Izabela Trzaskalska wśród gwiazd światowego biegania w Manchesterze

W niedzielę w Manchesterze rozegrana zostanie kolejna edycja Simplyhealth Great Manchester Run. W ramach imprezy odbędą się biegi na dystansie półmaratonu oraz 10 km. Najwięcej emocji wzbudza bieg na krótszym dystansie z gwiazdorską obsadą. Na starcie w centrum Manchesteru staną bowiem tacy zawodnicy jak Mo Farah, Abel Kirui, Feyisa Lilesa, Joyciline Jepkosgei czy Tirunesh Dibaba. W Elicie kobiet pobiegnie także mistrzyni Polski na 10 km – Izabela Trzaskalska. Oprócz gwiazd światowego biegania na starcie stanie około 30 tysięcy zawodników, co oznacza, że będzie to jeden z największych biegów na dystansie 10 km w Europie. 

The Simplyhealth Great Manchester Run po raz pierwszy odbył się w 2003 roku, a w swojej 15-letniej historii zgromadził ponad 300 tysięcy uczestników. Impreza jest trzecim największym biegowym wydarzeniem w Wielkiej Brytanii, ustępując jedynie biegom Great North Run oraz Virgin Money London Marathon. Sportowy weekend w Manchesterze rozpoczął się już w piątek, zawodami Arcadis Great CityGames czyli mityngiem lekkoatletycznym organizowanym na specjalnie w tym celu zbudowanej bieżni, w centrum miasta na Albert Square, gdzie widzowie mogą bezpłatnie oglądać jednych z najlepszych zawodników na świecie. Największą niespodziankę w zawodach sprawił Damian Czykier. Polak wygrał bieg na 110 metrów przez płotki z czasem 13.67, w pokonanym polu zostawiając m.in halowego mistrza świata Andrew Pozziego czy rekordzistę świata i mistrza olimpijskiego z Londynu – Aries Merritta.

Manchester City Games

W niedzielę centrum Manchesteru zawładną z kolei uczestnicy biegu na 10 km oraz półmaratonu. Największą uwagę przykuwa rywalizacja na krótszym dystansie, która zgromadziła na starcie wielkie gwiazdy światowego biegania. Wśród mężczyzn o zwycięstwo powalczą m.in Mo Farah i Abel Kirui. Utytułowany Brytyjczyk pobiegnie po raz pierwszy od swojego występu w londyńskim maratonie gdzie zajął trzecie miejsce. Mo Farah na dystansie 10 km może się pochwalić życiówką na poziomie 27:44, która jest jednocześnie rekordem Wielkiej Brytanii. Kenijczyk, legitymuje się rekordem o 15 sekund słabszym od Mo Faraha – 27:59. Warto wspomnieć, że dwukrotny mistrz świata w maratonie z Berlina (2009) i Daegu (2011) wielokrotnie startował także w naszym kraju, m.in w 2005 roku wygrywając Bieg Europejski w Gnieźnie, na dystansie 10 km osiągając wynik 29:04. Najlepszą życiówką w elicie Great Manchester Run może się jednak pochwalić Etiopczyk Feyisa Lilesa. Wicemistrz olimpijski w maratonie z Rio, w 2008 roku ustanowił swój rekordowy wynik na 10 km – 27:38.

W rywalizacji kobiet również wystartują potęgi światowych biegów, z rekordzistką świata na 10 km (29:43), jedyną kobietą na świecie, która przebiegła 10 km poniżej 30 minut, Kenijką Joyciline Jepkosgei na czele. O zwycięstwo powalczy z pewnością ubiegłoroczna zwyciężczyni Simplyhealth Great Manchester Run – Tirunesh Dibaba. Trzykrotna mistrzyni olimpijska i pięciokrotna mistrzyni świata rok temu w Manchesterze uzyskała wynik 31:03, a jej życiówka wynosi 30:30. Wśród faworytek wymienia się także niedawną triumfatorkę maratonu w Paryżu, Betsy Sainę. Kenijka legitymuje się rekordem życiowym na dystansie 10 km – 30:46. W elicie kobiet wystartuje także aktualna mistrzyni Polski w biegu na 10 km – Izabela Trzaskalska. Zawodniczka AZS UMCS Lublin tytuł mistrzowski zdobyła podczas ubiegłorocznego Biegu Fabrykanta w Łodzi, uzyskując wynik 34:31. Trzaskalska swoją życiówkę na dystansie 10 km ustanowiła w 2016 roku, gdy pobiegła w czasie 32:46.

IzabelaTrzaskalska

Izabeli Trzaskalskiej będzie bardzo trudno powtórzyć niedawny sukces Aleksandry Lisowskiej, która na początku maja zwyciężyła w Simplyhealth Great Run w Birmingham. Rywalki które staną na starcie w Manchesterze to jednak zupełnie inny poziom. Mimo wszystko, ciekawie będzie wyglądała walka Polki z równie uznanymi zawodniczkami a posiadającymi życiówki zbliżone do jej rekordu. Taką zawodniczką z pewnością jest Birhane Dibaba, tegoroczna triumfatorka maratonu w Tokyo, której rekordowy wynik na 10 km (32:49) jest o 3 sekundy gorszy od Polki. Słabszym wynikiem legitymuje się także reprezentantka gospodarzy – Lily Partridge (33:03).

Wśród 30 000 uczestników Simplyhealth Great Manchester Run będą także osoby, które doświadczył ubiegłoroczny atak terrorystyczny podczas koncertu Ariany Grande. Do wybuchu bomby podłożonej przez terrorystę samobójcę doszło w czasie koncertu amerykańskiej piosenkarki, w mieszczącej 21 tys. osób hali widowiskowo-sportowej Manchester Arena. W zamachu zginęły 23 osoby, w tym dwoje Polaków. W tym roku przed startem biegu uczestnicy Great Run uczczą ofiary ataku minutą ciszy. Martin Hibbert, który w wyniku obrażeń po wybuchu bomby został sparaliżowany od pasa w dół, weźmie udział w rywalizacji na 10 km na wózku inwalidzkim. 15-letnia Freya Lewis, która również została ciężko ranna, będzie honorowym starterem w dziecięcych biegach Great Manchester Run Junior. Podczas imprezy wraz z grupą brytyjskich celebrytów będą zbierać pieniądze dla trzech szpitali w Manchesterze, które uratowały im życie.

Simplyhealth Great Manchester Run – Elita mężczyzn
 • Feyisa Lilesa (ETH) – 27:38
 • Mo Farah (GBR) – 27:44
 • Abel Kirui (KEN) – 27:59
 • Jesper Van der Weilen (NED) – 28:18
 • Johny Mellor (GBR) – 28:50
 • Bob Tahri (FRA) – 28:52
 • Valentin Pfeil (AUT) – 29:25
 • Dejene Gezimu (ETH) – 29:27
 • Finn McNally (GBR) – 29:46
 • Carl Hardman (GBR) – 29:46
Simplyhealth Great Manchester Run – Elita kobiet
 • Joyciline Jepkosgei (KEN) – 29:43
 • Tirunesh Dibaba (ETH) – 30:30
 • Betsy Saina (KEN) – 30:46
 • Gemma Steel (GBR) – 31:27
 • Diane Nukuri (BDI) – 31:49
 • Clemence Calvin (FRA) – 32:00
 • Izabela Trzaskalska (POL) – 32:46
 • Birhane Dibaba (ETH) – 32:49
 • Lily Partridge (GBR) – 33:03
 • Rebecca Robinson (GBR) – 33:09

Transmisję na żywo z Simplyhealth Great Manchester Run od godziny 12:00 pokaże stacja BBC Two. Start elity kobiet na 10 km nastąpi o 12:45, czyli o 13:45 czasu polskiego. Mężczyźni na trasę biegu wyruszą o 13:07 (14:07 w Polsce).

 

GD

źródło: Great Manchester Run

Fot. Phil Oldham