Znamy datę startu zapisów na Boston Marathon 2019

Boston Athletic Association, organizator Boston Marathon poinformował właśnie, że zapisy na przyszłoroczną 123. edycję imprezy ruszą 10 września o godzinie 10:00. Jednocześnie potwierdził, że proces rejestracji będzie wyglądał jak w latach ubiegłych, a zatem w pierwszej kolejności zakwalifikuje do startu w biegu najszybszych zawodników według płci i wieku. Maraton Bostoński to najstarszy maraton na świecie i jeden z sześciu biegów wchodzących w skład cyklu World Marathon Majors.

Na Boston Marathon nie są prowadzone otwarte zapisy. Nie jest organizowana również żadna loteria taka jak choćby w przypadku Berlina, Tokio czy Londynu, w której można byłoby wylosować numer startowy. Aby pobiec w Bostonie, należy się do niego zakwalifikować pokonując wystarczająco szybko inny maraton w wyznaczonym przez organizatorów przedziale czasowym.

Bieg ten powinien posiadać trasę certyfikowaną przez USATF lub AIMS. Standardy kwalifikacyjne ustalane są indywidualnie dla każdej z grup wiekowych i płci. Co ważne, uzyskanie czasu kwalifikującego nie jest równoznaczne z otrzymaniem miejsca na bostoński maraton. Otwiera to jedynie szansę do zgłoszenia chęci udziału w biegu.

Jest jeszcze opcja startu przez program charity, ale należy pamiętać, że wybranie takiej ścieżki wiąże się ze zbieraniem pieniędzy na rzecz organizacji, która przekazuje pakiet startowy.

Pierwszy tydzień zapisów

W poniedziałek 10 września jako pierwsi swoją szansę na złożenie aplikacji otrzymają biegacze, których rekordy życiowe są lepsze o 20 minut od wskazanych przez organizatora minimów dla poszczególnych kategorii wiekowych z uwzględnieniem oczywiście płci.

2 dni później, w środę 12 września o godzinie 16:00 czasu polskiego i ruszą zapisy maratończyków, którzy legitymują się czasami o co najmniej 10 minut lepszymi niż wymagane przez organizatora. W trzeciej kolejności, od piątku 14 września od godziny 16:00 czasu polskiego zgłosić będą mogli się chętni, których wyniki są lepsze od wymaganych o 5 minut lub więcej.  Pierwszy tydzień zapisów zakończy się w sobotę, 15 września o godzinie 16:00 czasu polskiego.

Drugi tydzień zapisów

Jeśli po pierwszym tygodniu rejestracji zostaną wolne miejsca zapisy zostaną wznowione w poniedziałek 17 września, o godzinie 16:00 czasu polskiego i potrwają do środy, 19 września do godziny 23:00 czasu polskiego. W przeciwieństwie do pierwszego okresu rejestracji zgłoszenia nie będą obsługiwane na zasadzie kto pierwszy ten lepszy, dlatego najszybszym zawodnikom w poszczególnych kategoriach według wieku i płci miejsca nie będą gwarantowane. Otrzymają je tylko wtedy, gdy pozwoli na to limit uczestników.

Trzeci tydzień zapisów

Jeśli po drugim tygodniu zapisów wciąż będą wolne miejsca, wtedy w poniedziałek 24 września o godzinie 16:00 czasu polskiego ruszy ostatnia tura zgłoszeń, w której zgłosić swój akces będzie mógł każdy, kto spełnia wymogi określone przez organizatora. Zapisy będą prowadzone na zasadzie kto pierwszy ten lepszy, aż do wyczerpania miejsc lub do niedzieli, 28 października do godziny 23:00 czasu polskiego.

Boston Marathon

– Każdego roku, poświęcenie, determinacja i zaangażowanie tych biegaczy, którzy stawiają sobie za cel start w Maratonie Bostońskim niesamowicie nas inspiruje. – powiedział Tom Grilk, szef B Boston Athletic Association. – Jako organizatorzy najstarszego maratonu na śwecie jesteśmy wdzięczni tym wszystkim biegaczom z całego świata, którzy zapragnęli powalczyć o swoje sportowe cele na trasie z Hopkinton do Bostonu. Każdego roku właśnie dzięki nim zapisujemy kolejną kartę historii Boston Marathon. – dodał.

Kiedy biegacze dowiedzą się, czy zostali zakwalifikowani?

Organizator deklaruje, że rozpocznie faktyczne zapisy od 16 września 2018. Wszyscy biegacze, którzy wysłali swoje aplikacje muszą czekać na maile z potwierdzeniem przyjęcia na listę startową. Organizator będzie sukcesywnie weryfikował czasy podane przez kandydatów oraz ustalał ostateczną listę uczestników.

Jak podał organizator, w lato dowiemy się ilu biegaczy wystartuje w przyszłorocznym Boston Marathon. Podczas poprzednich czterech edycji imprezy obowiązywał limit 30 tysięcy uczestników.

Maraton Bostoński odbywa się zawsze w trzeci poniedziałek kwietnia. W stanie Massachusetts obchodzony jest wówczas Dzień Patriotów. W przyszłym roku termin biegu wypada 15 kwietnia 2019. W ubiegłym roku opłata startowa dla biegaczy spoza USA wynosiła 250 dolarów. Cały proces zapisów będzie odbywał się online na stronie www.baa.org

Jakie są standardy kwalifikacyjne na Boston Marathon 2019?
Kategoria wiekowa Mężczyźni Kobiety 
18-34 3:05 3:35
35-39 3:10 3:40
40-44 3:15 3:45
45-49 3:25 3:55
50-54 3:30 4:00
55-59 3:40 4:10
60-64 3:55 4:25
65-69 4:10 4:40
70-74 4:25 4:55
75-79 4:40 5:10
80 i powyżej 4:55 5:25

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

fot. facebook.com/BostonMarathon