W niedzielę 42. Paris Marathon – jeden z największych biegów na świecie

W niedzielę, 8 kwietnia w Paryżu wystartuje 42. Schneider Electric Marathon de Paris, do którego zgłosiło się 55 tysięcy biegaczy ze 115 krajów świata. Kolejne 4 tysiące weźmie udział w biegu towarzyszącym Paris Breakfast Run. To czyni paryski bieg jedną z największych imprez biegowych na świecie. Wielu uważa go również za jeden z najbardziej widowiskowych, bowiem uczestnicy na trasie mają okazję zobaczyć paryskie zabytki i miejsca znane na całym świecie, m.in. wieżę Eiffla, Katedrę Notre Dame czy Bastylię. 

W niedzielny poranek na Avenue des Champs-Élysées w Paryżu ustawi się około 55 tysięcy zawodników, by punktualnie o godzinie 8:00 spod Łuku Triumfalnego wyruszyć na trasę 42. Schneider Electric Marathon de Paris. Do stolicy Francji zjadą biegacze ze 115 krajów świata, mimo to zdecydowaną większość uczestników (68%) i tak stanowią Francuzi. 36% wszystkich startujących stanowić będą debiutanci, a w stawce 55 tysięcy maratończyków 25% to kobiety. Chociaż trasa paryskiego maratonu w dużej części prowadzi nad brzegiem Sekwany, to uczestnicy biegu mają okazję podziwiać najważniejsze zabytki Paryża. Na trasie znajdują się bowiem takie miejsca jak Place de la Concorde (plac Zgody), Plac Bastylii, Château de Vincennes – w przeszłości rezydencja francuskich królów, Katedra Notre Dame i oczywiście wieża Eiffla.

Impreza z rozmachem

O tym, że Schneider Electric Marathon de Paris jest jednym z największych biegów na świecie, świadczy nie tylko liczba jego uczestników. O rozmachu przedsięwzięcia dużo mówią cyfry, jakie organizatorzy podali przy okazji tegorocznego biegu. Na trasie maratonu prowadzącej przez 5 dzielnic Paryża znajdzie się aż 60 oficjalnych punktów kibicowania, na których czas biegaczom umilać będzie muzyka na żywo. Wzdłuż trasy zgromadzi się 250 tysięcy dopingujących kibiców. Uczestników biegu na wymarzony czas do mety poprowadzi 32 pacemarkerów, a o porządek dbać będzie ponad 3 tysiące wolontariuszy. Organizatorzy na potrzeby zawodników przygotowali 24 tony bananów z Gwadelupy i Martyniki, 19 ton pomarańczy, 7 ton jabłek, 1,3 tony precli, 50 000 żelów energetycznych, 440 000 kostek cukru czy 520 000 butelek wody. Informacje o paryskim maratonie podadzą 34 stacje telewizyjne w 189 krajach na świecie, a stacja Eurosport przeprowadzi transmisję live do 54 krajów.

Historia paryskiego maratonu

Pierwszy maraton w Paryżu odbył się w 1976 roku, jednak przez początkowe trzy lata, bieg organizowany był całkowicie w lesie Bois de Boulogne. Dopiero od 1979 roku uczestnicy maratonu pojawili się na ulicach Paryża. W tym samym roku po raz pierwszy udział w biegu wzięły kobiety. Od 1980 roku organizowana jest rywalizacja wózkarzy. W 1991 jedyny raz organizatorzy zmuszeni byli odwołać imprezę, a powodem była wojna w Zatoce Perskiej. W roku 1999 po raz pierwszy na Paris Marathon zastosowano elektroniczny pomiar czasu za pomocą czipów w sznurowadłach oraz po raz pierwszy uczestnicy mogli do biegu rejestrować się on-line. Czipy umiejscowione w numerze startowym na paryskim maratonie pojawiły się w 2012 roku. Od 2015 roku kobiety zaczęły stanowić 25% uczestników. Rok później po raz pierwszy wprowadzono oficjalną aplikację. 2017 rok był rekordowym pod względem frekwencji – na mecie zameldowało się 42, 441 finiszerów.

Paris Marathon

Polskie zwycięstwo w Paryżu

Chociaż zdecydowaną większość uczestników maratonu w Paryżu stanowią Francuzi, to ostatni trumf francuskiego zawodnika miał miejsce ponad dekadę temu. W 2002 roku zwycięzcą został Benoît Zwierzchiewski, który na mecie osiągnął czas 2:08:18. W historii Paris Marathon mamy również polską victorię, bowiem w 1993 roku nad Sekwaną z wynikiem 2:10:46 triumfował Leszek Bebło. Od ostatniego francuskiego zwycięstwa w 2002 roku zwyciężają już tylko biegacze z Afryki a walka o wygraną toczy się pomiędzy Etiopczykami i Kenijczykami. I nic nie zapowiada, żeby tegoroczna edycja pod tym względem miała być inna.

Faworyci 42. Schneider Electric Marathon de Paris

W gronie faworytów do zwycięstwa w 42. Schneider Electric Marathon de Paris jest m.in. Yemane Tsegay, wicemistrz świata w maratonie z Pekinu (2015), którego rekord życiowy 2:04:48 jest najlepszy w stawce. Walkę z Etiopczykiem będzie próbował nawiązać ubiegłoroczny zwycięzca z Paryża – Paul Lonyangata, który właśnie rok temu w Paryżu ustanowił swój rekord życiowy 2:06:10. W czołówce biegu powinien być także Eliud Kiptanui, który rekord życiowy 2:05:21 ustanowił w Berlinie, ale było to w 2015 roku. Podczas ubiegłorocznego zwycięstwa w Ottawie Kiptanui uzyskał 2:10:14 a październikowy maraton w Walencji pobiegł w czasie 2:07:25.

Wśród kobiet w walce o wygraną liczyć się będzie Kenijka Ruth Chepngetich, zwyciężczyni maratonu w Istambule (2:22:36) oraz 13 zawodniczka tegorocznych mistrzostw świata w półmaratonie (1:09:12). Jej rywalką będzie Amane Gobena, Etiopka w styczniu wygrała Mumbai Marathon z wynikiem 2:25:49.

Rekordzistą trasy Paris Marathon jest Etiopczyk Kenenisa Bekele, który w 2014 roku uzyskał wynik 2:05:04. Najszybszą zawodniczką w Paryżu, była w ubiegłym roku Kenijka Purity Cherotich Rionoripo, ustanawiając rekord trasy kobiet z czasem 2:20:55.

Transmisję z 42. Schneider Electric Marathon de Paris przeprowadzi stacja Eurosport. Początek biegu w niedzielę o godzinie 8:00.

Więcej informacji na stronie www.schneiderelectricparismarathon.com