Asbel Kiprop – Mistrz Olimpijski i trzykrotny Mistrz Świata na dopingu?

Kenijczyk Asbel Kiprop, złoty medalista Igrzysk Olimpijskich na 1500 m oraz trzykrotny Mistrz Świata na tym dystansie, miał zostać złapany na stosowaniu EPO – donoszą zagraniczne media. Niedozwolona substancja miała zostać wykryta w jednej z próbek pobranych w 2017 roku. Zawodnik zdecydowanie zaprzecza oskarżeniom – Przeczytałem raporty łączące mnie z dopingiem. Jako sportowiec byłem w czołówce walki z dopingiem w Kenii, w którą mocno wierzę i wspieram. – mówi Kiprop. Pikanterii dodaje jednak fakt, iż agentem Asbela Kipropa jest Federico Rosa, były menedżer Kenijki Rity Jeptoo, w organizmie której także wykryto EPO. 

Asbel Kiprop jest powszechnie uważany za najlepszego biegacza na dystansie 1500 m w ostatniej dekadzie. Kenijczyk w swojej kolekcji ma trzy tytułu Mistrza Świata z rzędu (Daegu 2011, Moskwa 2013, Pekin 2015), jest także Mistrzem Olimpijskim z Pekinu (2008), gdzie tytuł zdobył po dyskwalifikacji Rashida Ramziego, u którego… wykryto doping. Gdyby informacje podawane przez zagraniczne media znalazły potwierdzenie w rzeczywistości, byłby to olbrzymi cios w kenijskie środowisko biegowe, i tak przeżywające kryzys wizerunkowy związany z dopingiem. W latach 2012-2016 zgłoszono bowiem ponad 40 przypadków stosowania niedozwolonych substancji przez kenijskich biegaczy. 

Najgłośniejszym do tej pory przypadkiem było wykrycie dopingu u Jemimy Jelagat Sumgong, złotej medalistki w maratonie z Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro, która w 2017 roku została zdyskwalifikowana na 4 lata. Na taki sam okres za stosowanie EPO zdyskwalifikowano również Ritę Jeptoo, trzykrotną zwyciężczynię i rekordzistkę trasy prestiżowego maratonu w Bostonie. Pozytywny wynik testu antydopingowego dała także próbka pobrana od Ruth Jebet, złotej medalistki olimpijskiej z Rio w biegu na 3ooo m z przeszkodami. 

Wierzchołek góry lodowej?

Zarzuty stawiane Asbelowi Kipropowi nie są nowe. Już w zeszłym roku o podejrzeniach stosowania dopingu przez Kenijczyka informowała rosyjskojęzyczna grupa hakerska Fancy Bears. Hakerzy wykradli z WADA (Światowa Agencja Antydopingowa) dokumenty stawiające w kręgu podejrzanych o stosowanie dopingu wiele gwiazd światowego biegania. Pozytywne wyniki próbki pobranej od Asbela Kipropa niejako uwiarygadniają dane upublicznione przez hakerów z Fancy Bears. Skłaniają przy tym do przyjrzenia się kolejnym doniesieniom, a te dotyczą już zawodników z absolutnego światowego topu. Czy więc wstrząsające informacje o przypadkach stosowania dopingu to mimo wszystko tylko wierzchołek góry lodowej?

Fancy Bears

Asbel Kiprop póki co się broni. – Nie chciałbym zrujnować wszystkiego, nad czym pracowałem od czasu mojego pierwszego startu w 2007 roku. Mam nadzieję, że udowodnię, że jestem czystym sportowcem w każdy możliwy sposób. – mówi Kenijczyk, który uważa, że popełniono błąd z pobraną próbką. Agent Kipropa, Federico Rosa stwierdził jedynie, że słyszał plotki i stara się uzyskać dalsze informacje.

EPO czyli Erytropoetyna, poprawia wydajność co zwiększa produkcję krwinek czerwonych a tym samym zwiększa przepływ tlenu w organizmie. Według badań, erytropoetyna oddziałuje również bezpośrednio na mózg i znacznie poprawia motywację do działania. Zaobserwowano znaczną poprawę maksymalnej zdolności wysiłkowej na bieżni.