo wysiłku by pokonać niedocenianego Etiopczyka, dla którego start w niemieckiej stolicy był dopiero debiutem maratońskim. W Berlinie w samej końcówce biegu ostatecznie zwyciężył Eliud Kipchoge (2:03:32), ale wynik który uzyskał Adola (2:03:46) zrobił spore wrażenie. Jest także najszybszym debiutanckim wynikiem w historii maratonu. W kwietniu okaże się, czy Guye Adola jest w stanie regularnie biegać na takim poziomie, czy to był tylko jednorazowy wyskok.

Organizatorzy ogłosili także pierwsze nazwisko z kobiecej listy Elite. Na starcie Virgin Money London Marathon po raz trzeci stanie Tirunesh Dibaba. 32-letnia Etiopka w swoich dwóch poprzednich występach za każdym razem poprawiała wynik. W debiucie na londyńskich ulicach w 2014 roku osiągnęła czas 2:20:35, kończąc bieg na trzecim miejscu. W ubiegłym roku trzykrotna złota medalistka olimpijska musiała uznać wyższość jedynie Mary Keitany, która z wynikiem 2:17:01 ustanowiła w Londynie nowy rekord świata w maratonie kobiet. Wynik Dibaby 2:17:56 jest jednak trzecim najlepszym czasem w historii kobiecego maratonu po Mary Keitany i Pauli Radcliffe. Jeśli więc okaże się, że następną potwierdzoną zawodniczką kobiecej Elity podczas Virgin Money London Marathon będzie…. Mary Keitany, to w kwietniu możemy być świadkami pasjonującej rywalizacji zarówno wśród mężczyzn jak i kobiet.

Znamy już także listę najlepszych brytyjskich biegaczy, którzy wezmą udział w londyńskim maratonie. Oprócz Sir Mo Faraha stawkę uzupełniają:

  • Tsegai Tewelde – 2:12:23
  • Jonny Mellor – 2:12:57
  • Aaron Scott – 2:17:46
  • Charlotte Purdue – 2:30:04
  • Tracy Barlow – 2:30:42
  • Lily Partridge – 2:32:09
  • Trish Jones – 2:33:56
  • Rebecca Murray – Debiut