Napoli City Half Marathon jednak bez Sondre Moena

Rekordzista Europy w maratonie, norweski biegacz Sondre Nordstad Moen jednak nie wystartuje w 5. edycji Napoli City Marathon. W wiadomości wysłanej do organizatorów napisał: „Przepraszam, ale nie dam rady tym razem dotrzeć do Neapolu, aby wystartować w półmaratonie. Zmogła mnie grypa w Iten, gdzie przygotowywałem się do niedzielnego biegu. Jestem rozczarowany, bo trenowałem naprawdę mocno, ale w ostatnich dniach zachorowałem i teraz potrzebuję odpoczynku oraz regeneracji.

27-letni Sondre jest zawodnikiem wszechstronnym. Poza rekordowym czasem 2:05:48, jaki osiągnął w ubiegłym roku na maratonie w Fukuoce udowodnił to również startem w Walencji na dystansie półmaratonu. W drugiej połowie października uzyskał tam czas 59:48. Szybciej od niego w historii europejskiego biegania z tym dystansem uporał się Mo Farah (59:33) i Antonio Pinto (59:43).

W ubiegłym roku Norweg spędził około 200 dni na zgrupowaniach sportowych w Kenii i we Włoszech. Proces treningowy konsultował ze słynnym szkoleniowcem Renato Canovą. W rok po igrzyskach w Rio obaj doszli do wniosku, że wciąż są rezerwy i możliwości uzyskiwania jeszcze lepszych rezultatów. Opracowali szczegółowy plan na rok 2018 z uwzględnieniem startów w mistrzostwach świata w półmaratonie i berlińskich mistrzostwach Europy, gdzie Moen ma walczyć o medal na dystansie maratonu. Wygląda na to, że ten utalentowany zawodnik jeszcze poczeka na pierwszy sprawdzian formy w nowym sezonie.

Pozostali zawodnicy elity potwierdzili udział w biegu i z pewnością wystartują w niedzielnym półmaratonie, podobnie jak tysiące amatorów, którzy przyjadą do Neapolu z całego świata.

Pomysłodawcą Napoli Running jest Carlo Capalbo, przewodniczący komisji IAAF do spraw biegów ulicznych i maratonów, twórca potęgi RunCzech z Praga Maratonem na czele. Oprócz Neapol Półmaratonu, Napoli Running oferuje również grudniową imprezę Sorrento-Positano, rozgrywaną na dystansach 54 i 27km. Kolejną planowaną imprezą będzie maraton w Neapolu w roku 2019.

5. edycja Napoli City Half Marathon wystartuje w niedzielę o godzinie 8:30.