8. Nova Poshta Kyiv Half Marathon z rekordem imprezy

22 kwietnia stolica Ukrainy była gospodarzem 8. edycji Nova Poshta Kyiv Half Marathon. Na starcie imprezy pojawiło się 3608 uczestników z 52 krajów, w tym 17 biegaczy z Polski. Jak podaje organizator, w półmaratonie oraz biegach towarzyszących wzięło udział 11 tysięcy uczestników, podczas gdy na ulicach kibicowało co najmniej 25 tysięcy osób. Trasa prowadziła wzdłuż rzeki Dniepr, a start i meta były usytuowane na Placu Kontraktova. Bieg prowadzony był w szybkim tempie, padł rekord imprezy – 01:02:56.

Po raz pierwszy Kijów gościł bieg w randze IAAF Bronze Label, która  gwarantuje, że rywalizacja odbywa się na najwyższym poziomie zgodnie ze światowymi standardami jakości, bezpieczeństwa i obsługi zawodników. Dzięki temu w kijowskim półmaratonie wystartowała nie tylko silna grupa lokalnych biegaczy elity, ale również mocni biegacze z innych krajów świata. Wśród byłych republik radzieckich biegi legitymujące się oznaczeniami IAAF Bronze Label odbywają się tylko w Rydze i Mińsku.

Najciekawszą częścią ósmej odsłony półmaratonu w Kijowie była rywalizacja kobiet. Od samego początku w grupie liderek znalazły się trzy zawodniczki: Kenijka Marion Jepkurui Limo, oraz Ukrainki Viktoria Kałużna i Julia Szmatenko. Walka na trasie była bardzo zacięta, ale w końcówce zwycięstwo na swoją szalę przechyliła Kałużna, która zdołała odskoczyć rywalkom i ustanowiła nowy rekord trasy wynoszący 1:13:43. Niemal minutę po niej do mety dotarła reprezentantka Kenii, a Szmatenko zameldowała się jako trzecia ze stratą minuty i 11 sekund do zwyciężczyni.

– Jestem bardzo zadowolona z przebiegu rywalizacji – powiedziała na mecie Viktoria Kałużna. – Wspólnie z moim trenerem podporządkowaliśmy przygotowania właśnie temu startowi.  Trenowałam m.in. na obozie w Turcji. To zwycięstwo jest dla mnie bardzo ważne i cenne. Oczywiście chciałam pokazać się z jak najlepszej strony, ale nie sądziłam, że wygram. Stawka elity była bardzo mocna. Do Kijowa przyjechało wiele silnych zagranicznych biegaczek, a także bardzo szybkich ukraińskich zawodniczek. Gdy wbiegałam na pierwszy most (most Havanskyi), zdałam sobie sprawę, że mogę tutaj wygrać. – podsumowała swój start pierwsza na mecie Ukrainka.

Wśród mężczyzn sprawa zwycięstwa w biegu była wewnętrzną kwestią zawodników z Afryki. Przed biegiem w gronie faworytów wymieniany był ubiegłoroczny zwycięzca i rekordzista trasy Lencho Anbesa z Etiopii (1:03:57). Jego głównym konkurentem miał być Kenijczyk Nicholas Makau z bardzo dobrym rekordem życiowym 1:00:58. W Kijowie obaj razem biegli aż do 15 kilometra i dopiero w końcówce rozpoczęła się walka o prymat w imprezie.

Zwycięsko wyszedł z niej Anbesa Lencho, który nie tylko powtórzył sukces sprzed roku, ale także drugi raz z rzędu ustanowił rekord imprezy, który od niedzieli wynosi 1:02:56.  Kenijczyk Nicholas Macau stracił do zwycięzcy tylko 2 sekundy. Dopiero 5 minut po dwóch pierwszych zawodnikach do mety dotarł Ukrainiec Roman Romanienko z wynikiem 1:07:58.

– Bardzo podoba mi się organizacja półmaratonu w Kijowie, więc w tym roku planowałem pobić tutaj własny ubiegłoroczny rekord. Zdecydowanie planuję wrócić do Kijowa po raz trzeci! Ponadto rozważam start w październikowym maratonie w stolicy Ukrainy – powiedział na mecie Anbesa Lencho, szczęśliwy zwycięzca i posiadacz rekordu imprezy.

Podczas briefingu prasowego Iryna Lishchynska, dyrektor sportowy Run Ukraina, powiedziała, że jej zdaniem ​​Anbesa Lencho jest gotowy do pokonania półmaratonu w czasie 61 minut.  Jednak na jego słabszą dyspozycję rzutować mogły problemy z lotami, które były dwukrotnie opóźnione, m.in. dlatego Anbesa musiał spędzić pół dnia w Stambule.

Jednym z wymogów uzyskania IAAF Bronze Label było ustanowienie funduszu nagród dla zwycięzców i czołówki biegu.

– 8. edycja Nové POSHTA Kyiv Half Marathon otworzyła  nasz cykl Run Ukraine Running League 2018. W tym roku na starcie zgromadziliśmy prawie 11 tysięcy uczestników z 52 krajów. Jest to rekordowa liczba uczestników w historii wydarzenia. Fundusz nagród w tym roku wyniósł 242.300 UAH (ponad 30 tysięcy złotych – przyp.red), czyli o 100 tysięcy hrywien więcej, niż w ubiegłym roku. Kwota ta została podzielona pomiędzy pięcioro pierwszych zawodników wśród mężczyzn i kobiet w kategorii open, a dodatkowe nagrody zostały przyznane zawodnikom, którzy ustanowili tegoroczne rekordy. Nagrody pieniężne zostały również przyznane uczestnikom, którzy zdobyli pierwsze, drugie i trzecie miejsce w siedmiu grupach wiekowych wśród mężczyzn i kobiet. W naszym kraju dynamicznie rozwija się ruch turystyczny, a bieganie staje się motorem napędowym turystyki sportowej – powiedział Dmytro Chernitskyi, dyrektor generalny Run Ukraina.

mat pras.