Już można zapisywać się na Tokyo Marathon 2019. Wyniki losowania poznamy we wrześniu

Organizatorzy Tokyo Marathon, jednego z sześciu maratonów wchodzących w skład cyklu World Marathon Majors wczoraj otworzyli zapisy na przyszłoroczną edycję imprezy, która odbędzie się 3 marca. Zgłoszenia będą przyjmować do 31 sierpnia, a pod koniec września poinformują biegaczy o wynikach losowania. W przyszłym roku w tokijskim maratonie pobiegnie ponad 37 tysięcy osób. Dla osób spoza Japonii organizatorzy przeznaczyli pulę około 5 tysięcy miejsc. W ubiegłym roku formularz zgłoszeniowy wypełniło ponad 300 tysięcy osób z całego świata.  

W porównaniu z tegoroczną edycją maratonu, który odbył się 25 lutego w przyszłym roku wystartuje o 2,5 tysiąca biegaczy więcej. Organizatorzy zdecydowali, że udostępnią łącznie 38 tysięcy pakietów startowych, przy czym podobnie jak w latach ubiegłych 500 osób pobiegnie na dystansie 10 kilometrów. Nie wiadomo jak zwiększenie puli miejsc przełoży się na liczbę pakietów dla biegaczy spoza Japonii, ale można przyjąć, że takich numerów startowych będzie dostępnych około 5 tysięcy.

Co roku szansę startu w Tokio otrzymuje kilkudziesięciu polskich biegaczy, chociaż chętnych zawsze jest o wiele więcej. W 2015 roku wśród uczestników było tylko 28 Polaków, w 2016 roku było ich 53, w 2017 roku pobiegło 39, a w tym roku na mecie zameldowało się 52 biegaczy z naszego kraju.

Jak się zapisać?

Zapisy prowadzone są na tej stronie , przy rejestracji nie są wymagane żadne opłaty. Kolejność zgłoszeń jest bez znaczenia, o przyznaniu miejsca zdecyduje loteria. Wylosowani uczestnicy mają 14 dni na uregulowanie opłaty startowej, w przeciwnym razie miejsce przepada. Swojego prawa do pakietu nie można przekazać innej osobie, organizator nie prowadzi również dodatkowych loterii pakietów.

Ile to kosztuje?

Tokyo Marathon to jeden z najtańszych biegów wchodzących w skład cyklu World Marathon Majors. Koszt pakietu to 12,800 Yen czyli około 430 złotych. W podobnej cenie jest pakiet startowy na BMW Berlin Marathon, za który trzeba zapłacić 108 EUR, czyli około 460 złotych.  W całym cyklu tańsze są tylko pakiety na Virgin Money London Marathon, które kosztują 80 GBP, czyli nieco ponad 380 złotych. Najdroższe są maratony w USA. Pakiet na Boston Marathon to wydatek 195 USD, czyli ponad 700 złotych, Chicago – 220 USD, czyli ponad 800 złotych i Nowy Jork – 295 USD, czyli prawie 1100 złotych.  Oczywiście opłata startowa to jeden z kosztów, z jakim musimy się liczyć chcąc pobiec w którymś z maratonów z wielkiej szóstki. Do tego trzeba doliczyć choćby koszty przelotów oraz zakwaterowania i pobytu na miejscu. Z perspektywy polskich biegaczy najtańsze wydają się maratony w Berlinie oraz w Londynie.

Drugi najbardziej pożądany maraton na świecie

W ubiegłym roku organizatorzy Tokyo Marathon otrzymali 309 824 zgłoszeń od biegaczy z całego świata. Oznacza to, że tokijski bieg jest drugim najbardziej popularnym maratonem na świecie. Palmę pierwszeństwa dzierży Virgin Money London Marathon. Na start w przyszłorocznej edycji tego biegu ochotę ma ponad 414 tysięcy osób! 

Tak jak w ubiegłych latach Tokyo Marathon wystartuje z ulicy przy Tokyo Metropolitan Government Building i następnie jego trasa prowadzi przez następujące miejsca japońskiej stolicy: Iidabashi, Kanda, Nihombashi, Asakusa Kaminarimon, Ryogoku, Monzen-nakacho, Ginza, Takanawa, Hibiya, Tokyo Station/Gyoko-dori Ave. Meta zlokalizowana jest przed Pałacem Cesarskim. Trasa posiada atest m.in. IAAF, limit czasu na jej ukończenie wynosi 7 godzin.

Impreza słynie ze sprawnej organizacji i szybkiej trasy, poza tym zwykle temperatura podczas maratonu nie przekracza 10 stopni Celsjusza, co stwarza dobre warunki do biegu. Maraton co roku na starcie gromadzi światową czołówkę maratończyków. W tegorocznym biegu wziął udział  m.in. Kenijczyk Wilson Kipsang, który ma już na koncie rekord świata w maratonie (Berlin 2013). Przed startem zapowiadał powtórzenie tego sukcesu, ale zszedł z trasy jeszcze przed 2o kilometrem. Zwycięzcą biegu został Dickson Chumba z czasem 2:05:30. Tegoroczną edycję Tokyo Marathon gospodarze zapamiętają przede wszystkim dlatego, że Yuta Shitara osiągając wynik 2:06:11 zdołał pobić 16-letni maratoński rekord kraju.

md