Nastolatka wygrywa jeden z największych półmaratonów świata!

W sobotę, 19 maja w Göteborgu odbył się jeden z największych półmaratonów na świecie. GöteborgsVarvet zgromadził na liście startowej ponad 56 tysięcy biegaczy, a wraz z biegami towarzyszącymi w imprezie udział wzięło około 80 tysięcy uczestników. W Szwecji pojawił się także Wilson Kipsang, ale były rekordzista świata w maratonie ze względu na problemy zdrowotne nie wystartował. Zwycięzcą 39. edycji GöteborgsVarvet z wynikiem 1:01:31 został Kenijczyk Shadrack Kimining. Wśród pań triumfowała zaledwie 16-letnia Meseret Belete Tola z Etiopii, która na mecie uzyskała czas 1:09:06!

Do 39. GöteborgsVarvet zarejestrowało się aż 56 000 biegaczy z całego świata, co czyni ten bieg największym półmaratonem na świecie. Od początku swojej historii, półmaraton w Göteborgu ukończyło już blisko 1,5 mln zawodników! Trasa GöteborgsVarvet przebiega przez dawne tereny stoczniowe, stąd bierze się nazwa półmaratonu, bowiem w języku szwedzkim słowo „varvet” oznacza stocznię. Organizatorzy szacują, że w odbywających się przez cały tydzień wszystkich biegach towarzyszących, dziecięcych i młodzieżowych, sztafetach, biegach firmowych, biegach przełajowych, udział wzięło około 80 000 osób.

Organizatorom półmaratonu w Göteborgu udało się zaprosić także prawdziwą gwiazdę światowych biegów – Wilsona Kipsanga. Kenijczyk do Szwecji przyjechał, ale ze względu na przeziębienie pełnił jedynie rolę honorowego gościa. Wśród faworytów do zwycięstwa wymieniano Kenijczyka Richarda Mengicha, dwukrotnego zwycięzcę GöteborgsVarvet i rekordzistę trasy. Powalczyć miał również jego rodak Ibrahim Jeilan, jedyny któremu udało się wygrać z Mo Farahem na dystansie 10 000m. Wśród kobiet eksperci stawiali na Kenijkę Joyce Cheprkirui, triumfatorkę z 2011 roku do której również należy rekord trasy w Göteborgu.

Faworyci jednak zawiedli. Joyce Cheprkirui jeszcze przed 10 kilometrem wycofała się z biegu z powodu kontuzji, natomiast Richard Mengich nie zdołał się załapać nawet na podium. Najszybszym zawodnikiem półmaratonu w Göteborgu został Kenijczyk Shadrack Kimining, który na mecie uzyskał czas 1:01:31. Za nim finiszowali jego rodacy, Emmanuel Kipsang (1:01:42) oraz Leonard Langat (1:02:23). Całe podium dla Kenii!

GöteborgsVarvet

Do prawdziwej sensacji doszło jednak podczas rywalizacji kobiet. Od samego początku biegu na prowadzeniu znajdowała się mająca zaledwie 16 lat Meseret Belete Tola z Etiopii! Jak to jednak z afrykańskimi zawodnikami bywa, z ustaleniem dokładnego wieku zawodniczki jest mały problem. Nawet sami organizatorzy w swoich komunikatach raz podają 16 lat, by zaraz napisać że Etiopka ma lat 17. Nie zmienia to jednak faktu, że to wciąż nastolatka. Meseret Belete Tola narzuciła mocne tempo, które do 10 kilometra zdołała utrzymać jedynie jej rodaczka Bekelech Gudeta. Drugą połowę dystansu młodziutka Etiopka pokonywała już jednak samotnie, systematycznie zwiększając swoją przewagę nad rywalkami. Rekordu trasy nie udało się ostatecznie nastolatce pobić, ale i tak zapisała się w annałach półmaratonu w Göteborgu. Czas na mecie 1:09:06, jest siódmym najszybszym wynikiem GöteborgsVarvet. Meseret Belete Tola została również najmłodszą zwyciężczynią w historii biegu.

Meseret Belete Tola

Na drugim miejscu ze stratą 50 sekund przybiegła Bekelech Gudata (1:09:56), a na trzecim miejscu bieg zakończyła Kenijka Beatrice Mutai (1:10:39). Pierwsze dziewięć pozycji rozdzieliły pomiędzy sobą zawodniczki z Etiopii oraz Kenii. Na dziesiątym miejscu finiszowała reprezentantka gospodarzy Isabellah Andersson. Szwedka z wynikiem 1:16:11 została mistrzynią kraju w półmaratonie. Wśród mężczyzn tytuł mistrzowski wywalczył Mikael Ekvall (1:03:52).

Organizatorzy już myślą o przyszłorocznej, jubileuszowej 40. edycji GöteborgsVarvet. Zapowiadają jeszcze większą frekwencję i jeszcze szybsze ściganie. Powrót za rok zapowiedział także Wilson Kipsang, a to może oznaczać walkę o nowy rekord trasy.

Do mety tegorocznego półmaratonu w Göteborgu dotarło 39 931 zawodników. Wśród nich było 53 Polaków, z których najszybszymi okazali się Łukasz Jarocki (1:33:34 – 1782 miejsce) oraz Aleksandra Swędrowska (1:54:44 – 2202 miejsce).

Pełne wyniki 39. GöteborgsVarvet

GD