Seboka Erre zwycięża w Hanowerze. Kunyaga finiszuje na czworaka a Henryk Szost piąty

Seboka Negussa Erre z Etiopii i Kenijka Agnes Kiprop zwycięzcami 28. HAJ Hannover Marathon. Drugie miejsce zajął Michael Kunyaga z Kenii, który dramatycznym finiszem na czworaka zdołał obronić pozycję przed swoim rodakiem Duncanem Koechem. Na piątym miejscu bieg ukończył Henryk Szost, który w drugiej części dystansu aż trzy razy musiał się zatrzymać z powodu skurczów w nodze. Faworytka gospodarzy Fate Tola z powodu przeziębienia i męczącego kaszlu wycofała się na 17 kilometrze. 

Rekordowa liczba 25 714 biegaczy wzięła udział w rozegranym w niedzielę 28. HAJ Hannover Marathon. W elicie biegu pobiegł m.in. Henryk Szost, który posiadał drugi najlepszy rekord życiowy w stawce (2:07:39). Faworytem biegu był Kenijczyk Gilbert Kirwa, legitymujący się wynikiem 2:06:14. Dla Szosta był to pierwszy występ po długim zgrupowaniu przygotowującym w Albuquerque, mimo to, reprezentant Polski liczył na dobry bieg, chcąc na mecie uzyskać czas poniżej 2:10. Od początku mocne tempo nadawali biegacze z Afryki, wśród których mogliśmy zauważyć wyróżniającego się wzrostem Szosta. Połowę dystansu Polak pokonał w czasie 01:04:13 i wciąż trzymał się grupy ośmiu zawodników prowadzących bieg. Zawodził faworyt Gilbert Kirwa, który na tym etapie biegu tracił do Szosta już minutę.

Na 30 kilometrze pomiar czasu pokazał naszemu zawodnikowi 1:31:56, dając nadzieję na ukończenie biegu w granicach zakładanego planu czyli poniżej 2 godzin i 10 minut. Jednak od tego momentu  zaczęły się problemy Polaka ze skurczami mięśni nóg, które aż trzykrotnie wymusiły zatrzymanie się Szosta. Sytuacji nie poprawiał również samotny bieg, bowiem nad następnym zawodnikiem nasz reprezentant miał sporą przewagę. Walcząc z bólem Szost zdołał dobiec na piątej pozycji, z niezłym jak na takie przygody czasem 02:13:37.

Krótko po 30 kilometrze na czoło biegu wysunęła się czwórka zawodników: Duncan Koech, Seboka Erre, Justus Kiprotich oraz Michael Kunyaga. Na 35 kilometrze przyspieszył Seboka Erre i niezagrożenie dobiegł do mety zostając zwycięzcą 28. Hannover Marathon. Etiopczyk ostatecznie uzyskał czas 2:09:44. – Jestem bardzo szczęśliwy, że wygrałem swój pierwszy maraton. Pogoda nie sprawiła mi dziś żadnych problemów. W przyszłym roku chciałbym znowu wystąpić w Hanowerze i pobiec jeszcze szybciej! – dzielił się wrażeniami na mecie Seboka Negussa Erre.

Hannover Marathon

Dramatycznie wyglądał z kolei finisz drugiego Michaela Kunyagi. Kenijczyk do mety dobiegał słaniając się już na nogach, by kilka metrów przed linią upaść. Biegnący na trzeciej pozycji jego rodak Duncan Koech tracił zaledwie kilka sekund, ale Kunyaga zdołał się zebrać na tyle, aby na czworakach w ostatniej chwili minąć linię mety przed rywalem. Ostatecznie drugi na mecie Michael Kunyaga uzyskał czas 2:10:16, a Duncan Koech był trzeci z wynikiem 2:10:19.

Wśród pań faworytkami do zwycięstwa były Agnes Kiprop z Kenii oraz reprezentantka gospodarzy Fate Tola, która w Hanowerze broniła tytułu po ubiegłorocznym zwycięstwie. Obie zawodniczki biegły razem, pokonując 10 km w czasie 35:05. Kenijka zwiększyła tempo biegu w okolicach 15 kilometra i ten zryw okazał się kluczem do zwycięstwa. Przechodząca przeziębienie i walcząca z uciążliwym kaszlem Fate Tola wycofała się z biegu niespełna dwa kilometry dalej. W tym momencie prysła także nadzieja gospodarzy na niemieckie zwycięstwo, bo biegnąca na czwartej pozycji Aida Stahlhut notowała już bardzo dużą stratę. Mająca wygraną w kieszeni Agnes Kiprop po drodze musiała się jednak sporo nacierpieć, bowiem w drugiej połowie dystansu, podobnie jak Henryk Szost, zaczęła zmagać się ze skurczami. Nie przeszkodziły one jednak Kenijce w odniesieniu zwycięstwa i na mecie zameldowała się z wynikiem 2:32:35.

Hannover Marathon

Na drugim miejscu z ponad 20 minutową stratą do mety dotarła Akmaral Meirman z Kazachstanu (2:55:58) a trzecią zawodniczką Hannover Marathon była reprezentantka Niemiec – Aida Stahlhut (3:03:13). Fate Tola nie kryła rozczarowania przebiegiem rywalizacji – Jestem zawiedziona, że nie mogłam pokazać wszystkiego co najlepsze przed naszymi fanami. Jednak choroba pozwoliła mi dziś tylko na pokonanie 17 kilometrów i musiałam się wycofać z biegu. Wrócę w przyszłym roku i spróbuję wygrać ponownie – powiedziała zwyciężczyni Hannover Marathon z 2017 roku.

Wyniki 28. HAJ Hannover Marathon

Mężczyźni:
1. Seboka Negussa Erre ETH 2:09:44
2. Michael Kunyuga KEN 2:10:16
3. Duncan Koech KEN 2:10:19
4. Justus Kiprotich KEN 2:11:11
5. Henryk Szost POL 2:13:37
6. Mikhail Krassilov KAZ 2:24:24

Kobiety:
1. Agnes Kiprop KEN 2:32:35
2. Akmaral Meirman KAZ 2:55:58
3. Aida Stahlhut GER 3:03:13

 

Fot. Hannover Marathon