45. BMW Berlin Marathon: elita kobiet powalczy o rekord świata?

Organizatorzy BMW Berlin Marathon konsekwentnie starają się utrzymać opinię najszybszego biegu maratońskiego na świecie. W tym celu co roku na start zapraszają najlepszych biegaczy na planecie, ale w ostatnich latach w tej kwestii większą uwagę poświęcali mężczyznom. Tegoroczny, 45. BMW Berlin Marathon ma zmienić ten stan rzeczy i 16 września na starcie biegu stanie najsilniejsza elita kobiet w ostatnich latach.  Organizatorzy liczą, że tak uznane biegaczki jak Tirunesh Dibaba, Edna Kiplagat, Ruti Aga czy Glaydys Cherono, pozwolą nawiązać walkę o pobicie rekordu świata Pauli Radcliffe (2:15:25) ustanowionego przez Brytyjkę w 2003 roku.

Organizowany od 1974 roku BMW Berlin Marathon, to jeden z najsłynniejszych biegów na świecie. Praktycznie co roku, oczy całego biegowego świata skierowane są na rozgrywany w stolicy Niemiec maraton, w oczekiwaniu na nowy rekord świata. Nie bez powodu. Podczas dotychczas zorganizowanych 44 edycji biegu, rekord świata w Berlinie bito dziesięciokrotnie, co już samo w sobie jest rekordem. 16 września będzie kolejna okazja do poprawienia najlepszego wyniku na dystansie 42,195 km i to nie tylko wśród mężczyzn. Na starcie stanie bowiem chyba najsilniejszy skład elity kobiet, jaki organizatorom w Berlinie udało się zebrać w ostatnich latach.

Mimo wszystko, o nowy rekord świata może być trudno, bo dotychczasowy wynik 2:15:25 należący do Brytyjki Pauli Radcliffe wydaje się być poza zasięgiem większości startujących zawodniczek. Wydaje się, że najbliżej celu jest jedna z najlepszych biegaczek długodystansowych wszechczasów – Tirunesh Dibaba. 32-letnia Etiopka to trzykrotna złota medalistka olimpijska na 5000 m i 10 000 m, a także pięciokrotna mistrzyni świata na tych dystansach. Dibaba w maratonie legitymuje się rekordem życiowym 2:17:56 i jeśli 16 września trafią się idealne warunki pogodowe… to kto wie?

BMW Berlin Marathon

Najbardziej doświadczoną rywalką Tirunesh Dibaby będzie 38-letnia Edna Kiplagat. Kenijka to dwukrotna mistrzyni świata w maratonie, legitymująca się rekordem życiowym 2:19:50 uzyskanym w 2012 roku. Kiplagat na swoim koncie ma największą liczbę sukcesów spośród rywalek, które staną na starcie BMW Berlin Marathon. Wygrywała maratony w Nowym Jorku, Londynie i Bostonie. Zaliczyła podium prawie wszystkich imprez z serii Abbott World Marathon Majors.

Na starcie 45. BMW Berlin Marathon stanie także jego ubiegłoroczna zwyciężczyni, Gladys Cherono. Kenijka legitymuje się rekordem życiowym w maratonie 2:19:25, który uzyskała w 2015 roku, właśnie w stolicy Niemiec. Rok temu wygrywając berliński maraton uzyskała czas 2:20:23. Na drugim miejscu z czasem 2:20:41 finiszowała Etiopka Ruti Aga, którą zobaczymy również w tym roku. W gronie elity są także jej rodaczki Yebrugal Melese (2:19:36) i Aselefech Mergia (2:19:31). Pewną niewiadomą, która także może zaskoczyć dobrym wynikiem będzie Mizuki Matsuda. Japonka, która dopiero w tym roku zadebiutowała w maratonie, na dzień dobry wygrała w Osace uzyskując wynik 2:22:44.

O ile pobić 15-letni rekord świata Pauli Radcliffe będzie bardzo ciężko, o tyle łatwiej może być pobić rekord trasy, który wynosi 2:19:12 i od 2005 roku należy do Mizuki Noguchi z Japonii. Bardzo blisko tego wyczynu była już Gladys Cherono, która w 2015 roku wygrywała maraton w Berlinie ze świetnym rezultatem 2:19:25 i zabrakło jej zaledwie 13 sekund do pobicia rekordu trasy.

BMW Berlin Marathon jest częścią Abbott World Marathon Majors (AWMM), grupy sześciu wiodących maratonów na świecie, która została założona w 2006 roku. Obejmują one maratony w Tokio, Londynie, Bostonie, Berlinie, Chicago i Nowym Jorku.

 

źródło: BMW Berlin Marathon

Fot: SCC Events