W sobotę w Walencji walka o medale MŚ w półmaratonie

W sobotę na trasę IAAF/Trinidad Alfonso World Half Marathon Championships Valencia 2018 wyruszy ponad 300 zawodników światowej elity, by rywalizować o tytuł mistrza świata w półmaratonie. Jako pierwsze na ulice Walencji wyruszą zawodniczki z elity kobiet, 25 minut po nich wystartują mężczyźni. Tuż za nimi w biegu otwartym pobiegnie 15 tysięcy amatorów z całego świata. W czempionacie globu nie zobaczymy jednak reprezentantów Polski.

Ulice hiszpańskiej Walencji będą w sobotę areną zmagań o tytuł mistrza świata w półmaratonie. W rywalizacji weźmie udział ponad 300 biegaczy, co już jest wynikiem rekordowym. Nigdy wcześniej w historii mistrzostw świata tylu zawodników elity nie zgłosiło swojego udziału. Organizatorzy licząc na rekordowe osiągnięcia przygotowali trasę biegu specjalnie zaprojektowaną na potrzeby czempionatu. Poprowadzi ona szerokimi ulicami, z łagodnymi zakrętami. O tym, że w Walencji da się szybko biegać przekonała w ubiegłym roku Joyciline Jepkosgei, która właśnie na ulicach tego miasta, wynikiem 1:04:51 ustanowiła kobiecy rekord świata w półmaratonie. Rekordzistka świata także stanie na starcie sobotniej rywalizacji.

Rekordowa liczba zawodników elity sprawia, że trudno jednoznacznie wskazać zdecydowanych faworytów do tytułów mistrzowskich. Zwłaszcza wśród mężczyzn kandydatów jest kilku. Na liście startowej zawodnikiem z najlepszym rekordem życiowym na dystansie półmaratonu jest Abraham Naibei Cheroben z Bahrajnu, który może się pochwalić wynikiem 58:40 osiągniętym podczas ubiegłorocznej wrześniowej „połówki” w Kopenhadze. Miesiąc później Cheroben z czasem 59:11 zwyciężył półmaraton w…. Walencji. Za reprezentantem Bahrajnu są Kenijczycy: Jorum Okombo z wynikiem 58:48, Alex Korio z rekordem 58:51 oraz obrońca tytułu – Geoffrey Kamworor 58:54. Na tegorocznej liście wyników prowadzi jednak Etiopczyk, 21-letni Jemal Yimer, który na początku lutego podczas półmaratonu Ras Al Khaimah uzyskał wynik 59:00. Trzeba jednak dodać, że był to debiut tego zawodnika na tym dystansie. Czy rekord świata w półmaratonie 58:23, który w 2010 roku w Lizbonie uzyskał Zersenay Tadese z Erytrei jest zagrożony? Dowiemy się w niespełna godzinę po starcie.

Abraham Naibei Cheroben

Wśród kobiet wydaje się, że sprawa tytułu powinna rozstrzygnąć się pomiędzy dwoma zawodniczkami z Kenii. Jedną z nich jest oczywiście już wcześniej wspomniana Joyciline Jepkosgei. Za Jepkosgei przemawia fakt, że rekord świata biła już dwukrotnie. Pierwszy raz tak szybko pobiegła 1 kwietnia ubiegłego roku w Pradze, gdzie ustanowiła rekordy świata na czterech dystansach: 10 kilometrów (30:05), 15 kilometrów (45:37), 20 kilometrów (1:01:25) oraz w półmaratonie (1:04:52). Kilka miesięcy później, w październiku podczas półmaratonu w Walencji poprawiła własny rekord o 1 sekundę. W tym roku tak szybko jednak jeszcze nie biegała, nawet nie zbliżyła się do swoich rekordowych wyników. W lutym podczas półmaratonu Ras Al Khaimah w Zjednoczonych Emiratach Arabskich uzyskała „zaledwie” 1:06:46, co i tak jednak jest drugim najlepszym wynikiem na tegorocznej liście kobiecego półmaratonu. Liderką jest z kolei Fancy Chemutai, która właśnie podczas biegu w Zjednoczonych Emiratach Arabskich uzyskała 1:04:52. Do rekordu świata zabrakło Chemutai zaledwie 2 sekund! Walka o tytuł mistrzyni świata zapowiada się więc pasjonująco, być może zza pleców faworytek wyskoczy inna zawodniczka?

Joyciline Jepkosgei

Walencja jest już gotowa na przyjęcie także około 15 000 biegaczy z 87 krajów świata, którzy wezmą udział w biegu otwartym. Wyruszą oni zaraz po elicie mężczyzn, by po ponad 21 kilometrach zameldować się na mecie zlokalizowanej w Ciudad de las Artes y las Ciencias, czyli Miasteczku Sztuki i Nauki. Na mecie otrzymają oni medal najwyższej jakości, wyprodukowany przez regularnego dostawcę na światowe imprezy pod egidą IAAF. Na medalu widnieją sylwetki dwójki biegaczy na tle symboli Wenecji – Miasto Sztuki i Nauki oraz wieże Torres de Serranos. Medal otacza Trencadis, rodzaj ozdobnej mozaiki wykonanej z fragmentów typowych dla Walencji wyrobów ceramicznych. Z tyłu pozostawiono miejsce na grawer, gdzie uczestnik może wygrawerować swoje imię i nazwisko oraz wynik na mecie, tworząc fajną pamiątkę z tego wydarzenia. 

medal
Podczas IAAF/Trinidad Alfonso World Half Marathon Championships Valencia 2018 odbędzie się zarówno rywalizacja indywidualna, jak i starcie drużyn narodowych. Na ulicach Walencji nie zobaczymy jednak reprezentantów Polski. Jako pierwsze na trasę wyruszą zawodniczki elity kobiet – godz. 17:05 (czas lokalny), o godz. 17:30 wystartuje elita mężczyzn, następnie uczestnicy biegu otwartego towarzyszącego mistrzostwom świata.

Strona internetowa World Half Marathon Championships Valencia 2018

Lista startowa elity mężczyzn oraz kobiet

źródło: IAAF