Rekord świata! Ponad 414 tysięcy chętnych do startu w przyszłorocznym London Marathon!

Virgin Money London Marathon po raz kolejny pobił rekord świata, jeśli chodzi o liczbę zgłoszeń osób zainteresowanych startem w biegu na dystansie 42,195km. W tym roku systemy rejestracyjne organizatora zanotowały dokładnie 414,168 wniosków od biegaczy zarówno z Wielkiej Brytanii jak i całego świata. W ubiegłym roku chętnych było o 28 tysięcy mniej, oznacza to wzrost liczby zgłoszeń o nieco ponad 7 procent. London Marathon to jeden z sześciu maratonów należących do cyklu World Marathon Majors.

Okno zgłoszeń było otwarte przez pięć dni, od 30 kwietnia do 4 maja, do godziny 17:00. Zgłosić można było się bezpłatnie. Wśród wszystkich zgłoszeń dominowały wnioski od biegaczy brytyjskich. Łącznie zarejestrowało się ich 347, 876, aż o 20,376 osób więcej niż w ubiegłym roku. Z pozostałych krajów świata napłynęło dokładnie 66,292 zgłoszeń.

Co ciekawe, około 55 procent Brytyjczyków, którzy wysłali swoje aplikacje jeszcze nie ma na koncie żadnego maratonu. 44 procent wszystkich zgłoszeń z Wielkiej Brytanii wysłały kobiety.

– Jednym z naszych celów jest inspirowanie ludzi do uprawiania sportu. To fantastyczne, że ponad 190 tysięcy ludzi z Wielkiej Brytanii wysłało swoje zgłoszenia i chce pobiec swój pierwszy maraton właśnie w Londynie. – mówi Hugh Brasher, szef London Marathon.

– Wśród 6300 biegaczy, którzy dotarli do mety pierwszego maratonu w Londynie w 1981 roku znajdowało się mniej niż 300 kobiet.  W tym roku chęć startu w naszym biegu wyraziło ponad 154 tysiące biegaczek z Wielkiej Brytanii  – dodaje Hugh Brasher.  – Spory efekt przyniosła prowadzona przez nas w mediach społecznościowych kampania #SpiritofLondon, w ramach której pokazujemy historie wielu biegaczy, wolontariuszy i kibiców London Marathon. Jej zasięg był bardzo duży, co pozwoliło zainspirować wiele osób do wysłania swojego zgłoszenia – kończy szef londyńskiego maratonu.

Niestety dobre wyniki w bieganiu nie pomogą w uzyskaniu pakietu osobom spoza Wielkiej Brytanii. Program Good For Age umożliwia kwalifikację z czasem wyłącznie miejscowym biegaczom. Cudzoziemcy mogą za to kupować pakiety poprzez akredytowane biura podróży. W Polsce przedstawicielem maratonu londyńskiego jest Henryk Paskal z Piły. Koszt takiego miejsca jest jednak dużo wyższy niż w przypadku standardowej opłaty startowej, która wynosi 80 GBP, czyli nieco ponad 380 złotych. Przy zakupie pakietu przez tour operatora trzeba przeznaczyć na ten cel w granicach 2,5-3 tysięcy złotych.

A może ścieżka charytatywna?

Innym sposobem zdobycia pakietu startowego jest ścieżka charytatywna. Zasada jej działania jest bardzo podobna jak w przypadku programu #BiegamDobrze uruchomionego przez Fundację Maraton Warszawski. Pakiet startowy otrzymają Ci biegacze, którzy zgromadzą umówioną kwotę na specjalnym koncie. Mówimy tutaj o kwocie 1900-2000 GBP.

O tym, kto pobiegnie 28 kwietnia 2019 roku w Londynie zadecyduje loteria, jej wyniki poznamy na początku października. Limit miejsc na bieg wynosi 50 tysięcy. Organizatorzy wytypują więcej zawodników niż wynosi limit 50 tysięcy, biorąc pod uwagę możliwe kontuzje, choroby i inne powody rezygnacji ze startu. Z danych serwisu enduhub.com wynika, że maraton londyński w 2018 roku ukończyło 76 biegaczy z Polski.

md