Kosice Marathon – ruszyły zapisy na najstarszy maraton w Europie

Tegoroczny maraton w słowackich Koszycach będzie już 95. edycją, organizowanego od 1924 roku biegu, co czyni go najstarszym europejskim maratonem. Kosice Marathon w swojej długoletniej historii ma również polskie akcenty. Nasi zawodnicy siedmiokrotnie stawali na najwyższym stopniu podium, a w 2004 roku Adam Dobrzyński ustanowił rekord trasy. Właśnie ruszyły zapisy na zaplanowaną na 7 października imprezę. 

Medzinárodný Maratón Mieru (Międzynarodowy Maraton Pokoju) w Koszycach powstał z inicjatywy kilku pasjonatów biegania, którzy zafascynowani rywalizacją w maratonie podczas olimpiady w Paryżu w 1924 roku, już kilka miesięcy później zorganizowali taki bieg na Słowacji. Pierwsza edycja maratonu odbyła się 28 października 1924 roku, w dniu szóstej rocznicy powstania Czechosłowacji. Na starcie biegu stanęło zaledwie ośmiu zawodników, z których najszybciej na mecie zameldował się Karol Halla. Czechosłowak wówczas, maratoński dystans pokonał w czasie 3:01:35.

Kosice Marathon

W kolejnych latach Kosice Marathon notował stały i dynamiczny rozwój, zarówno pod względem rosnącej frekwencji, jak i uzyskiwanych rezultatów sportowych. Na starcie koszyckiego maratonu stawali tacy znakomici biegacze jak Argentyńczyk Juan Carlos Zabala, Etiopczyk Abebe Bikila, czy Brytyjczyk Ron Hill. Obecna trasa maratonu w Koszycach jest niezwykle sprzyjająca uzyskiwaniu wartościowych rezultatów. Nie jest to przypadek. Wyznaczenie szybkiej trasy stało się koniecznością, kiedy przed 20 laty Koszyce otrzymały prawo do organizacji mistrzostw świata w półmaratonie. Wyniki z ostatnich lat są najlepszym dowodem na doskonałą konfigurację trasy. Rekord trasy koszyckiego maratonu wśród mężczyzn ustanowił w roku 2012 biegacz kenijski Lawrence Kimwetich Kimaiyo, uzyskując czas 2:07:01. Wśród kobiet najlepszy rezultat należy do Etiopki Ashete Bekere Dido, która na tej szybkiej trasie w 2012 r. osiągnęła wynik 2:27:47. Koszyce są zatem obecnie najstarszym maratonem w Europie i mogą poszczycić się jedną z najszybszych tras.

Polska historia

W Koszycach wygrywali także nasi rodacy, i to siedmiokrotnie! Na najwyższym stopniu podium stawali: Wiesław Pałczyński (1992 – 1993) , Andrzej Krzyścin (1998) i Adam Dobrzyński (2004). Wśród kobiet triumfowały: Wioletta Uryga (1997 – 1998) oraz Edyta Lewandowska (2005). Adam Dobrzyński zwyciężając w 2004 roku, z czasem 2:12:35 ustanowił rekord trasy, który przetrwał do roku 2007, gdy na mecie koszyckiego biegu Kenijczyk William Biama zameldował się z wynikiem 2:09:53. Zwycięstwo Adama Dobrzyńskiego było też ostatnim triumfem europejskiego biegacza. Od tego momentu Kosice Marathon wygrywali wyłącznie zawodnicy z Afryki. Jeden raz na najwyższym stopniu podium stanął Etiopczyk i aż jedenaście razy triumfowali Kenijczycy.

Kosice Marathon

Kosice Marathon to najstarszy europejski maraton, rozgrywany od 95 lat. Na świecie starsze są tylko dwa amerykańskie biegi, tj. Maraton w Bostonie i Yonkers Marathon. Jednym z magnesów przyciągających co roku tysiące biegaczy jest sam bieg, ale urok miasta także jest wielkim atutem tej imprezy. Koszyce, położone niespełna 100 km od granicy z Polską, nieprzypadkowo zostały w 2013 roku Europejską Stolicą Kultury, a 3 lata później otrzymały miano Najlepszego Europejskiego Miasta Sportu. Tradycja która trwa już blisko 100 lat zobowiązuje.

Tegoroczna, 95 edycja Kosice Marathon odbędzie się 7 października. Zapisy na maraton oraz pozostałe biegi towarzyszące już ruszyły i prowadzone są na stronie registration.kosicemarathon.com