Maraton Londyński czeka na chętnych

Dzisiaj otwarty został system rejestracji na przyszłoroczny 39. Virgin Money London Marathon. Przez kolejne pięć dni poprzez stronę internetową będą zbierane zgłoszenia od wszystkich biegaczy zainteresowanych startem w tym maratonie. Limit miejsc wynosi 50 tysięcy, a o tym kto ostatecznie pobiegnie w Londynie 28 kwietnia 2019 roku zdecyduje losowanie. Z danych serwisu enduhub.com wynika, że maraton londyński w 2018 roku ukończyło 76 biegaczy z Polski.

Okno zgłoszeń otwarte jest tylko do 4 maja, do godziny 17:00. Zgłosić można się bezpłatnie. Na ogłoszenie wyników loterii jednak przyjdzie biegaczom poczekać kilka miesięcy. Zarejestrowane osoby zostaną powiadomione o wynikach losowania dopiero w pierwszych dniach października. Organizatorzy wytypują więcej zawodników niż wynosi limit 50 tysięcy, biorąc pod uwagę możliwe kontuzje, choroby i inne powody rezygnacji ze startu.

Nie zostałeś wylosowany? Wciąż możesz pobiec w Londynie

Brak szczęścia w losowaniu nie oznacza braku szans na start w Londynie, chociaż chętni na alternatywne metody zdobycia miejsca na liście startowej muszą liczyć się z wyższymi kosztami uczestnictwa.

Niestety dobre wyniki w bieganiu nie pomogą w uzyskaniu pakietu osobom spoza Wielkiej Brytanii. Program Good For Age umożliwia kwalifikację z czasem wyłącznie miejscowym biegaczom. Cudzoziemcy mogą za to kupować pakiety poprzez akredytowane biura podróży. W Polsce przedstawicielem maratonu londyńskiego jest Henryk Paskal z Piły. Koszt takiego miejsca jest jednak dużo wyższy niż w przypadku standardowej opłaty startowej, która wynosi 80 GBP, czyli nieco ponad 380 złotych. Przy zakupie pakietu przez tour operatora trzeba przeznaczyć na ten cel w granicach 2,5-3 tysięcy złotych.


A może ścieżka charytatywna?

Innym sposobem zdobycia pakietu startowego jest ścieżka charytatywna. Zasada jej działania jest bardzo podobna jak w przypadku programu #BiegamDobrze uruchomionego przez Fundację Maraton Warszawski. Pakiet startowy otrzymają Ci biegacze, którzy zgromadzą umówioną kwotę na specjalnym koncie. Mówimy tutaj o kwocie 1900-2000 GBP.

Najbardziej popularny maraton na świecie

W ubiegłym roku w otwartej rejestracji organizatorzy otrzymali zgłoszenia od 386 050 osób ze wszystkich kontynentów, co oznacza światowy rekord. W tej grupie zdecydowanie przeważali biegacze mieszkający w Wielkiej Brytanii. Takich chętnych było aż 327 516 osób. Wśród wszystkich zgłoszonych kobiety stanowiły 45%. Dla przykładu, w 1981 roku było ich nie więcej niż 300 wśród 6300 osób na mecie. Z danych przedstawionych przez organizatorów londyńskiego maratonu w ubiegłym roku aż 58% zgłoszeń pochodziło od debiutantów.

Drugi pod względem popularności w 2017 roku był Tokyo Marathon z 309 824 chętnych.

/md